CHRASTAVSKÉ LISTY 7-8 / 2001

Zasedání rady města dne 28.5.2001

Rada města na tomto zasedání schválila návrh Hospodářsko-finančního odboru MěÚ na odpis pohledávek, uzavření dohody o náhradě vynaložených nákladů panem Ing. Zdeňkem Brožkem, jmenování komise pro posouzení a hodnocení nabídek na poskytnutí úvěru na pořízení investic. Dále vyslovila uznání a poděkování panu Petru Hasse, který jako bezpříspěvkový dárce krve dovršil v roce 2001 čtyřiceti odběrů a stal se nositelem zlaté plakety MUDr. Janského. Projednala informaci starosty o přípravě prodeje podílů v Městském bytovém družstvu Chrastava, poté stížnosti na práci městské policie a tyto na základě zjištěných skutečností považuje za neoprávněné, informaci vedoucí Odboru pro záležitosti občanů o prodloužení nájemních smluv na dobu určitou s výjimkou jedné ( smlouva končí ke dni 31.5.2001).

Uložila vedoucí Hospodářsko-finančního odboru MěÚ zpracovat návrh na komplexní řešení problematiky pohledávek, vedoucí Majetko-správního odboru MěÚ zpracovat a předložit podklady pro případnou změnu technologie posypu místních komunikací v rámci zimní údržby na solení, včetně posouzení ekologického a finančního dopadu, v termínu do 30.6.2001. Rozhodla o vypsání výběrového řízení na obsazení funkce vedoucího Odboru výstavby a územní správy, když předtím vzala na vědomí, že dosavadní vedoucí podal výpověď z pracovního poměru ke dni 30.6.2001. Dále rozhodla, že přidělení bytu majitelce č.p. 23 v Nádražní ulici nebo osobám blízkým v souvislosti s případným prodejem tohoto domu městu splňuje podmínky čl. I, odst. 1,písm.a) ( obecní zájem ).

Rada města vzala na vědomí zápis z jednání bytové a sociální komise dne 14.5.2001, informaci o jednání se zástupcem OkÚ týkající se zařazení města Chrastavy do soustavy obecních úřadu v souvislosti s reformou státní správy, informaci o činnosti akciové společnosti Termizo, žádost o odkoupení domu č.p. 142 na náměstí 1.máje a stanovisko představenstva družstva, dopis Výchovného ústavu pro děti a mládež v Chrastavě ( 12. Chrastavské sportovní dny), informaci starosty o žádosti Mysliveckého sdružení Chrastava ve věci řešení situace v okolí domu č.p. 111 ve Frýdlantské ulici ( opakující se krádeže a poškozování majetku); proběhla diskuse o možnostech řešení. Dále vzala rada města na vědomí pozvání Kratzauer Gilde na 50. Krajanské setkání ve dnech 16. a 17.6.2001 v Žitavě a Chrastavě, informaci starosty o průběhu oslavy se znaky shromáždění občanů na Vysoké ve dnech 30.4. a 1.5.2001, informaci starosty o činnosti svazku obcí Mikroregion Hrádecko-Chrastavsko, realizovaných a připravovaných projektech a vydání publikace Hrádecko-Chrastavsko na podporu cestovního ruchu, písemnou informaci generálního ředitele SčVK a.s. Teplice ve věci organizačních změn společnosti, informace o jednání se zástupci a.s. Sběrné suroviny Liberec a informaci tajemníka o postupu řešení požadavku na odstranění nedostatků v množství a kvalitě dodávky TUV do objektu č.p. 715 na Střeleckém vrchu.

Zasedání rady města 11.6.2001

Rada města jednala dne 11.6.2001 a mimo jiné projednala a schválila pronájem objektu č.p. 709 na Střeleckém vrchu ( budova Společenského klubu ) sdružení Verein zur Förderung von Wissenschaft und Bildung im ländlichen Raum, Sachsen, e. V., Meissen, Spolková republika Německo, přičemž si vyhradila k projednání a schválení znění smlouvy o nájmu před jejím uzavřením. Schválila žádost Mysliveckého sdružení "Lesanka" Chrastava o dotaci ve výši 10000,--Kč v souvislosti se škodami způsobenými provozem azylového domu Frýdlantská 111, Chrastava, dále pak uzavření smlouvy o dílo na stavbu Chrastava - Soudní ulice ( rekonstrukce vozovek a chodníků ) se společností Stavby silnic a železnic, a.s., odštěpný závod Liberec a provedení opravy památníku obětem 1. světové války před kostelem sv. Vavřince a podání žádosti o poskytnutí dotace v rámci vypsaných podmínek. Dále schválila prodloužení pronájmů pozemkových parcel ve vlastnictví města.

V dalším bodu projednala návrh podmínek prodeje části podílu města v Městském bytovém družstvu Chrastava a pověřila starostu předložením návrhu zastupitelstvu města dne 18.6.2001. Nabídku p. Luďka Zlesáka na směnu pozemků a provedení směny zastupitelstvu města nedoporučila.

Dále pověřila vedením odboru výstavby a územní správy s účinností od 1.7. 2001 pana Martina Janouška.

Rada města vzala na vědomí informaci o průběhu výběrového řízení na poskytnutí úvěru na realizaci investic, zprávu ředitelky p. Šírové o hospodaření Školní jídelny Chrastava, zápis z jednání Bytové a sociální komise dne 28.5.2001, informaci o přípravě zasedání zastupitelstva, informaci starosty města o založení Sdružení pro vzdělávání a rekvalifikaci (IBUS) v Chrastavě ve spolupráci se vzdělávacím spolkem v Míšni a dalších plánovaných aktivitách, informaci místostarosty o činnosti akciové společnosti Termizo a zprávu zjednání dopravní skupiny - informace o dopravě ( ČSAD ).

Zprávy z radnice ještě jednou

Chrastava se v letošním roce opět připojila k Poselství měst na řece Nise v rámci akce Nisa řeka, která nás spojuje. Starosta města potvrdil poselství v sobotu odpoledne při průjezdu flotily Chrastavou. Téhož dne večer se zúčastnil setkání starostů měst a obcí ležících na toku Nisy ( včetně Žitavy a Bogatynie ) v Hrádku nad Nisou.

Ve čtvrtek 28.6. proběhla v Nové Vsi první řádná členská schůze svazku obcí Mikroregion Hrádecko Chrastavsko, jehož je naše město členem. Členská schůze zvolila předsedu svazku ( chrastavský starosta Petr Medřický, místopředsedy se stali zástupci Chotyně ( Jindřich Verner ) a Oldřichova v Hájích ( Ing. Jitka Svatoňová ). Dále byl schválen rozpočet svazku, strategie rozvoje mikroregionu a realizace společných projektů ( například vydání turistické mapy Hrádecko-Chrastavsko 1:25000 ). V letošním roce vyšla péčí mikroregionu, za přispění Okresního úřadu a Programu obnovy venkova publikace Hrádecko Chrastavsko na podporu cestovního ruchu ( k dostání např. v chrastavském muzeu a infocentru ).

Připomínáme, že jednání svazku obcí podléhá obdobnému režimu jako zasedání zastupitelstva, tzn. Že schůzí se mohou zúčastňovat občané členských obcí. Pozvánky a program jsou zveřejňovány na úřední desce jednotlivých měst a obcí.

V červnu uzavřelo město smlouvu se Státním fondem rozvoje bydlení o poskytnutí dotace na výstavbu domu s pečovatelskou službou ve výši 28,7 mil.Kč. Stavba bude realizována na pozemku v Soudní ulici ( naproti školní jídelně a bytovkám ), dodavatelem je společnost SYNER Liberec a dokončení je plánováno na rok 2003.

Ve dnech 16.-17.6. proběhlo v Žitavě a Chrastavě setkání odsunutých německých obyvatel Chrastavy a Andělské Hory. Setkání se zúčastnili také zástupci současné rady města. Součástí setkání byla bohoslužba v kostele sv.Vavřince a vzpomínka na zesnulé krajany na městském hřbitově.

Součástí programu Chrastavských slavností bylo letos vystoupení fanfárového průvodu z partnerského Eichstättu ( Fanfarenzug ). Skupina mladíků kromě vystoupení v úvodu slavností prodávala v sobotu na náměstí tmavé bavorské pivo Hofmühl. Výtěžek ve výši 5 832,-Kč poté hosté věnovali chrastavské škole. Věříme, že v příštím roce by Chrastava mohla účast oplatit při příležitosti Letních slavností města Eichstätt.

V červnu bylo v Chrastavě založeno Sdružení pro vzdělávání a rekvalifikaci ( IBUS ), které ve spolupráci s partnerem ze saské Míšně připravuje programy pro oblast Euroregionu Nisa. Během léta a měsíce září bude veřejnost seznamována se vzdělávacími záměry v oblasti cestovního ruchu, rodinného podnikání, jazykových znalostí a podobně. Sdružení bude sídlit v objektu S-klubu na Střeleckém vrchu ( asi od října 2001 ), do té doby dočasně v sídle MěÚ Chrastava v budově školní jídelny.


Město Chrastava

zveřejňujeme svůj záměr prodat části podílu města Chrastavy v Městském bytovém družstvu Chrastava nájemcům bytů v obytných domech:

Andělská Hora čp.33

Frýdlantská ul. čp. 57,100, 124

Družstevní ul. čp. 111, 310

Školní ul. čp. 125

Barandov čp. 159, 160

Nádražní ul. čp. 202

Andělohorská ul. čp. 203, 204, 205, 372, 373

Loudátova ul. čp. 247, 248, 249

Lipová čp. 421, 527

Nový Domov čp. 598, 599

Střelecký vrch čp. 666, 667, 682, 683

Bližší informace Vám od 23.7.2001 podá a žádosti vydává p. Mlynářová, MěÚ Chrastava, Bezručova 503, tel. 5143216, kl. 16.


Informace k výměnám ŘP a mezinárodních řidičských průkazů

Od 1. ledna roku 2001 přešla správa řidičských průkazů z policie na okresní úřady. Z důvodu velkého vytížení s výměnou řidičských průkazů cizích státních příslušníků trvale nebo dlouhodobě žijících na území České republiky se nedoporučovalo uskutečnit zákonnou výměnu starých typů řidičských průkazů.

Vzhledem ke zvládnutí počátečního náporu na výměnu cizích řidičských průkazů a k rozšíření úředních dnů, ze stávajících dvou - pondělí a středa od 8:00 do 17:00, i na úterý od 8:00 do 12:00 hod doporučujeme uskutečnit výměnu nyní:

- držitelům řidičského průkazu vydaného do roku 1964, kterých je v této době 2392, a kteří tuto výměnu musí uskutečnit do dvou let

- držitelům řidičského průkazu vydaného po roce 1964, kterých je 87082, a kteří musí tuto výměnu uskutečnit do pěti let

- dále doporučujeme uskutečnit výměnu starých typů řidičského průkazu i při vydání mezinárodního řidičského průkazu.

V této chvíli je evidováno 2068 nově vydaných řidičských průkazů.

Doklady potřebné k úkonům na Evidenci řidičů:

vydání nového ŘP: Občanský průkaz

výměna ŘP: žádost

starý ŘP

OP

1 x fotografie

správní poplatek - 100 Kč za zničený ŘP, výměna ze zákona zdarma

vydání mezinárodního ŘP: žádost, ŘP, OP, 1 x fotografie

správní poplatek - 50 Kč

ztráta ŘP: Občanský nebo náhradní průkaz

1 x fotografie

správní poplatek - 100 Kč

výpis z karty řidiče : OP

správní poplatek - 100 Kč za jednu stranu


Chrastavské sdružení pro práci s dětmi hodností své jarní akce

Květen -

1. V úterý 15. května se uskutečnila další schůzka sdružení.

2. Hned v sobotu 19. května se vyrazilo do Prahy do ZOO. Konečně přálo počasí a sluníčko se od rána na nás smálo. Pražská ZOO je rozlehlá, ale některé klece byly opuštěné a nevyužité. Škoda, že byl uzavřen i pavilon drobného hmyzu, ale i tak se výlet snad všem dětem líbil. V Praze bylo 46 dětí a šest dospělých.

3. Novou akcí, kterou jsme připravili na 26. května, byla "Jízda zručnosti na kole". Probíhala v parku u kostela za spolupráce Městské policie. Ta dětem ( bylo jich skoro 50 ) zkontrolovala kola a poradila jim, co mají zlepšit ve vybavení a upozornila na nošení cyklistických helem. Dále malí cyklisté absolvovali testy, slalom, přejezd přes prkno, jízdu s hrníčkem a vodou, podjezd pod lanem, zabrzdění na čáře. V cíli děti obdržely drobný dáreček a sladkost. I tuto akci řadíme mezi vydařené, a to i díky krásnému počasí.

Červen -

1. Stejně jako v loňském roce i letošní Den dětí jsme oslavili v areálu horní školy. Tentokrát soutěže pro děti připravili členové Jednoty bratrské. Opět na děti čekaly zábavné hry a soutěže. Nejúspěšnější soutěžící obdrželi sladkou odměnu. I přes nepřízeň počasí byl rozdělán oheň a děti i rodiče si mohli opéci buřty.

2. Dvanáctého června proběhla další schůzka sdružení, kde se naplánovaly zbývající červnové akce, dva prázdninové výlety a podzimní akce.

3. Ve středu 13.6. se konala zkušební akce pro maminky s dětmi. Jednalo se o šití na stroji technikou "patchwork", tj. šití z kousků látek. Maminky zasedly k šicím strojům, zkusila to i děvčata a ostatní děti si hrály.

4. V sobotu 16.6. se 34 dětí zúčastnilo společně s osmi dospěláky výletu do Hřenska. Hned po příjezdu na místo jsme se nabaštili a podél říčky Kamenice došli k prvnímu převozu. Tichá soutěska je dlouhá 990 m a cesta lodičkami byla zajímavá a vyprávění převozníka poutavé. Dále jsme pokračovali až k dalšímu převozu, tentokrát Divokou soutěskou dlouhou 490 m. Odtud jsme došli na Mezní louku, kde jsme se občerstvili a odpočinuli. Po červené značce jsme stoupali a zase klesali, až jsme se dostali na Malou Pravčickou bránu. Na Loupežnický hrad se dětem již nechtělo, a tak jsme se opět vrátili na Mezní Louku. Zde jsme měli chvíli rozchod a v pět hodin jsme ujížděli k domovu. Některé děti v autobuse usnuly, protože je udolalo těch 11 km, které našlapaly. I nejmladší účastnice Viktorka ale vše ušla a při návratu k autobusu si po cestě i zazpívala s ostatními děvčaty. Výlet se líbil a těšíme se na další.

Jitka Marxová

Co nás ještě čeká?

28.6. - Stopovaná

11.7. - Výlet vlakem na Grabštejn

9. - 13.7. - Prázdninový příměstský tábor

22.8. - Výlet do Boskovských jeskyní

1.9. - Loučení s létem

22.9. - Výlet do Jizerských hor na Prezidentskou chatu s projížďkou na koních

26.10. - Tradiční stezka odvahy

Bližší informace na tel. 5143207


Poděkování prodejně Sepp

Jako každým rokem i tentokrát na závěr školního roku uspořádali učitelé ze ZŠ sportovní den. Bohužel nezbyly finance na nákup cen, a tak to vypadalo, že se budou předávat za sportovní výkony pouze diplomy. V poslední chvíli učitelům z budovy ve Školní ulici však poskytla diskontní prodejna Sepp sponzorský dar ve formě sladkostí. Tímto jim velmi děkujeme, neboť jsme tak žákům mohli připravit nevšední sportovní zážitek se sladkou odměnou.

Daniela Jahelková


Kolová

Žáci:

V dubnu letošního roku se v Liberci konala kvalifikace žáků, kde naše dvojice Dalibor Hodaň - Martin Malý a Miroslav Bárta - Ladislav Zikmund obsadili 1. a 2. místo ze sedmi zúčastněných oddílů a tím postoupily do finále Mistrovství České republiky. Toto mistrovství se konalo v Chrastavě a zde za účasti závodníků z Čech a Moravy obsadili Hodaň - Malý 5. místo a Bárta - Zikmund 8. místo.

Začátkem června odehráli Martin Malý a Miroslav Bárta Český pohár žáků v Nezamyslicích, kde skončili na 7. místě.

Dorostenci:

V přátelském utkání konaném dne 16.6.2001 v Plzni obsadila naše dvojice Daniel Fadrhonc - František Rusek druhé místo za dvojicí z Lokomotivy Liberec.

Muži:

Naše dvojice Martin Rusnák - Roman Havle se zúčastnili mezinárodního turnaje v SRN ( NiederSeifersdorf), kde za velké konkurence skončili sedmí. Za náš největší úspěch považujeme účast v kvalifikaci o 2. ligu, která proběhla v Chrastavě a dvojice Filip Cesar - Michal Jelínek se kvalifikoval do 2. ligy.

Ladislav Celler


Velký úspěch našich atletů

V měsíci květnu a červnu dosáhli žáci základní školy velkých úspěchů v atletických soutěžích. 16. - 17. května se v Liberci konalo okresní kolo Poháru rozhlasu. Mladší žákyně obsadily v soutěži družstev skvělé 3.místo mezi 22 týmy. Zasloužili se o to především svými výkony tato děvčata: Romana Nováková a Lucie Šalovská ( obě 2. místo běh 60 m - 9,0 s), Petra Drahokoupilová ( 2. místo hod kriketovým míčkem 52,30 m). Štafeta ve složení Vejstrková, Šalovská, Nováková, Šmídová obsadila 4. místo časem 37,0 s. Do bronzového týmu patřili také Zuzana Vejstrková, Hana Šmídová, Štěpána Zavadilová, Markéta Kavalková, Veronika Trakalová, Stanislava Schránilová, Míša Schmoranzová.

Chlapci ve stejné soutěži podali perfektní výkony zvítězili mezi 24 týmy. Nejhodnotnější výkony podali: Jan Chábera ( 2. místo běh 60 m - 8,5 s a 5. místo skok daleký - 455 cm), Filip Vávra ( 3. místo běh 60 m - 8,7 s a 3. místo skok daleký - 462 cm), Jiří Šubrt ( 3. místo hod kriketovým míčkem - 58,55 m), Lukáš Eigel ( 5. místo skok vysoký - 140 cm), Lukáš Jahoda ( 4. místo běh 1000 m - 3:20,1 min). Štafeta ve složení Vávra, Chábera, Rozmajzl, Baláž obsadila 5.místo výkonem 34,8 s. K vítězství svými výkony přispěli také Petr Rozmajzl, Martin Rieger, Ladislav Židlický, Tomáš Svoboda.

Chlapci si svými výkony vybojovali účast v oblastním finále Poháru rozhlasu Severní Čechy, které proběhlo 12. června v České Lípě. Zde obsadili krásné 3. místo za dvěma týmy ze základních škol z České Lípy. Nejúspěšnější byli Filip Vávra 2. místo běh 60 m - 8,7 s, Lukáš Jahoda 1. místo běh 1000 m - 3:16,61 min, Lukáš Eigel 1. místo skok vysoký - 150 cm.

Všem úspěšným atletům a atletkám blahopřejeme.

O medaile v Poháru rozhlasu bojovali také starší žáci a starší žákyně. Družstvo dívek obsadilo 7. místo a družstvo chlapců bylo na 6. místě. Medaili si odvezl za 1. místo ve vrhu koulí Roman Vondráček - 13,08 m.

Děvčata startovala ve složení Alena Třešňáková, Eva Hoření, Romana Endrychová, Michaela Strassová, Jana Velechovská, Kateřina Kůtová, Petra Suchá, Nováková Irena. V kategorii starších žáků nás reprezentovali: Petr Šafařík, Karel Schránil, Jaroslav Kouba, Marek Zahuranec, Pavel Kurz, Jakub Lieskovský, Tomáš Jerje, Vlastimil Severa, Roman Vondráček, Petr Paprskář.

p. učitelka Slováková

Další atletickou soutěží, kde naše děti padaly hodnotné výkony byl lehkoatletický čtyřboj.

Mladší žáci:

Radek Barůšek 5. místo 60 m 8,73 s

Lukáš Jahoda 5. místo míček 55,38 m

Filip Vávra 3. místo 800 m 2:26,12

Celkové umístění

Filip Vávra 6. místo

Starší žákyně:

Eva Hořejší 3. místo skok vysoký 1,30 m

Petra Suchá 4. místo skok vysoký 1,25 m

Eva Hoření 1. místo míček 57,30 m

Celkové umístění

Eva Hoření 4. místo

Starší žáci:

Roman Vondráček 1. místo koule 12,26 m

Celkové umístění

Roman Vondráček 4. místo


"Zákony v praxi"

Zákonem č. 356/1999 Sb. (novela zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) se stal (s účinností od 1.3.2000) prodej chemických látek a přípravků, které mají některou z nebezpečných vlastností podle ustanovení § 2 odst. 8 písm. a), b), c), d), e), h), i), j), k), l), m), n), nebo o) zákona č. 157/1998 Sb., tj. s výjimkou toxických (písm. g) a vysoce toxických (f), živností ohlašovací volnou. Stejně tak byla do živností volných přeřazena živnost řemeslná "Prodej drogistického zboží". Příslušná živnostenská oprávnění byla tedy převedena z okresních živnostenských úřadů na obecní živnostenské úřady.

Podle bodu 25. Čl. VI přechodných a závěrečných ustanovení zákona č. 356/1999 Sb. musí být průkazy živnostenského oprávnění, které byly vydány podle původní právní úpravy pro živnosti volné ohlašovací a jejichž název předmětu podnikání neodpovídá nařízení vlády č. 140/2000 Sb., tj. seznamu vydanému podle § 73a živnostenského zákona, po projednání s podnikatelem nahrazeny průkazem živnostenského oprávnění podle nové právní úpravy platné od 1.1.2001, a to nejpozději do 3 let od tohoto data.

Uhličité koupele Biotherik - metody vycházející z tepelného ošetření lidského organismu, a to bez rozdílu, zda se nazývají "uzavřené uhličité koupele" či metoda Biotherik, eventuelně jiným firemním názvem, nejsou živností, jelikož se jedná v podstatě o terapeutické metody.

Lampa Bioptron v podnikání - uvedený přístroj se ve zdravotnictví používá jako doplňkový v rámci jiných léčebných metod. K jeho použití by měl (podle Ministerstva zdravotnictví) pracovník splňovat kvalifikaci lékaře FBLR, nebo fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního pracovníka, nebo maséra v kategorii nižších zdravotnických pracovníků, jako nejnižší možnou kvalifikaci, tj. odborné způsobilosti uvedené v příloze č. 2 zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, v platném znění, a to pod písmeny a) až e) sloupce 2 vázané živnosti "Masérské, rekondiční a regenerační služby". Jelikož Ministerstvo zdravotnictví pro provozování shora uvedené činnosti nepřipouští jiné než zdravotnické vzdělání, tj. nepřipouští odbornou způsobilost podle písm. f) sloupce 2 citované živnosti, nelze přístroj pro světelnou terapii Bioptron v rámci výše uvedené živnosti používat. Totéž se vztahuje na "floating tank".

Cvičení na velkých gymnastických míčích - rekondiční a relaxační cvičení na těchto míčích je obsaženo v náplni vázané živnosti "Poskytování tělovýchovných služeb".

Rekondiční stoly - tyto stoly, které nahradí cvičení na podlaze, jsou typickým zařízením použitelným v tzv. "fit centrech". Proto se při jejich provozování jedná o živnost vázanou "Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení sloužících regeneraci a rekondici". Odborná způsobilost předepsaná sloupcem 2 přílohy č. 2 živnost. zák. je u této živnosti (s platností od 1.4.2001) absolvování vysoké nebo vyšší odborné školy tělovýchovného směru nebo osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné způsobilosti vydaný institucí akreditovanou Ministerstvem školství, mládeže a výchovy nebo jiným ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována.

/ŽÚ - J. Trnková/


Nejdůležitější nástroje územního plánování z pohledu občana

Územní plán obce pořizuje obec pro celé své správní území. V tomto dokumentu se stanoví základní koncepce rozvoje území a funkční využití ploch. Dále je zde řešeno vzájemné uspořádání ploch a základní regulace území. V územním plánu obce se vyznačují hranice současně zastavěného území, vymezují hranice zastavitelného území a veřejně prospěšné stavby, pro které lze pozemky, stavby a práva k nim vyvlastnit.

Tento dokument obsahuje textovou a grafickou část, číselné údaje (pokud nejsou zařazeny v textové části) a závaznou část ve formě regulativů.

Územní plán obce musí být v souladu se závaznou částí územního plánu velkého územního celku, do jehož řešeného území obce spadá.

Územní plán obce schvaluje obecní zastupitelstvo a přitom vymezuje jeho závaznou část. Závazná část územního plánu obce se vyhlašuje obecně závaznou vyhláškou a obsahuje regulativy a limity uspořádání území.

Lze ji měnit pouze po schválení zastupitelstvem obce. Ostatní části (např. plochy pro budoucí rozvoj obce, plochy, ve kterých není přesně stanoven způsob využití) jsou směrné, mohou být upravovány (aktualizovány) pořizovatelem ÚPD.

Stavební úřady jsou povinny při vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení respektování závaznou i směrnou část schváleného územního plánu obce.

Regulační plán pořizuje obec zpravidla následně po územním plánu obce, a to především pro ty části správního území obce, kde se předpokládá větší výstavba, přestavba nebo asanace. Regulační plán může nahradit za určitých podmínek územní plán obce, v takovém případě však musí být zpracován pro celé správní území.

Tento dokument upravuje nejen funkční využití, ale i plošné a prostorové uspořádání, vyjádřené např. vymezením regulačních čar (stavebních a jiných), výškou objektů, tvarem střech apod. V případě, že regulační plán nahrazuje územní plán obce, stanoví se i hranice zastavitelného území a vyznačí se hranice současně zastavěného území v tomto dokumentu.

Regulační plán obsahuje textovou a grafickou část, číselné údaje (pokud nejsou zařazeny v textové části) a závaznou část ve formě regulativů, které mohou být i velmi podrobné. Podkladem pro grafickou část jsou mapy katastru nemovitostí. Dokument vymezuje jednotlivé stavební pozemky.

Regulační plán musí být v souladu se závaznou částí územního plánu obce, pokud byl tento dokument pro obec schválen.

Regulační plán pro své území schvaluje obecní zastupitelstvo a přitom vymezuje jeho závaznou část. Závazná část regulačního plánu se vyhlašuje obecně závaznou vyhláškou.

Dále zastupitelstvo vymezuje směrnou část regulačního plánu. Stavební úřady jsou povinny při vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení respektovat závaznou a směrnou část schváleného regulačního plánu.

Urbanistická studie řeší územně technické, urbanistické a architektonické podmínky využití území. Zpracovává se pro část, nebo i pro celé správní území obce. Jedná se o vyjádření odborného názoru, který je v souladu se záměry obce, a slouží k usměrňování rozvoje území. Za určitých, stavebním zákonem stanovených podmínek, může nahradit koncept územního plánu obce nebo regulačního plánu. Urbanistickou studii si často pořizují venkovské obce. Tento dokument může být projednán zastupitelstvem obce, nemá však právní závaznost.

Zpracoval: autorský kolektiv Ústavu územního rozvoje v Brně a Odboru územního plánování Ministerstva pro místní rozvoj v květnu 2000


To byly Chrastavské slavnosti 2001…

Stejný nápis jsme zvolily na tablo s fotografiemi Jany Zahurancové, které na náměstí připomínalo, co vše bylo k vidění, slyšení, ke koupi i k ochutnání…

Roztomilé mráčky s ještě roztomilejšími kapičkami, které tablo doplňovaly, v reálu doháněly pracovní tým k záchvatům zimnice, neslušným nadávkám a touze poručit větru i dešti.

Letní královna a její družina byla nejen krásná, ale i statečná, vydržela zimu i mokro a po symbolickém odemknutí nás postupně přeci jen vzalo počasí na milost. Vím, že není zrovna moc slušné pochválit si královnu, ale myslím, že nejsem sama, koho výtvarné pojetí i celkové spojení s fanfárovým průvodem nadchlo. Šaty a doplňky navrhli a pomalovali v AMI, což je výtvarný atelier Ivany a Jiřího Michálkových tady v Chrastavě. Ve spolupráci s šikovnými švadlenkami, tak vznikly skvělé kostýmy a věřím, že i tradice otvírání léta. Chtěla bych jim velmi poděkovat, spolupráce se všemi z Ami, byla vynikající a bez jejich pomoci, nápadů, přispění tradiční a velmi oblíbenou módní přehlídkou i stánkem s keramikou si neumím realizaci slavností představit. Usměvavá sluníčka z jejich dílny se stala dárkem pro účinkující děti i hosty partnerského Eichstättu, kteří ještě dlouho při čepování svého piva, pěli ódy na krásu královny, modelek a jejich odění či neodění… O Ami si chystám samostatný článek, teď ještě k bavorskému pivu. Výtěžek, jak bylo inzerováno, byl poskytnut Základní škole Chrastava a činil 5. 823 Kč. Věřím, že návštěvou a vystoupením Fanfarenzugu u nás, se nastartovala opravdová partnerská spolupráce,a že jim budeme moci podobné vystoupení, třeba našich Jiřiček, u nich oplatit Vím, že se německým přátelům i přes nepřízeň počasí u nás velmi líbilo a na sobotním programu zůstávali dlouho do noci. A teď chvalozpěv přeruším. Dlouho do noci znamená, že i přes počítanou časovou rezervu se program ne snad ani protáhl, spíše rozjel a končil hodinu po předpokládané půlnoci. Strohým jazykem vyhlášky města, došlo k rušení nočního klidu a já se kromě předcházejícího dopisu, všem obyvatelům náměstí, které jsem prosila o pochopení a toleranci, touto cestou omlouvám. Rozhodně nechci, aby se nedodržování konce programu stalo samozřejmostí, přesto si však myslím , že se jedná o akci svým rozsahem i konáním jednou ročně, výjimečnou.

Po chvále a omlouvání, bych ráda děkovala. Předně děkuji všem sponzorům, povětšinou firmám s chrastavskou adresou. Jsou to: Vzduchotechnik Chrastava s.r.o., Grupo Antolin Bohemia, WMA Glass s.r.o., Elitex Production a.s., Motel Zámeček Chrastava, Rotec Czech s.r.o., Pela s.r.o., Liberecká obalovna, MTH s.r.o., Pivovar Konrád, Lékárna Chrastava, GLK central s.r.o., MS Metal s.r.o., Rasl a syn Liberec, Virgo s.r.o.

Poděkování patří i firmám a hlavně obchodníkům, kteří přispěli dary věcnými, děkuji firmě Autodoprava Erbert, Sipron Liberec, Winner, Nápoje nám. 1.máje, Zelenina Valeš, Zelenina Picková, Nika, Zahradnictví Schäfer, Sdružení rozumných babiček, sportovním oddílům, ředitelství základní školy, Ami, místním podnikatelům a firmám za spolupráci Tiskárně Horáček, Design studiu Reco a Krejčovství Z. Hodaňové.

Velmi děkuji všem skvělým pořadatelům, městské policii a svým spolupracovníkům. Chrastavský Woodstok, jak slavnosti nazvali mí kamarádi z kapely Blues messengers je akce náročná a ten, kdo si její průběh pracovně zkusil na vlastní kůži, mi dá jistě za pravdu.

Pane J. Adámku, díky za šampaňské, vypijeme ho na vaše zdraví.

Dostávám se k pozdravům a vzkazům. Všechny své příznivce a přátelé zdraví veselí moravští chlapci. Moravanka druhý den hrála “slavnostech slivovice” u nich doma.Poslali mi e-mail s fotografiemi a prý kdy si zase budou moci na severu zahrát… Stejně tak přijedou rádi zahrát zmiňovaní Blues messengers (jenom zatím nevím kam) i Mandragora a vedoucí Švihadla mi napsal osobní děkovný dopis, který patří i Vám - báječnému publiku. Cit. “ …Jinak ještě jednou děkujeme. Zachovej nám přízeň. Rádi zase přijedeme. Bylo to u vás moc příjemné hraní. Srdečně zdraví za celé Švihadlo Jiří Charypar.”

A na závěr ještě několik čísel. Prodáno bylo celkem 2 075 vstupenek, s návštěvou z Německa, večerními diváky co již neplatili a dalšími , odhaduji konečné orientační číslo na 2 500 diváků či návštěvníků Chrastavských slavností 2001.

Hezké léto a ať žijí Chrastavské slavnosti 2002 …!

Zuzana Šafaříková


DĚTI SE ROZLOUČILY AKADEMIÍ

Závěrečnou slavnostní akademií se předvedly a zároveň rozloučily se školním rokem žáci hudebních kurzů a tanečního kroužku Pomáda na konci května v místním kině. Před zcela zaplněným hledištěm se hrálo na piáno, kytaru i flétny, zpívaly chrastavské Jiřičky a rodiče, přátelé i hosté mohli posoudit co se jejich ratolesti naučili, co je možné zlepšit a vypilovat. Děti si zase vyzkoušely, jaké je to vystupovat na pódiu před tak početným publikem a vystoupení některých končilo opravdu bouřlivým aplausem. Dvanáctiletá Petra Machková z Donína, která zvládá kytaru i klavír, je nesporný talent a její vystoupení by se dalo bez nadsázky nazvat zlatým hřebem. Lektoři i rodiče mohou být právem hrdí na své děti. Pouhý talent nestačí a pilné, často nenáviděné a slzami skrápěné cvičení ,přináší pomalu své plody. Líbila se mi věta, kterou se pan učitel při rozdávání osvědčení celoroční práce, se svým žáčkem loučil hezké prázdniny a nezapomeň na nástroj. Já jen dodám a na shledanou v září.

ZuŠ

KRÁSNÉ PRÁZDNINY VŠEM, KTERÉ MI ZACHOVÁVALY PO CELÝ ROK PŘÍZEŇ PŘEJE CVIČITELKA ZUZKA ŠAFAŘÍKOVÁ


O prázdninách Kdo co kolo! Koho čeho kola! Komu čemu kolu! Koho co - kolo! KOLÓÓÓÓ!!!!!!!!!!

A také samozřejmě o kolu a s kolem, tak přeji trávení dovolené a vůbec volna všem, pro které je cykloturistika báječný relax pro tělo i duši. A taky, ať už sakra neprší a můžeme se potkávat na nových a nových trasách, které vznikají a postupně se stávají součástí cyklomap nebo objevovat neznámé či jezdit po zavedených a oblíbených. Zkrátka užívejte si , prázdniny jsou od toho. V informačním centru muzeu jsou k dispozici různé trasy po okolí, a to nejen na kole, ale i pro pěší, slušný výběr cyklomap lze zakoupit i v místním obchodě Velo a sport na náměstí, kde máme i velmi dobrou zkušenost s cykloservisem. Přeji ,ať se vám vyhýbají pády a úrazy vůbec, přesto doporučuji helmu a dobré brýle.

Na Frýdlantsku se na konci května otvíraly dvě cyklotrasy Pohodová a Pašerácká. Samotné otevírání spojené s doprovodným programem bylo velmi zdařilé, trasy jsou krásné, ale než o nich budu psát, musím si je projet víckrát, abych vás mohla upozornit na něco, co se mi zdálo hodně zajímavé a co by vám rozhodně nemělo ujít.

Můj červencový typ, je spíše na malou projížďku po okolí. Vydáme se směrem na Andělskou Horu, kde u železničního přejezdu můžete pokračovat dál po silnici vzhůru, je to kratší, ale více do kopce a jezdí tu auta. Nebo sjet vlevo silničkou, která vede podél Nisy a projet částí Andělské Hory, které se říká elektrárna. Je to zajímavé místo.Podle architektury místních obytných i dalších staveb bývalo kdysi bohaté, dnes škoda opomíjené, i když vodní turbína, na kterou jsme se s dětmi z bývalé školky chodily dívat, je v provozu a některé hodně zpustlé domy jsou díky novým majitelům, postupně opravovány. Pokud se chcete podívat na zříceninu hradu Hamrštejn, nepojedete vpravo přes most do elektrárny, ale rovně, do kopce, až k železniční trati. Dál musíte pěšky, pozor na kola i na koleje. Vrátíme se do elektrárny. Podjedete mohutný železniční viadukt a po chvíli jízdy dorazíte na křižovatku silnic od Machnína a Chrastavy. Pokračovat budeme rovně, mírně vzhůru do Kryštofova Údolí.

Chalupy a chaloupky lemující silnici či roztroušené po svazích, mají po většinou jedno společné. Jsou krásné, malebné, zkrátka stojí za to, prohlédnout si údolí pojmenované po svatém Kryštofovi pořádně. Stejně se jmenuje i hospoda, kde se za hezkého počasí dá s kolem na dohled posedět a odpočinout. My jsme tentokrát dali přednost posezení U Uhlířů. Povětšinou míříme do hospůdek a restaurací, až, když “máme něco v nohách”. Tentokrát jsme udělali vyjímku, byla zima a měli jsme hlad. Uvnitř nás čekala krbem příjemně vytopená světnice s nízkým stropem, stylovým nábytkem, spoustou vkusných obrázků a předmětů, jenž se kdysi běžně používaly, a které dnes restauraci zdobí a zútulňují. A což teprve jídlo… Byla to celkem běžná minutka, avšak čerstvá, horká a bylo jí hodně! Dobré jídlo jsme spláchli dobrým pivem a totálně zmrtveni jsem nasedali na kola, směr Eduardův Buk. Pokud se U Uhlířů nebudete zastavovat, uhnete ze silnice vpravo ke koupališti. Pokud ano, sjedete malý kousek zpět dolů a ostře doleva. Dokonale nacpáni, jsme šlapali slušný krpál trochu toporně, ale nahoře nás čekalo sluníčko a dřevěný altánek, který ocení hlavně běžkaři v zimě. Jsou zde rozcestníky, které přehledně informují kam se můžete vydat a také odpadkové koše, pro ty kdo v altánku posvačí. Můžete sjet přímo klikatící se cestou pořád z kopce rovnou do Bílého Kostela nebo jako my, pokračovat mírně vlevo, po zelené značce. Lesní cestu (ty mám nejraději) lemovalo tak zelené kapradí, že už snad zelenější být ani nemohlo. Naprosté ticho “nerušili” ani ptáci a kolo tiše šumělo po měkkém terénu. Přeji vám stejnou krásnou a ozdravnou meditaci v úžasném zeleném tichu, které dokáže jen příroda. Přijedete z lesa ven na most , pod vámi sviští auta ve čtyřech pruzích, ale vy pojedete vpravo po staré silnici, která byla pro své zatáčky postrachem řidičů. Jeden nepříjemný úsek, ale překonat musíme. Stará silnice vyúsťuje u právě zmiňované čtyřproudovky. Doporučuji slézt z kola a opatrně přejít neboť na druhé straně opět pokračuje a vede až do Bílého Kostela. Zde můžete do Tatranu, do cukrárny ,do Diany anebo pokud se vydáte v sobotu 19. července, i navštívit místní znovu obnovenou pouť. Abych byla spravedlivá , v Kryštofově Údolí ji můžete pochopitelně navštívit také, je již tradiční a jmenuje se Annenská podle svátku Anny (26.7.), takže by letos měla být o víkendu 28. 29. 7. Z Bílého Kostela už do Chrastavy bezpečně trefíte. Když jsme u těch poutí, ta naše Vavřinecká, by měla připadnout na 11. 12. 8. Takže na kole i na poutích ahoj

Zuzana Šafaříková


Vážený pane šéfredaktore,

dne 27.ledna 2001 zveřejnil deník MF DNES na přední straně regionální stránky pro Liberecký kraj článek s názvem “Expolicista: Šéf ČSSD je udavač”, autor pan David Štverka, který se hrubě dotkl cti a důstojnosti mé osoby a poškodil jméno mé osoby na veřejnosti.

Na základě tohoto článku, kde je pan David Štverka uveden jako autor, jsem podal trestní oznámení na pana Václava Křivohlavého pro podezření z trestného činu pomluvy, neboť informace, které podal pan Křivohlavý komerčně přes Zpravodajský servis PROTEX ČTK, byly nepravdivé a účelové. Jejich cílem bylo poškodit moji osobu před veřejností obecně, navíc byl článek otištěn v den konání liberecké okresní konference ČSSD. V té době jsem se také zúčastnil výběrového řízení na přednostu Okresního úřadu v Liberci.

Vzhledem k tomu, že Policie ČR zjistila, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy a zjistila podezřelého z trestného činu pomluvy, jenž však ve dnech 11. či 12.5.2001 zemřel, a vyšetřovatel tudíž věc svým usnesením ze dne 5.6.2001 odložil, nedojde již nikdy k naprostému očištění mé osoby před veřejností z právního hlediska. Kopii usnesení v příloze přikládám.

Je třeba říci, že deník MF DNES čerpal z údajů neověřených a nepravdivých.

Proto Vás žádám, pane šéfredaktore, o zveřejnění výše uvedených faktů ve Vašem deníku a o omluvu vůči mé osobě, a to taktéž v sobotním vydání deníku MF DNES na titulní stránce pro Liberecký kraj v těch místech, kde byl zveřejněn onen jmenovaný článek, jak stanoví ve svém § 13, odst. 1 zákon č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), v platném znění.

Předem děkuji.

S pozdravem

Oldřich Němec, Sedmidomská 123, 463 31 Chrastava


Kniha JIZERSKÉ HORY VČERA A DNES vyjde v ČERVENCI 2001.

Můžete se těšit na 150 stran porovnání historie našich hor se současností, doplněné zasvěcenými komentáři v češtině a němčině. Publikace má formát zvětšené A4 (240x295 mm), vytištěna je na křídovém papíře a pevně vázána. Zakoupíte u knihkupců, v informačních centrech i horských střediscích.Prodejní cena jest 498.- Kč.

V průběhu jednoho století došlo k obrovským proměnám všeho kolem nás. Od základu se změnil způsob a rytmus života, jiná je práce a každodenní starosti, změnilo se využití volného času, řídíme se jinými zvyklostmi než naši předkové. Bouřlivý rozvoj techniky a spolu s ním i výrobních možností, překotný rozmach dopravy to vše proniká do soukromí každého z nás, byť bychom se tomu jakkoliv bránili. Naše současnost se nám může jevit až příliš uspěchanou.

Snad proto se tu a tam alespoň na chvíli rádi vracíme k minulosti. Dobrým průvodcem na cestu nám mohou být zažloutlé fotografie nebo staré pohlednice. Je až s podivem, kolik z těch zachycených dějů a okamžiků vyzařuje klidu a laskavosti, pohody a skromné bezstarostnosti. Není škoda, že se tyto vlastnosti z našeho současného života poněkud vytrácejí?

Jenomže běh času není možné přibrzdit a jak jinak, nezastavil se ani v Jizerských horách. Temně zelené smrkové hvozdy pokrývaly ještě donedávna náhorní plošinu a sestupovaly z ní dolů k rašelinným potokům, světlé bučiny odnepaměti spoluvytvářely ráz krajiny severního a západního úbočí horstva. Do dnešních dnů nám toho, bohužel, z oněch životodárných lesů, tolik charakteristických pro Jizerské hory, příliš zachováno nezůstalo.

Ale i další fenomén je nápadný při srovnávání minulosti se současností našeho kraje: zatímco včera byly horské obce obklopené harmonicky působící kulturní krajinou, dnes je jejich okolí zpustlé a zarostlé jako pohádkové zámky. Mohlo by se zdát, že nenávratně zmizela ona člověkem přeměněná tvář země. Příroda jakoby si pozvolna a nekontrolovaně brala zpět to, co jí lidé svou lopotnou dřinou dříve sebrali.

Jaké tedy byly Jizerské hory včera a jaké jsou dnes? Pojďme a vydejme se na velký výlet, zkusme společně hledat odpověď na položené otázky. Porovnávání minulosti se současností je příjemnou zábavou a může vést i k pochopení ne jedné souvislosti. Autoři soudobých záběrů se snažili pořídit snímky ze zcela stejných míst, na kterých stiskli spoušť fotoaparátu jejich předchůdci před desítkami let. Je jistě snadné si domyslet, že to často nebyla práce jednoduchá, ba mnohdy zachycení takového pohledu již ani nebylo možné.

Otokar Simm