Chrastavské listy 9 / 2000

Výběr nejzajímavějších zpráv z Chrastavských listů 9 / 2000

Zprávy z radnice

Jak jsme slíbili v minulém čísle, přinášíme nejdříve informace z jednání městské rady dne 21.6.2000 a informace ze zasedání městského zastupitelstva dne 26.6.2000.

Městská rada na svém jednání dne 21.června 2000 mimo jiné projednala a schválila žádost firmy Strojservis o pronájem nebytového prostoru v čp. 2 v Liberecké ulici o výměře 29 m˛ za účelem prodeje a oprav kancelářské techniky, když předtím neschválila ostatní žádosti o uvedený nebytový prostor, schválila předběžně pronájem st.p.č. 230/1 o výměře 40 m˛ v k.ú. Chrastava I (pro konečné rozhodnutí požaduje doložit písemné souhlasy vlastníků a nájemníků sousedních nemovitostí), schválila žádost o převod práv a závazků firmy ANTA, s.r.o., Mělník ze smlouvy o nájmu plynové kotelny na stav.parcele č. 771 v k.ú. Chrastava I (kotelna pro čp. 617 - Kovák) na firmu Renko, s.r.o., Liberec, a schválila snížení nájemného z nebytového prostoru v čp. 405 Nádražní ul. o výměře 115 m˛. MR pověřila starostu města zastupováním města na doplňující ustavující schůzi Městského bytového družstva Chrastava. Rozhodla také ve věci usnesení bytové a sociální komise č. 4.1 ze dne 15.5.2000, které bylo v souladu s čl. III. Statutu bytové a sociální komise pozastaveno starostou města tak, že považuje usnesení (rozhodnutí) bytové a sociální komise za nesprávné, současně bere na vědomí, že vzhledem k provedeným právním úkonům rozhodnutí nelze zrušit. Městská rada jmenovala pana Ing. Michaela Canova členem konkurzní komise Školského úřadu Liberec pro výběr ředitele MŠ Nádražní ulice v Chrastavě. Projednala také průběh Chrastavských slavností konaných ve dnech 16., 17. a 18.6.2000 a vyslovila poděkování hlavnímu koordinátorovi Ing. Pavlu Šteklovi, koordinátorovi technické sekce Ing. Jindřichu Fadrhoncovi, členům realizačního týmu a všem dalším, kteří zajistili zdárný průběh této akce. MR doporučila městskému zastupitelstvu schválit koupi objektu čp. 112 v Nádražní ulici s pozemky a příslušenstvím, a doporučila MZ schválit upravený návrh změny rozpočtu a investičního plánu města na rok 2000. Městská rada vzala na vědomí zápis z jednání bytové a sociální komise ze dne 29.5. a 12.6.2000, realizaci prodeje akcií ČS, a.s., v celkové hodnotě 1 617 000,-- Kč (210,-- Kč/akcie), a realizaci prodeje akcií SČE, a.s., a SČP, a.s., v celkové hodnotě 27 690 550,-- Kč. Vzala také na vědomí informaci starosty města o jednání se saským vzdělávacím spolkem o zřízení regionálního rekvalifikačního centra dne 31.5.2000 (další jednání dne 30.6.2000 v Chrastavě), informaci starosty města o finanční situaci a hospodaření města, a informaci zástupce starosty města o vývoji situace ve společnosti Termizo, a.s.

***

Dne 26.6.2000 se na svém veřejném zasedání sešlo městské zastupitelstvo. MZ vzalo na vědomí, že městská rada prohlásila náhradníka volební strany Česká strana sociálně demokratická paní Hanu Šormovou členkou městského zastupitelstva za paní Zitu Václavíkovou, jejíž mandát zanikl rezignací. Paní Hana Šormová složila zákonem předepsaný slib. Kromě některých majetkoprávních operací MZ mimo jiné projednalo a schválilo změnu rozpočtu a investičního plánu města na rok 2000 a nabytí (pořízení) nemovitých věcí v souladu s investičním plánem města na rok 2000. Městské zastupitelstvo schválilo zahájení realizace stavby rekonstrukce radnice včetně úprav objektů školní družiny a školní jídelny pro činnost městského úřadu po dobu rekonstrukce, když předtím vzalo na vědomí rizika související s přijetím úvěru; objekt školní družiny bude po ukončení rekonstrukce budovy radnice nabídnut zpět k využití základní škole. MZ také schválilo uzavření dohody o vybudování a upevnění česko-saské spolupráce mezi městem Chrastava a sdružením Verein zur Wissenschaft und Bildung im ländlichen Raum, Sachsen, e.V., Meissen, a zplnomocnilo starostu města k jednání a činění úkonů k naplnění uzavřené dohody, a schválilo dále postup při vyhodnocování požadavků na změny a při rozhodování o pořízení změn územně plánovací dokumentace.

***

Dne 24.7.2000 zasedala na svém prvním prázdninovém jednání městská rada. MR, kromě jiného, projednala a schválila poskytnutí příspěvku (dotace) ve výši 2000,-- Kč Státnímu hradu Grabštejn na uspořádání Kulturního léta na Grabštejně v roce 2000, a schválila dodatek k Organizačnímu řádu Městského úřadu v Chrastavě. Městská rada jmenovala pana Zdeňka Šimka vedoucím Společenského klubu v Chrastavě. Dále MR vzala na vědomí zápis z jednání finanční komise dne 21.6.2000, zápis z jednání bytové a sociální komise dne 26.6.2000, informaci starosty města o průběhu projednávání nabídky města na odkoupení nemovitosti čp. 172 v Chrastavě, Nádražní ulici, a doporučuje MZ navýšení nabídky města - starosta města bude o této možnosti informovat správce konkurzní podstaty. Městská rada vzala také na vědomí informaci starosty města o provedení zápisu Městského bytového družstva Chrastava do obchodního rejstříku ke dni 20.7.2000. Vzala na vědomí informaci starosty města o jednání s vWB (Saský vzdělávací spolek) o zřízení regionálního rekvalifikačního centra dne 30.6.2000, a informaci starosty města o návštěvě v Eischstättu a účasti na "Kratzauer Heimattreffen" ve dnech 20. - 23.7.2000. MR vzala dále na vědomí přehled předběžných nabídek na poskytnutí úvěru na akce rekonstrukce radnice a výstavba, rekonstrukce a obnova místních komunikací, informaci starosty města o jednání obcí mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko dne 18.7.2000 a návrhu na založení mikroregionu jako Sdružení právnických osob (obcí) se sídlem v Chrastavě, a informaci o přiznání dotace MŠMT ČR na zřízení internetového klubu v městské knihovně.

***

Na svém druhém prázdninovém jednání se sešla městská rada dne 16.8.2000. Informace vzhledem k uzávěrce listu přineseme v říjnovém čísle. /Ně/

Rekonstrukce radnice

Rekonstrukce radnice je jednou z nejvýznamnějších a také nejnákladnějších staveb města po roce 1990. Vedení města požaduje, aby vynaložené prostředky měly alespoň zčásti vedlejší pozitivní dopad na ekonomiku města jako celku. Z tohoto důvodu bude výběr dodavatele stavby pravděpodobně obsahovat podmínky umožňující realizaci dílčích zakázek prostřednictvím místních firem. Vyzýváme proto dodavatele služeb a materiálů z Chrastavy a okolních obcí, jejichž zaměření bude využitelné při rekonstrukci radnice, aby v případě zájmu doručili na Investiční oddělení MěÚ své nabídkové listy do 30.9.2000! Bližší informace technického charakteru získáte rovněž na investičním oddělení, p.Ing.Fix.

P.Medřický, starosta města

Informace Městského bytového družstva Chrastava.

Družstvo bylo zapsáno do obchodního rejstříku ke dni 20.července 2000. K 1.srpnu 2000 byl ředitelem družstva jmenován pan Ing.Josef Vyhnánek a ke stejnému dni byl Katastrálnímu úřadu v Liberci podán návrh na zápis vkladu nemovitostí (obytných domů ve vlastnictví města) do majetku MBD Chrastava. Dnem převodu nemovitostí vstoupí Městské bytové družstvo jako nabyvatel do právního postavení pronajímatele. Správcem objektů ve vlastnictví MBD bude i nadále kancelář Ing. Petr Maryško - LADA Martimex, se sídlem v Revoluční 365, Chrastava. Nájemníci budou o změně pronajímatele informováni.

EVROPSKÁ UNIE

V dubnovém čísle Chrastavských listů vyšel článek přibližující Evropskou unii. Dnes na toto téma uvedeme opět několik řádků.

Co jsou Euro Info Centra?

Euro Info Centra (EIC) vznikají v Evropě z iniciativy Evropské komise již od konce 80. let a tvoří v současné době síť téměř 300 pracovišť v zemích Evropské unie, ale i v řadě dalších zemí, včetně střední a východní Evropy. Jejich posláním je poskytovat malým a středním podnikům informace usnadňující vstup na jednotný evropský trh a podporovat mezinárodní spolupráci firem. Základním úkolem je fungovat jako místa prvního kontaktu, kde zájemce získá buď přímo potřebnou informaci nebo kontakt na místo, kde je tato informace k dispozici. Vedle toho se pak jednotlivá EIC hlouběji zaměřují na poskytování informací a poradenskou činnost v různých oblastech (např. jednotná měna euro, akce na podporu obchodní spolupráce, veřejné zakázky, podpora výzkumu, vývoje a technologického transferu, legislativa apod.). To je umožněno tím, že EIC vždy působí v rámci tzv. hostitelských organizací, jimiž jsou různé instituce podporující podnikání (obchodní a hospodářské komory, regionální rozvojové agentury, finanční instituce..). U nás je to Agentura regionálního rozvoje s.r.o. v Liberci se sídlem U Jezu 2, tel.: 048/ 5226 314, 5226 277 nebo e-mail: infoarr-nisa.cz.

Kde hledat informace o Evropské unii?

EU vydala řadu informačních materiálů, které mají zájemcům alespoň v kostce přiblížit a nastínit hlavní cíle a záměry EU. Mezi informačními letáky najdete tituly jako např: Co je to Evropská unie, Česká republika a EU, Evropská unie - prostor bez vnitřních hranic, Co nám přinese členství v EU...

Z té poslední jmenované si uveďme alespoň několik řádků. " Vstupem ČR do Evropské unie získají i občané i celá země řadu práv a výhod. Česká republika bude moci po svém vstupu rozhodování EU přímo ovlivňovat a usilovat tak v jejím rámci o zohlednění svých zájmů. Na jednotném trhu EU bez vnitřních hranic budou občané ČR moci využívat čtyř základních svobod spočívajících ve volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Ty stimulují společenskou a hospodářskou modernizaci země, konkurenceschopnost a výkonnost její ekonomiky, zvyšují úroveň vzdělanosti, investice i sociální jistoty.

Je však i mnoho oblastí kde nemůžeme čekat jen samé klady. Např. Zatímcoobčané ČR budou mít právo cestovat, studovat, pracovat, začít podnikat, nabývat majetek nebo žít v kterémkoli státě EU bez jakýchkoli potřebných povolení, může se stát že někteří špičkoví odborníci a specialisté odejdou pracovat do vyspělejších zemí EU. Českým podnikatelům budou otevřeny hranice s novými podnikatelskými a obchodními příležitostmi, zemědělci budou moci využívat dotací v rámci společné zemědělské politiky. Na druhou stranu však české podniky musí počítat se silnější konkurencí. Neefektivní a nekonkurencescopné podniky budou ohroženy, což pro některé lidi může znamenat dočasnou ztrátu zaměstnání. Čeští spotřebitelé vlivem silnější konkurence mohou očekávat nabídku kvalitnějších výrobků a poskytování lepších služeb. Avšak přibližování EU možná urychlí růst cen některých druhů zboží a služeb, k čemuž by však do značné míry docházelo i bez našeho členství v EU. iv

Změny jízdních řádů ČSAD

Upozorňujeme cestující veřejnost, že od 23.7.2000 došlo k dílčím změnám jízdních řádů, a to takto:

540060 Liberec - Mníšek - Chrastava

spoj 5 - změna platnosti - místo c je označen X, k

540070 Liberec - Chrastava - Andělská Hora - Horní Vítkov

spoj 20 - změna platnosti - místo c je označen X, k

spoj 23 - zajíždí až do Andělské Hory

spoj 25 - dříve odj. z Lbc ve 14.05, nyní ve 14.15 hod.

spoj 32 - místo c je označen X, k

spoj 34 - místo X, k je označen c, odj. z A.Hory dříve 14.45, nyní ve 14.40 hod.

540140 Liberec - Chrastava - Václavice - Hrádek n.N.

spoj 14 - odj. dříve v 15.20, nyní v 14.50 hod.

spoj 13 - odj. dříve 16.05, nyní v 16.10 hod.

Takto upravené jízdní řády by měly platit do 9.června 2001. /Ně/

 

OHLAS NA CHRASTAVSKÉ INTERNETOVÉ STRÁNKY

Halo, přátelé, gratuluji k povedené presentaci. Rád se na vašich stránkách procházím a informuji. Raduji se, že mé rodné město je po letech úpadku a temna, pro své občany domovem a centrem společného snažení a hodnotný a plodný život. Přeji vám hodně úspěchů. Srdečně zdraví Gustav A. Henster z Norimberka.

 

Zákony v praxi

Změna v podnikání v cestovním ruchu

Parlament ČR přijal dne 30.6.1999 zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Zákon byl zveřejněn ve Sbírce zákonů pod číslem 159 a změnil také zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, a zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon). Vzhledem k tomu, že se blíží termín účinnosti nového zákona, vracíme se naposledy k tomuto tématu zopakováním některých skutečností.

Zákon rozlišuje dva pojmy - cestovní kancelář a cestovní agenturu. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma výrazy ? Cestovní kancelář provozuje svoji činnost na základě koncesované živnosti a je oprávněna nabízet a prodávat zájezdy uzavřením cestovní smlouvy. V rámci živnosti může také nabízet a prodávat jednotlivé služby cestovního ruchu, organizovat kombinace služeb cestovního ruchu, zprostředkovávat prodej jednotlivých služeb cestovního ruchu, zprostředkovávat prodej zájezdu pro jinou cestovní kancelář, a prodávat věci související s cestovním ruchem. Cestovní agentura provozuje svoji činnost na základě ohlašovací vázané živnosti a může zprostředkovávat zájezdy pro cestovní kanceláře. V rámci živnosti může mj. také prodávat věci související s cestovním ruchem.

Jednou z podmínek k žádosti o koncesi na provozování cestovní kanceláře je vydání stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj. Žadatel o koncesní listinu připojí ke své žádosti smlouvu s pojišťovnou o pojištění, podnikatelský záměr včetně bližších údajů o své činnosti, a prohlášení, zda nebylo v posledních pěti letech zrušeno živnostenské oprávnění k provozování cestovní kanceláře nebo cestovní agentury z důvodu porušení povinností uložených zákonem nebo z důvodu jejího úpadku (fyzické osobě, která je žadatelem, a právnické osobě, jejímž statutárním orgánem je nebo byla fyzická osoba, jež je žadatelem). Cestovní kancelář je povinna sjednat pojištění ve smyslu tohoto zákona a pojistnou smlouvu mít uzavřenu po celou dobu své podnikatelské činnosti. Zákon také stanoví, jak bude postupovat cestovní kancelář v případech, že k pojistné události dojde. Cestovní kancelář je také povinna před uzavřením cestovní smlouvy v katalogu, případně jinou prokazatelnou formou, pravdivě, srozumitelně, úplně a řádně informovat o všech skutečnostech, které jsou jí známy a které mohou mít vliv na rozhodnutí zájemce o koupi zájezdu, zejména např. o termínu zájezdu a jeho ceně, místě určení cesty nebo pobytu, druhu dopravního prostředku, ubytování a stravování, předpokládané trasy cesty, rozsahu a podmínkách pojištění zákazníka, programu v mstě pobytu apod.

Tímto zákonem doznal změn i občanský zákoník, který upravuje především formu a způsob uzavření cestovní smlouvy a podmínky jejího plnění. Změn doznal i živnostenský zákon, především přeřazením živnosti "provozování cestovní kanceláře" z volné do koncesované a zařazením nové živnosti "provozování cestovní agentury" do živností vázaných.

Zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění, a zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), v platném znění, nabývá účinnosti dnem 1.10. tohoto roku. /Ně/

 

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji panu Josefu Smolíkovi z chrastavského Hobby centra za dar městu - okrasné rybky pro městskou kašnu. Nebýt technických problémů při uvádění rekonstruované kašny do provozu, mohli se zlatí jeseni v kašně na náměstí prohánět již od jara. P. Medřický

***

Zdá se, že je stále více důvodů pro spolupráci mezi městy a obcemi ve spádových oblastech. Také zástupci Hrádku nad Nisou, Chrastavy, Bílého Kostela, Chotyně, Kryštofova Údolí, Mníšku, Nové Vsi, Rynoltic a Oldřichova v Hájích se rozhodli řešit některé problémy společně. Dne 18.7. bylo v Mníšku dohodnuto založit sdružení obcí - mikroregion Hrádecko-Chrastavsko se sídlem v Chrastavě. Do funkce předsedy sdružení byl navržen starosta Chrastavy Mgr. P. Medřický, místopředsedy se stanou Jindřich Verner (Chotyně) a Ing.Jitka Svatoňová (Oldřichov). Zástupci obcí se shodli na nutnosti profesionalizovat činnost mikroregionu. Sdružení by mělo zaměstnávat sekretáře (ředitele), obdobně jako Euroregion Nisa či Agentura regionálního rozvoje v Liberci, poskytovat služby obcím, spolkům i soukromým subjektům zejména při zajišťování finančních prostředků na rozvojové záměry, koordinaci aktivit cestovního ruchu, přípravě projektů aj.

Chrastavou proběhl Mezinárodní Běh míru

Sri Chinmoy Oneness-Home Peace Run je nejdelším a největším světovým během pro mír. Byl založen významným sportovcem, umělcem, ale především mírovým filosofem Sri Chinmoyem v roce 1987, který jej také každé dva roky zahajuje před budovou OSN v New Yorku. Je inspirován jeho filosofií, že mír začíná nejprve uvnitř každého z nás. Pokud není mír uvnitř člověka, nemůže být ani ve světě kolem něho. Pouze když si jako jednotlivci uvědomíme přirozenou dobrotu svého srdce, můžeme se stát pravými tvůrci míru ve světě.

Mírová pochodeň je nesena od člověka k člověku na vzdálenost tisíců kilometrů s nadějí, že v nás probudí potřebu nalézt v sobě skutečný mír. Pokud jej objevíme, možná tak inspirujeme někoho dalšího. Tím, že dáváme druhým lidem lásku a radost, děláme veliký krok pro světový mír. A to je také poselstvím Mezinárodního Běhu míru.

Do běhu se zapojili lidé 120 zemí, pěti kontinentů, a překonali vzdálenost více než 400 000 kilometrů. Mezi těmi, kdo pozvedli mírovou pochodeň a vyjádřili svou víru v jednotný a míruplný svět, je Michail Gorbačov, Václav Havel, Nelson Mandela, britská královna Alžběta, Antonio Samaranch, Carl Lewis, Emil Zátopek, Paul McCourtney, papež Jan Pavel II. či tibetský dalajláma. Není však nutné být významnou osobností, abychom mohli udělat něco pro mír.

Obyvatelé České republiky měli již po sedmé možnost se aktivně zapojit do celé události. Mezinárodní Běh míru je založen na dobrovolné účasti každého, kdo se na něm chce jakkoli podílet. Peace Run se opět uskutečnil díky nadšení a inspiraci všech, kdo se běhu zúčastnil. Těmi jsou nejen aktivní běžci, povzbuzující diváci, děti ve školách, ale i organizátoři ve městech a obcích.

A tak si jen slovem i fotografií připomeňme, že běžci se štafetou Mezinárodního Běhu míru proběhli Chrastavou v úterý 13.6.2000 v 11.00 hodin. Poděkování patří všem, kteří se na akci podíleli. Zvláště děkuji oběma ředitelkám ZŠ paní Mgr.Aleně Páchymové a paní RNDr.Ireně Lejskové za aktivní zapojení dětí základních škol. (Oldřich Němec)

 

Úřední hodiny starosty města od září 2000 - ve středu od 13 do 17 hodin. Starosta města bude v této době přítomen na městském úřadě, s výjimkou naléhavých jednání nebo služebních cest. Doporučujeme předem se osobně nebo telefonicky objednat na sekretariátu MěÚ ( tel.5143216, 5143272 ).

 

Barokní kašna na náměstí 1.máje

Barokní kašna na náměstí 1.máje změnila díky rekonstrukci, prováděné pražskou firmou VANKOL, svoji dlouholetou podobu. Obnova kašny provedená nákladem 600 tis.Kč ( s poloviční dotací OkÚ Liberec ) byla dlouho připravovanou stavbou. Kromě koncepční a projektové přípravy bylo nutno prostřednictvím soudního sporu docílit potvrzení vlastnických práv města k této kulturní památce. K tomuto účelu vyhledal Okresní archiv v Liberci ve svých depozitářích na žádost města dokumenty, vztahující se k historii kašny. Uveďme zde překlady některých citací z dobových materiálů:

Gedenkbuch für Nachkommenschaft von Kratzau, 1836:

1680 - Dne 15.listopadu byla za 33 fl 9 etr 3 vl (kterýžto obnos byl sebrán úsilím Gabriela Lichtnera) na náměstí zřízena nová kašna (studna).

1707 - Dne 1ž.října byla kameníkem Johannem Christophem Riemerem z Hrádku dokončena kamenná kašna na náměstí za 302 fr 30 3/4 etr : 120 fr (včetně stravy) za mzdu, 5 fr za ošetření nástrojů, 177 fr 30 3/4 etr za různý dovoz a za mzdu nádeníků. Větší část 200 fr byla zaplacena z obecní pokladny, zbývajících 102 fr 30 3/4 etr, které požadoval Johann Schenk za dovoz kamenů a jiné práce, tento daroval.

Aktenmaterial aus der Magistratsregistratur ( 1794-1850 ):

1821 - Výpisek. Za práce tmelením na kamenném vodojemu, nacházejícím se ve městě Chrastava na náměstí, provedené podepsaným mistrem kamenickým:

36 liber suříku, spotřebovaného na tmel á 42 vtr, činí ........... 25 fr. 12 vtr.
36 liber stříbřenky á 36 vtr ........... 21 fr. 36 vtr.
Pak za olej a jiné příslušenství včetně mzdy za práci ........... 80 fr.
Součet ........... 126 fr. 48 vtr.

Vystaveno v Chrastavě dne 25.listopadu 1821.

1822 - Slavný pozemkovrchnostenský vrchní úřad! Zdejší páni představitelé města oznámili v r.1822, že vodovod a vodojem na náměstí jsou ve špatném a nedostatečném stavu, že tok vody byl po delší dobu omezen a že se veřejnost musela obejít bez potřebné vody. Při bližším šetření se magistrát přesvědčil o důležitosti a naléhavé nutnosti toho a toto oznámení bylo zejména v minulém zimním období potvrzeno, proto správa obce na tom trvala, že se musí tomu pro obec Chrastava tak důležitému vodovodu věnovat všemožná péče a že se musí vynaložit větší náklady, neboť jeho zlepšení a obnovení je velmi nutné. Naběhlé náklady v této věci činí dle ...... vč. vynaložení nákladů .... 885 F ww: A2 f 48 d ....... se předkládají slavnému pozemkovrchnostenskému vrchnímu úřadu a tento se žádá poslušně kvůli nutné realizaci o případný souhlas. Magistrát Chrastava, dne 30. ....... 1822.

Conferenzbuch 1843, Stadt Kratzau, Bunzlauer Kreis:

1843 - Vodovod. K přemístění kašny:

Dle protokolu ze dne 17.března N.G.261

Leopoldu Fouskovi za klanice ........... Cm. W.W. 6,-
Za lesní mech Hekschovi ........... 5,12
Potrubářskému mistrovi za práci ........... 6,-
Za hřebíky ........... 6,-

Dle protokolu ze dne 14.července N.G.587

Za obložení kašny ........... 2,53
1 1/2 dne za výkop a položení potrubí a r. 1.12 wwvdr ........... 13,36
13 nádenických dnů á 18 ........... 3,54
13 -"- á 24 ........... 5,12

Dle protokolu ze dne 31.října 1843 N.G. 1075

Za výkop a položení potrubí 10 dnů á 1 f 12 WW ........... 4,48
1 den čištění potrubí ........... 29

Spisy - registratura městského úřadu ( 1850-1936 ), korespondenční lístek:

1930 - Od: Adolf Kowarschitz, Reichenberg, Hablau 10, adresát: Velectěný pan starosta Anton Scholz, Chrastava Reichenberg, 6.8.1930 Váš lístek jsem obdržel. Za tu figuru vodotrysku bych mohl zaplatit 300 Kč, pokud ji prodáte. V dokonalé úctě Adolf Kowarschitz

Geschäftsprotokol aus d.J.1930:

1930 - Patzner Emil, Růžodol I, 8.8.1930 - nabízí za figuru vodotrysku 150,-Kč, nejvýše dvojnásobek ceny starého železa - dle usnesení městské rady ze dne 24.října 1930 odloženo, protože figura byla prodána Adolfu Kowarschitzovi - 24.10.

( Překlad: Ing.J.Brunclík )

Publikace Dr.Karla F.Kühna Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale im Bezirke Reichenberg, 1934 uvádí v rámci kapitoly o Chrastavě:

Zásobník vody na Tržním náměstí, zřízen 1707 ( 16.říjen ) na místě v roce 1680 postaveného, pravděpodobně dřevěného zásobníku hrádeckým kamenickým mistrem Joh. Christophem Riemerem za 302 fl. Kruhové stěny na zapuštěné patě s kartušemi a ornamenty. Na západní straně fragment nápisu: (... An von den Herrn / Joh.Jos.W......ag Bürgerm./ Joh.Franz Lichtner Stadtrichter / ........ ). Na východní straně zvětralý městský znak a nápis. Sestavil: Petr Medřický

 

SPOLEČENSKÝ KLUB informuje...

Vážení spoluobčané, v srpnu tohoto roku jsem byl jmenován do funkce vedoucího Společenského klubu města Chrastavy. Toto zařízení sídlí na Střeleckém vrchu čp. 709. Společenský klub zastřešuje kulturní středisko na Střeleckém vrchu, městskou knihovnu, městské muzeum (včetně informačního střediska), Führichův dům a městské kino. Nově zřízené kulturní středisko, které je součástí Společenského klubu, svým způsobem nahrazuje M-klub, který je v současné době v likvidaci. Činnost kulturního střediska bude spočívat v pořádání jazykových, hudebních a výtvarných kurzů, zábavných a naučných pořadů pro děti i dospělé a jiných kulturních akcí. Přihlásit se do výše nabídnutých kurzů, ale také přijít se svými návrhy na zpestření programu střediska i celého Společenského klubu můžete v hodinách pro veřejnost v pondělí od 12 do 19 hodin a ve čtvrtek od 8 do 12 hodin, telefon 514 33 48. Veškeré místnosti klubu je možné si pronajímat jak pro nekomerční účely (spolková činnost, schůze), tak pro komerční činnost. Podmínky pronájmu najdete na dalších stránkách tohoto vydání Chrastavských listů. První akce určená dětem s názvem "Loučení s prázdninami" se bude konat již začátkem září. Na 9. září 2000 je připraven koncert severočeského Žesťového kvarteta. Koncem září se bude v kulturním středisku konat zábavný pořad pro ženy. O všech akcích budete včas informováni prostřednictvím městského rozhlasu a na vývěsních plochách. V městské knihovně připravujeme v nejbližších týdnech otevření internetového klubu. Těším se na spolupráci s vámi občany. Rád přivítám vaše nápady a názory na fungování Společenského klubu. O činnosti Společenského klubu vás budeme informovat pravidelně v Chrastavských listech. Zdeněk Šimek - vedoucí Společenského klubu

Vážení rodiče, od středy 13. září 2000 bude opět zahájena činnost TANEČNÍHO KROUŽKU POMÁDA -pro děti třetí a čtvrté třídy. Těšíme se na shledanou s vámi rodiči a vašimi dětmi ve středu v 16 hodin ve Společenském klubu na Střeleckém vrchu. Z. Šimek, L. Zíková

PODPORA MLÁDEŽE

Na tomto místě si vás dovolujeme seznámit s plným zněním dotačního programu "Program na podporu aktivit občanských sdružení ve prospěch dětí a mládeže pro rok 2001". V případě, že jste členy občanského sdružení, máte možnost se dotačního programu aktivně zúčastnit. M. Canov - zástupce starosty

PROGRAM NA PODPORU AKTIVIT OBČANSKÝCH SDRUŽENÍ VE PROSPĚCH DĚTÍ A MLÁDEŽE PRO ROK 2001

Žádosti se předkládají do 6. října 2000 na Institut dětí a mládeže, Sámova 3, 101 00 Praha 10, tel.: 02/ 71745866. Jedná se o tyto programy:

1) PROGRAM STŘECHY - program má za cíl podpořit činnost střešních organizací dětí a mládeže a) dotace na provoz vlastního ústředí b) společné úrazové pojištění pro členy občanských sdružení c) dotace na krajské koordinační články.

2) PROGRAM SDRUŽENÍ - program má za cíl podpořit činnost clorepublikových, regionálních a místních občanských sdružení dětí a mládeže a občanských sdružení pracujících s dětmi a mládeží. a) podpora ústředí b) podpora přímé práce - provozní náklady a vybavení nižších článků - volnočasové aktivity - táborová činnost - příprava vedoucích a instruktorů - informační systém mládeže.

3) PROGRAM INVESTICE - cílem programu je poskytnout v nutné míře investiční prostředky na údržbu materiálně-technické základny, která je pro sdružení nezbytná, na doporučené projekty budeschválená dotace poskytnuta v roce 2002.

4) PROGRAM ZAHRANIČÍ - program sleduje zlepšení možností a dostupnosti setkávání dětí a mládeže, rozvoje a podpory dvoustranných mezinárodních kontaktů na bázi reciprocity, kterými jsou naplňovány mezinárodní dohody. Dalším významným prvkem spolupráce jsou dvou a vícestranná jednorázová setkání mládeže u nás i v zahraničí.

Příslušný metodický pokyn a jednotlivé formuláře jsou k dispozici na referátu regionálního rozvoje OkÚ Liberec, Ing. Mühldorfová, tel.: 048/ 5244249 a lze je poskytnout i pomocí elektronické pošty.

POZVÁNÍ NA HROMADNOU VAKCINACI PSŮ

Jako každý rok, tak i letos zajišťuje městský úřad povinné očkování psů proti vzteklině. Očkování podléhají všichni psi od 3 měsíců stáří, kteří nebyli do uvedeného data naočkováni proti vzteklině. Nezapomeňte si s sebou vzít očkovací průkaz a 50,-Kč na zaplacení vakcinace. Vakcinace je povinná, hrazená chovatelem a pro chovatele koček dodáváme, že i tato zvířata je lepší proti vzteklině očkovat. Výňatek ze zákona - "Fyzická osoba, vlastnící psa, která nemá psa vakcinovaného proti vzteklině se dopouští přestupku podle § 29 odst. 2 písmeno a) zákona 215/92 Sb. a může jí být uložena pkuta až do výše 5.000,-Kč." A kde budete mít možnost svého psa očkovat?

Chrastava - u muzea 14.9.2000 14.00 - 16.00 hodin Andělská Hora - prodejna potravin 14.9.2000 16.15 - 16.45 hodin

Horní Vítkov - u MŠ 21.9.2000 14.30 - 15.00 hodin Dolní Vítkov - u pohostinství 21.9.2000 15.00 - 15.30 hodin

Náhradní termíny vakcinace proti vzteklině jsou každé úterý pd 14.00 do 16.00 hodin v naší veterinární ordinaci v budově chovatelů v Pobřežní ulici vedle bývalého Svazarmu. Případné dotazy na telefonu 0601/ 288 437.

ZPRÁVY Z TSO

Jistě jste si všichni zvykli od loňského roku vídat po městě party lidí na veřejně prospěšné práce. V loňském roce spolupráce mezi Městem a Úřadem práce teprve začínala a neobešla se bez zádrhelů jak organizačních, tak i nechuti ze strany budoucích dělníků. V letošním roce zaměstnáváme od 1. dubna do 31. října 25 lidí, z čehož je 9 žen. Letošní přijímání pracovníků pracovníků se obešlo bez problémů, po zkušenostech z loňska se někteří dělníci vrátili, z nových dělníků si mnozí práci zajistili na vlastní žádost. Zaměstnanci na VPP pravidelně uklízejí centrum města, o což se starají ve větší míře hlavně ženy. Snažíme se i o úklid míst a ulic, na které se dříve tak nedostávalo, udržujeme i všechna sídliště ve městě. Několikrát za letní sezónu vyjíždějí pracovníci i do Vítkova a Andělské Hory. Pravidelně sekají všechny porosty, které nejsou zadány firmě, vysekávali porost křídlatky v Andělské Hoře - kolonce a na Barandově. Jedna parta letos natřela všechny mostky, zábradlí i lavičky ve městě. Muži čistí žlabovky, svodidla, obnovují příkopy, ženy okopávají chodníky. Letos naši dělníci na VPP také poprvé čistili Jílovýpotok v Loudátově ulici, nyní začali s čištěním i v Luční ulici. Jako v loňském roce i letos budou mít zájemci z řad dělníků na VPP možnost zůstat pracovat na TSO přes zimní období. Loni této možnosti využili 4 pracovníci, z toho jedna žena, kteří pomáhali se zimní údržbou, sypali chodníky a pravidelně udržovali schodiště na Střelecký vrch v Revoluční ulici. Práce s dělníky na VPP není úplně bez problémů, občas se řeší drobné prohřešky, ale letos se sešla dobrá parta lidí, kterým patří dík za odvedenou práci, která je vidět, ale i za to, že někteří sami projeví zájem o to, co by se dalo ve městě vylepšit, kde je potřeba uklidiát, protože úklid města je práce nevděčná a hlavně v centru města není už odpoledne vidět, že se tam ráno uklízelo. vedoucí TSO MěÚ Chrastava

BLAHOPŘÁNÍ K VÝROČÍ SŇATKU

K padesátiletému výročí sňatku, který se naplnil 26.8.2000 přejeme všichni manželskému páru Miroslavu a Magdaléně KRÁLOVÝM mnoho zdaru, štěstí, zdraví a radosti, které jsou základem společné spokojenosti. S porozuměním udržujte vaše přátelství, rychleji zaženete i hoře v manželství. Na konec i pěkný domov věstí, že je to úplné vaše štěstí, přejí děti s rodinami. Chrastava, Andělohorská 416

PODĚKOVÁNÍ

Rodina Kupcova, bytem Střelecký vrch 668 v Chrastavě, vyslovuje tímto poděkování Městské policii v Chrastavě za okamžitou reakci a rychlý příjezd při nahlášení ztráty dítěte. I když se pak mezitím situace sama vyřešila, jsme opravdu velmi vděčni za jejich velice odpovědný a pohotový přístup. Rodina Kupcova

CELOSTÁTNÍ ÚSPĚCH CHRASTAVSKÝCH ŽÁKŮ

Organizace Oxford University Press, která se zabývá vydáváním anglických učebnic po celém světě, vyhlásila pro žáky a studenty škol v České republice zajímavou soutěž. Jejich úkolem bylo vymyslet, nakreslit a doplnit anglickým textem pět předmětů, které nebudou pro lidi v budoucnosti zcela běžné. Jste jistě zvědavi, o jaké předměty jde. Budou to zřejmě knihy, protože vědomosti budou lidé získávat z jiných zdrojů, např. z mikrofilmů, cédéček apod. Také peníze v dnešní podobě, tedy bankovky a mince, nebudou při každodenních nákupech používány. Bude se platit různými karta- mi , ale ne penězi v hotovosti. Zaniknou zápalky (sirky), neboť oheň se bude rozdělávat jinými způsoby. Paní učitelka Jitka Ramírezová - Brodská se se žáky 6. ročníku ZŠ na náměstí 1.máje dlouho radila o tom, kterých pět předmě tů vyberou, zobrazí a popíší. Jejich práce měla úspěch. Telefonát z Prahy oznámil, že jejich "dílo" bylo zařazeno mezi deset nejlepších v celé republice. A co následovalo? Angličtinářka a dvě žákyně ze 6.ročníku byly pozvány do Prahy, kde na ně čekala malá recepce a spousta užitečných dárků: slovníky, cédéčka s anglickými nahrávkami , dětské knížky v angličtině atd. První místo obsadila třída jedné školy z Českých Budějovic. Jako cenu dostali ti nejúspěšnější počítač. Chrastavští byli v celkovém pořadí čtvrtí. Jejich práce bude převezena do Velké Británie a tam uložena v objektu oxfordské university, jedné z nejstarších v Evropě. Blahopřejeme !

NEJSME VŠICHNI STEJNÍ

Většina z nás si již zvykla na to, že sdělovací prostředky dávají přednost zprávám negativním (krádeže, vraždy, přírodní katastrofy atd.) před událostmi, které by si veřejnou pozornost zasloužily. Setkáváme se bohužel dost často s projevy vandalství, mezi které patří například omítky zničené od sprejerů. Vandalství má samozřejmě mnoho různých forem. Na sídlišti na Střeleckém vrchu padlo nedávno za oběť vandalům několik lamp pouličního osvětlení. Když bydlí mnoho rodin v jednom domě, obvykle o úpravu okolí nikdo nepečuje. Proč? To je přece jasné: neví se vlastně, komu co patří. A navíc se vkrádá neodbytná otázka: Proč zrovna já bych to měl uklízet či dokonce o to pečovat??? Naštěstí existují čestné výjimky. Patří k nim dům č.714. Na připojeném černobílém snímku tu barevnou krásu nevidíme, ale věřte, že tam je záplava pestře kvetoucích rostlin. Od jara do podzimu je na co se dívat. Samozřejmě, že ta nádhera nevznikla sama od sebe. Stará se o ni skupina starších obyvatel paneláku. Určitě to nedělají proto, aby se o nich psalo v novinách. Chtějí to mít zkrátka kolem svého bydliště hezké. Trávu sekají nejméně šestkrát do roka. A podobná zelená, pečlivě udržovaná plocha plná květin a keřů je také za tímto domem. Škoda, že ta péče o prostředí, v němž žijeme, není nakažlivá jako spalničky! J.R.

ČESKÉ DRÁHY OZNAMUJÍ

Většina čtenářů jistě ví, že je možno zadarmo projezdit vlakem velkou část sousedního Německa. Kdy? Bohužel pouze během víkendů, tedy v sobotu a v neděli. Stačí koupit si jízdenku do Žitavy (na jízdence musí být napsáno GRENZE = hranice) a na německém území pak můžeme navštívit třeba Drážďany, Míšeň, Budyšín, Zhořelec či mnohem vzdálenější města na území Saska. Někteří chrastavští občané to již několikrát vyzkoušeli a vrátili se spokojeni.

Toto výhodné cestování k našim sousedům umožňuje mezinárodní dohoda mezi Českými drahami a Deutsche Bahn. Až dosud se mohlo bezplatně cestovat pouze po Sasku, nyní je možnost použít železniční tratě i v části Bavorska (Amberg, Řezno, Furth atd.). A ještě něco. Můžete si zakoupit tzv. Jízdenku přátelství (Schones-Wochenende-Ticket) za 35 DM, která platí pro pět osob a můžete ji využít při cestování po celém Německu. Využijte i vy této výhodné nabídky!

DROBNÉ STŘÍPKY Z HISTORIE CHRASTAVY

V roce 1782 se narodil v domku č. 54 Valentin von SIEBENEICHER ( v překladu Sedmidubský). Rodiče byli velmi chudí , a přece se jejich syn velmi proslavil. Jak? Stal se z prostého vojína generálem. V 18 letech nastoupil k dělostřeleckému pluku. Za mimořádnou statečnost v boji byl povýšen na důstojníka a několikrát vyznamenán. V roce 1833 se stal hejtmanem. O tři roky později byl císařem povýšen do šlechtického stavu. Roku 185O byl jmenován generálmajorem a téhož roku navštívil své rodné město. Chrastavský střelecký spolek nastoupil tehdy na náměstí u příležitosti návštěvy slavného rodáka v plné parádě.

Víte, kde je v našem městě místo, kterému němečtí obyvatelé říkali SCHERBEPLATZ? Podíváme- le se do slovníku, zjistíme, že slovo "Scherbe" znamená v překladu "střep, střípek". Odbočíme-li z Pobřežní ulice přes železný můstek na druhý břeh, dostane me se na malé náměstíčko, z něhož vede Alšova a Mostní ulice. Tam prý se konávaly snad již v minulém století pravidelné trhy, kde se prodávaly hliněné hrnce. Nebyla to žádná velká krása, ale hnědou glazurou polévané hliněné hrnce různých veli kostí byly v domácnostech potřebné každý den. Jezdívali sem hrnčíři až z Horní Lužice. Když se večer slunce chýlilo k západu a hrnčíři se chystali na dlouhou zpáteční cestu, měli ve zvyku neprodané hliněné zboží na místě rozbít, aby je nemuseli vozit zpět domů. O střepy tam tedy nebývala nouze...

Bývalý Dobytčí trh (Viehmarkt) v místech dnešního parku u Führichova domu býval po skončení první světové války skládkou vybagrovaného materiálu z Jeřice. V roce 1921 byla celá plocha upravena jako park s několika lavičkami a s pískovištěm pro děti. Kdysi tam bývaly i houpačky a malý kolotoč.

V letech 1942-43 vypracoval ing. arch. Effenberger z Mníšku plán dlouhodobého rozvoje města. Ten však nebyl kvůli válečným událostem nikdy realizován a byl uložen do sejfu městského úřadu. Plánoval se např. hlavní dopravní tah městem, který vedl z Liberecké ulice přes Střelnici, autobusové nádraží přes most do Bělokostelecké ulice a dále ven z města.

Tzv. útrpné právo, podle něhož bylo povoleno mučení podezřelých osob, pokud se nechtěly přiznat ke spáchanému zločinu, bylo zrušeno teprve za císařovny Marie Terezie v roce 1776. Téhož roku bylo zavedeno nové správní dělení Čexch. Chrastava od té doby patřila k Boleslavskému kraji. Pouze sedm měst v Čechách pak mělo tzv. hrdelní právo, tj. výkon trestu smrti.

Železniční viadukt v nedalekém Kryštofově Údolí letos slaví 100. výročí své existence. Stavba má 14 oblouků, a je 198 metrů dlouhá. Most býval součástí ústecko-teplické dráhy.Dodnes patří k významným technickým památkám. Střední, nejvyšší pilíř měří třicet metrů.

SPOLUPRÁCE POKRAČUJE

Ve dnech 20.- 24. července navštívila čtyřčlenná delegace z Chrastavy bavorské univerzitní město Eichstatt. Přátelské styky mezi oběma městy trvají již po několik let. Vzdálenost mezi nimi je delší než 500 kilometrů. Ve čtvrtek odpoledne byla naše delegace přítomna na zasedání městského zastupitelstva, kde se projednávaly možnosti konkrétní spolupráce např. mezi školami, sportovci, hasiči, kapelami atd. EICHSTATT leží v údolí řeky Altmuhl a okolní krajkina tvoří přírodní rezervaci. Zvláštností jsou nedaleké vápencové lomy, kde se nachází mnoho pravěkých zkamenělin, např. amonitů. Stylizovaný amonit se dokonce stal symbolem města. Na hradě Wilibaldburg je možno si prohlédnout zajímavé muzeum fosílií. Ve městě, které má v současné době asi 15 000 obyvatel, je velké množství historických budov. Je zde rozsáhlý architektonický komplex biskupské rezidence, mnoho kostelů, klášter Rebsdorf a další památky, všechny ve vzorném stavu. Ve městě je katolická univerzita s velmi moderní knihovnou, pěkné koupaliště, letiště pro větroně i malá motorová sportovní letadla. Průmysl tu téměř nenajdeme. Viděli jsme pouze několik malých provozoven na zpracování vápencových desek. Na travnatých svazích se pasou stáda ovcí. Jehněčí pečínka se stala zdejší turistickou spesialitou. V ulicích města jsme viděli velké množství cykloturistů. Turistů ze zahraničí přijíždí během roku do Eichstattu poměrně málo. Během pobytu se nám několikrát věnoval starosta p. Arnulf Neumeyer, zcela mimořádnou ochotu projevil p.Ingo Schon (byl v Chrastavě již dvakrát), který je ve městě zodpovědný za kulturní činnost a cestovní ruch.Podělil se s námi o své bohaté zkušenosti, neboť tuto funkci zastává již dvanáct let. Navštívili jsme v jeho doprovodu městské informační středisko, správu přírodní rezervace, baletní představení v kulturním domě a tradiční rybářský svátek, při němž se opékaly stovky pstruhů, pilo se z tupláků bavorské pivo a k tomu se přikusovaly velké slané preclíky. V Eichstattu se v oněch dnech konalo 26. setkání německých občanů vysídlených po válce z Chrastavy. V objektu bývalého kostela se konala výstava obrazů na počest 200. výročí narození chrastavského rodáka, malíře Josefa Führicha. Naše delegace se samozřejmě rovněž zúčastnila slavnostního zahájení této kulturní akce. Za městem se nachází přímo v přírodě neobvyklé umělecké dílo. Sochař Alois Wunsch tu umístil 76 svých soch z betonu a kamenné drti. Sochy představují zmrzačená těla vojáků a koní. Toto místo má zobrazovat krajinu po bitvě a autor, který se sám války zúčastnil, chtěl těmito otřesnými výjevy varovat před nesmyslností a krutostí každé války. Zájezd do Bavorska byl nesporně užitečný a poučný. Uvědomili jsme si, že je u nás nutno ještě mnoho vykonat, abychom se přiblížili úrovni tamějšího pohostinství, ubytování pro návštěvníky a šíři kulturní nabídky pro turisty. Ze strany našich německých partnerů musíme ocenit jejich vstřícnost při všech jednáních a upřímnou snahu nám pomoci. Dr. František VYDRA

PASIVITA UPROSTŘED LÉTA

V úterý 18. července přišel na MěÚ fax z Prahy se zprávou, že se k nám do Chrastavy chystá skupina českých a německých aktivistů z organizace AMNESTY INTERNATIONAL. Organizátorkou celé akce byla sl. Jana Hausmannová z Prahy. Požádala nás telefonicky o možnost uspořádat propagační akce, o povolení postavit si stany v prostorách městského koupaliště a promítnutí videofilmů. Natiskli jsme informační plakáty zvoucí na chystanou akci, rozeslali jsme dopisy asi 25 občanům. Také městský rozhlas několikrát na připravovanou akci upozorňoval. Skupina aktivistů začala svou činnost v Děčíně, další den navštívila Českou Lípu a třetí den byla na programu Chrastava. Očekávali jsme se, že se cyklistická kolona ohlásí během trasy mobilním telefonem. Promítání bylo oznámeno na 19 hodin. Zájemců přišlo velmi málo, skupina aktivistů na kolech však do té doby nedorazila, a tak se zklamaní rozešli domů. Krátce před 20. hodinou tedy s hodinovým zpožděním přece jen přijeli. Stmívalo se a bylo nutno nejdříve postavit za světla stany. Promítání bylo proto odloženo na 21 hodin. V té době již rodiny dávno seděly doma v teple u televizorů , a tak na naléhavé prosby , aby se lidé z pyžama převlékli do společenského obleku a přišli do městského muzea, reagoval pouze málokdo. A tak se večer sešlo v klenutých prostorách muzea asi 25 lidí, kteří s velkým zájmem zhlédli téměř hodinový dokumentární videozáznam českých reportérů z Čečenska s názvem "Krvavý chomout". Desítky čečenských vesničanů velmi emotivně vyprávěly o neuvěřitelných zvěrstvech, jichž byli svědky. I když jsme na televizních obrazovkách viděli záběry z Čečenska mnohokrát, osobní svědectví oněch lidí byla téměř neuvěřitelná. Další videofilm se jmenoval "Čečenský sen". Hovořila v něm Petra Procházková, Jaromír Štětina a Šimon Pánek, kteří se s auty s humanitární pomocí vypravili do míst, kudy se oficiálně nesmělo jezdit. Videofilm poukázal na problémy, s nimiž se organizace "Člověk v tísni" v Čečensku setkává. Potom následovala beseda. Přítomni byli totiž dva čečenští muži ve věku 40-45 let a dvanáctiletý čečenský chlapec, který na vlastní oči viděl stovky mrtvých. Rozcházeli jsme se v půl dvanácté v noci. Znám dobře mínění většiny našich občanů: Proč bych tam chodil, vždyť stejně nic nezměním! Je to bohužel smutná pravda. Krutá realita dokumentárních záběrů člověku na klidu rozhodně nepřidá... Druhý den, ve čtvrtek 27. července, se dopoledne opět promítalo a na výzvu městského rozhlasu přišlo opět několik zájemců. Dokonce i z Liberce přijelo asi deset lidí. Rozdávaly se propagační tiskoviny, které se týkaly porušování lidských práv leckde ve světě: v Saudské Arábii, v Kosovu i např. v USA. Někteří účastníci cyklistické akce organizace AMNESTY INTERNATIONAL pak pokračovali z Chrastavy směrem na Frýdlant a přes hraniční přechod v Habarticích do polského města Leśna. Spolu s polskými aktivisty pak jeli do Žitavy a několika dalších měst v Německu. Akce, o níž píšeme, si jistě zasloužila více pozornosti ze strany chrastavské veřejnosti. Není pro nás příliš velkou útěchou, že v Děčíně či v České Lípě vzbudila také pouze nevelký zájem. kv

INFOBOX KONEČNĚ FUNGUJE

Krátce před zahájením letošního pátého ročníku CHRASTAVSKÝCH SLAVNOSTÍ byl do čelní stěny budovy Městského úřadu instalován tzv. INFOBOX. Jde o zařízení, které je placeno z prostředků mezinárodního fondu PHARE. Má sloužit především návštěvníkům našeho města. Pouhým dotykem prstu na sklo obrazovky je možno získat mnoho informací o Chrastavě a okolí, a to nejen textových, ale také obrazových. Text je dokonce trojjazyčný , a to český, německý a polský, neboť těmito jazyky se hovoří na území Euroregionu NISA, kam Chrastava patří. Bohužel, zpočátku docházelo často k poruchám tohoto zařízení, v poslední době však funguje docela dobře. O tuto novinku projevili mnozí naši občané značný zájem. O to víc byli zklamání, když INFOBOX nefungoval. Jsme rádi, že jsme zatím nezaznamenali žádný pokus vandalů toto složité zařízení poškodit. Často před obrazovkou postávají děti a jistě je uvádí v úžas, jak bleskurychle se český text změní ve svou německou či polskou verzi. Opakujeme, že INFOBOX má poskytovat informace především hostům odjinud i ze zahraničí. Prosíme proto naše občany, aby nepřipustili svévolné poškozování INFOBOXU. Stejně jako šest velkých turistických map okolí města na dřevěných orientačních tabulích, které jsou již asi dva měsíce po městě rozmístěny, má také INFOBOX přispět ke zkvalitnění cestovního ruchu. xyz