Chrastavské listy
2/ 2000

ZPRAVODAJ MĚSTSKÉHO ÚŘADU V CHRASTAVĚ - únor 2000

internet: www.chrastava.cz - e-mail: office mu-chrastava.cz - ročník 10 - vyšlo 6.2.2000

Výběr nejzajímavějších zpráv z Chrastavských listů 2/ 2000

ZPRÁVY Z RADNICE

1. Během loňského roku provedla Městská policie plošnou kontrolu dodržování vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem na území města. Podle této vyhlášky jsou domácnosti osvobozeny od povinnosti komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a zneškodnění podle systému stanoveného městem pouze pokud prokáží, že tento odpad samy využívají nebo zneškodňují v souladu se zákonem a ve stanoveném minimálním rozsahu.

Městská policie prověřila celkem 338 domácností, které neměly uzavřenou smlouvu o likvidaci odpadu prostřednictvím společnosti .A.S.A. Liberec. Na základě kontroly došlo k nápravě (přihlášení popelnice, doložení požadovaných dokladů a pod.) ve 260 případech, 11 případů bylo řešeno napomenutím a 67 zůstalo nedořešených nebo sporných. Městská policie získala přehled o situaci v likvidaci domovního odpadu, a proto se v letošním roce může ve spolupráci s přestupkovou komisí zabývat zbývajícími jasnými i problematickými případy porušení obecně závazné vyhlášky.

2. Městská rada jmenovala člena městského zastupitelstva pana Stanislava Bártu, předsedou kontrolní komise. Na návrh komise byl projednán a schválen plán kontrolní činnosti na 1. pololetí roku 2000. Předmětem kontroly bude zejména hospodaření s prostředky města na jednotlivých odborech MěÚ a zařízeních města (např. dodržování rozpočtu, zákona o zadání veřejných zakázek, smluvních vztahů apod.). Během pololetí proběhne také kontrola úhrady poplatků z výherních hracích přístrojů v restauracích a obdobných zařízení.

3. Komise pro rozvoj cestovního ruchu v Chrastavě a okolí dokončila práce na Programu rozvoje cestovního ruchu na tomto území. Realizace programu byla zahájena vydáním informačního materiálu, který popisuje jednotlivá zařízení cestovního ruchu. Během měsíce února budou provozovatelé těchto zařízení a další osoby činné na poli cestovního ruchu přizváni ke spolupráci na dalších společných aktivitách. Zejména je připravován vznik stálé komise (pracovní skupiny) cestovního ruchu, která bude iniciativním orgánem a partnerem společnému turistickému a informačnímu středisku ( to bude od 1.7.2000 součástí tzv. Společenského klubu).

4. Okresní úřad v Liberci navrhuje vyčlenit v rozpočtu letošního roku opět částku na poskytnutí dotací sportovním klubům a spolkům v rámci programu Mládež a tělovýchova. Předpokládá se poměrně výrazné navýšení této částky oproti roku 1999. O podmínkách programu bude Městský úřad v Chrastavě informovat na stránkách Chrastavských listů, popř. rozesláním jednotlivým klubům.

5. Město Chrastava se koncem loňského roku zapojilo do spolupráce českých a polských příhraničních měst a obcí. V rámci této spolupráce vzniká např. turistická mapa česko-polsko-německého pohraničí, vytvářejí se podmínky pro kontakty mezi spolky, školami, kulturními organizacemi apod. Zájemci o navázání spolupráce a realizaci společných projektů (které mohou být finančně podporovány z programu Phare CBC - Fond malých projektů) mohou nahlédnout do materiálů uložených na sekretariátu MěÚ nebo kontaktovat starostu města. - pm -

KOMISE FRB informuje - průběh výběrového řízení na půjčky z Fondu rozvoje bydlení

V průběhu podzimu loňského roku a začátku roku tohoto se uskutečnilo první kolo výběrového řízení na poskytnutí půjček na opravy, modernizaci a rozšíření bytového fondu. Dovolte, abychom vás seznámili s jeho průběhem a prvními zkušenostmi.

V souladu s Obecně závaznou vyhláškou města Chrastavy č. 4/1999 o poskytování půjček na opravy, modernizaci a rozšíření bytového fondu (fond rozvoje bydleni, FRB), stanovila městská rada v Chrastavě dne 27.9.1999 podmínky výběrového řízení pro poskytování půjček z FRB na rok 1999. Tyto podmínky byly řádně zveřejněny na úřední desce, v Chrastavských listech a na internetové stránce města. Komise FRB, prostřednictvím kanceláře starosty, obdržela v termínu, stanoveném podmínkami výběrového řízení, tj. do 15.00 hodin dne 22.12.1999 celkem 4 přihlášky k účasti na výběrovém řízení. Výběrové řízení proběhlo dne 10. ledna 2000. Komise FRB navrhla městské radě v Chrastavě, aby půjčky za rok 1999 byly poskytnuty všem 4 žadatelům ve výši, která činí celkem 350 tisíc korun.

Komisi FRB překvapil malý počet přihlášených zájemců o poskytnutí půjčky. Z finančních prostředků, které byly k dispozici pro poskytnutí půjček vlastníkům nebo spoluvlastníkům bytových a rodinných domů a bytů, při výhodných úrokových sazbách, tak byla vyčerpána poměrně malá část.

Tímto chceme upozornit občany Chrastavy, že do konce měsíce února 2000 budou zveřejněny podmínky dalšího kola výběrového řízení na půjčky z FRB. Tyto podmínky budou opět řádně zveřejněny na úřední desce, v Chrastavských listech i internetové stránce města. Doufáme, že další kolo se setká s větším zájmem a komise FRB bude mít možnost navrhnout městské radě k uspokojení více žádostí o půjčku.

Za komisi FRB - Pavel Šťovíček

Zprávy z radnice

Městská rada se v prvním měsíci roku 2000 sešla dvakrát.

Na svém jednání dne 10.ledna mj. projednala a schválila návrh Hospodářsko-finančního odboru MěÚ na prominutí nedobytných pohledávek, a pronájem části pozemkové parcely č. 21 - pastvina, o výměře 3 500 m2 v k.ú. Dolní Chrastava, společnosti Stavby silnic a železnic, a.s., na dobu určitou do 30.6.2000, za účelem skládky materiálu pro stavbu Chrastava-most na silnici I/13.

Městská rada schválila také vypsání výběrového řízení na vedoucího "Společenského klubu" k termínu 31.3.2000 dle předloženého návrhu.

MR projednala návrh orientačního harmonogramu činnosti městského zastupitelstva v I.pololetí roku 2000 a předkládá jej zastupitelstvu k dopracování. Městská rada vzala na vědomí zápis z jednání kontrolní komise dne 16.12.1999, požadavek DI Policie ČR v Liberci, aby provoz DI v Chrastavě byl zahájen až od 1.3.2000 vzhledem k současnému vytížení a technickému vybavení, a uzavření dohody o převodu akcií ČSAD Liberec, a.s., na Město Chrastava.

Městská rada vzala také na vědomí informaci starosty města k realizaci záměrů při příležitosti 200. výročí narození malíře Josefa Führicha, a rozhodla, že pamětní dopisnice nebo pamětní list a pamětní razítko vzhledem k termínům a pořizovacím nákladům nebudou oficiálního poštovního charakteru. Vzala na vědomí informaci starosty města a tajemníka MěÚ o vyčlenění prostředků státního rozpočtu na poskytnutí bezúročných půjček občanům při řešení jejich nepříznivé finanční situace v důsledku nevyplacení mezd od jejich zaměstnavatelů, vzala na vědomí informace zástupce starosty o požadavcích na autobusovou dopravu pro rok 2000 (zkušební provoz ČSAD v sobotu a neděli na měsíc leden - směr Bedřichov), a informaci zástupce starosty o vývoji situace ve společnosti Termizo, a.s.

Městská rada také projednala návrh na stanovení výše úhrad za využívání systému sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálního odpadu; do výše úhrady budou zahrnuty náklady spojené se svozem a likvidací odpadů, včetně administrativních nákladů a svozem zvlášť nebezpečných odpadů. V té souvislosti uložila tajemníkovi MěÚ projednat s firmou A.S.A. výši úhrad, vydat a zveřejnit cenový výměr, kterým se stanoví výše úhrad za využití systému sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálního odpadu v roce 2000 v termínu do 31.1.2000.

/Ně/

Městská rada jednala také dne 24.ledna a 31.ledna také městské zastupitelstvo.Vzhledem k uzávěrce listu přineseme informace z těchto zasedání v příštím čísle.

 

O z n á m e n í

Oznamujeme občanům, že v měsíci únoru 2000 nebudou na Obvodním oddělení Policie ČR v Chrastavě zřízeny úřední dny Dopravního inspektorátu Policie ČR Liberec.

Důvodem je prodloužení doby k trvalému vyřazování vozidel z evidencí a provozu.

O případných změnách, a to i pro další měsíce roku 2000, vás budeme informovat prostřednictvím Chrastavských listů, úřední desky MěÚ a městským rozhlasem.

Děkujeme za pochopení.

Městský úřad Chrastava

DI Policie ČR Liberec

Město vyhlašuje výběrové řízení na vedoucího Společenského klubu

Město Chrastava vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa vedoucího společenského klubu.

Dosavadní uspořádání kulturních institucí ve městě bude až do 30.6.2000 následující. Zařízení města jsou: Informační centrum, Muzeum a Führichův dům a Sdružení právnických osob M-klub (zájmové kroužky, akce pro veřejnost).

Dále jsou v pronájmu (do 30.6.2000) městské kino a ve městě působí pobočka ZUŠ Liberec. Kino i pobočku ZUŠ podporuje město finančně a určitá kulturní činnost v mimoškolní výchově se koná i na školách. Významnou složkou v oblasti kultury je i každoroční akce Chrastavské slavnosti.

Nové uspořádání kulturních institucí ve městě - od 1.7.2000 bude kulturní akce ve městě zajišťovat jedno zařízení města: Společenský klub, jehož součástí bude Infocentrum, Městské muzeum, Führichův dům a kino, a bude též zajišťovat dosavadní činnost M-klubu a Chrastavské slavnosti.

Základní úkoly vedoucího Společenského klubu:

- komplexní zajišťování činnosti v oblasti kultury a cestovního ruchu (částečně i sportovní činnosti ve městě),

- zajišťování koordinace mezi jednotlivými součástmi Společenského klubu,

- styk s veřejností a s MZ v oblasti kultury,

- úzká spolupráce s městem při zajišťování a rozvíjení kontaktů s partnerskými městy u nás, v SRN a Polsku,

- sledování a využívání dotačních programů v kulturní oblasti,

- plánování dlouhodobé koncepce, mimo jiné z hlediska zavedení jiné právní formy Společenského klubu.

Platové podmínky se řídí Nařízením vlády č. 253/1992 Sb., o platových poměrech zaměstnanců orgánů státní správy, některých dalších orgánů a obcí, v platném znění.

Nástup do funkce k 1.7.2000, popř. v termínu dle dohody.

Další ostatní nároky:

- občanská a morální bezúhonnost - úspěšný kandidát předloží výpis z trestního rejstříku,

- vysokoškolské nebo úplné středoškolské vzdělání, praxe v řídící funkci vítána,

- schopnost jednat s občany a vystupovat na veřejnosti,

- schopnost vést pracovní kolektiv, organizační schopnosti,

- pružná pracovní doba včetně večerů a víkendů,

- řidičský průkaz vítán

- znalost práce na PC vítána

- znalost německého jazyka vítána.

Písemné přihlášky je nutno dodat na sekretariát Městského úřadu v Chrastavě do pátku 31. března 2000 do 12.00 hodin v obálce označené "S - klub výběrové řízení", a to buďto osobně či zasláním poštou (rozhodující je datum doručení) na adresu Městský úřad Chrastava, nám. 1. máje 1, 463 31 Chrastava nebo E-mailem (jako přílohu) na adresu canovchrastava.cz.

Přihláška musí obsahovat následující údaje:

- příjmení, jméno, titul, datum a místo narození, národnost, rodinný stav,-

- trvalé, příp. přechodné bydliště, telefon a jiné spojení,

- dosažené vzdělání - středoškolské, vysokoškolské, postgraduální, další,

- průběh předchozích zaměstnání - organizace, pracovní zařazení, kdy, uvítáme uvedení spojení na posledního zaměstnavatele,

- řidičský průkaz, práce s výpočetní technikou, jazykové znalosti,

- zdravotní stav,

- případné doplnění dle vlastního uvážení.

____________

psáno pod čarou

O službách v jednom šestitisícovém městě

Znám jedno městečko, jež je položeno na území Euroregionu Nisa. Městečko vzkvétá do krásy, svoji funkci zde až na malé výjimky plní dobře obchodní síť, na jeho katastrálním území se nacházejí dokonce hned tři čerpací stanice pohonných hmot. Jsou zde dva penzionky a jeden motorest, několik restaurací vyšší či nižší úrovně. Jedna pošta a jedna spořitelna, ač město pamatuje v nedávné době i další dva peněžní ústavy. Tři (!) muzea, jedno dokonce celostátního významu. Vlakové a autobusové nádraží (i když budova prvně jmenovaného je v ne nejlepším stavu), dobré spojení po silnici i po železnici do okresního, dnes již i krajského, města. Člověk by řekl - ideální městečko, které snad nemá žádnou chybu. Zde bych chtěl zapustit kořeny, zde je ideální místo pro život. Z těchto pohledů určitě ano.

Jsou však i pohledy jiné, pohledy lidí zde skutečně žijících.

Pohled první - nedobré dopravní spojení se "satelitními" vesnicemi spádové oblasti. Což o to, do jedné z okolních vsí jezdí nejen vlak, ale i autobus. Světe div se, dostat se však do vsi další pro toho, kdo nevlastní automobil, je buď téměř nemožné, pokud nepoužije kolo či vlastní nohy, popř. ztratí půl dne jen tím, že musí do okresního města a teprve potom jiným dopravním prostředkem do té jisté obce, aby např. mohl shlédnout krásy této obce a jejího okolí.

Pohled druhý - i přes aktivity města a některých dalších zájmových organizací zde chybí sportovní areál, který by nabídl možnost sauny a malého plaveckého bazénu, mnohdy obvyklého v porovnatelných nebo i v menších městech. Hvězdy prostě v tomto směru moc tomuto městečku nepřály. A tak to mnozí řeší tím, že jezdí do okresního města, pokud mohou a mají na to, a ostatní to prostě oželí, smiřujíce se s tím, že toto zařízení městu chybí a ještě asi dlouho chybět bude.

Pohled třetí - chybí zde nejen bazén, ale i potřebnější vybavení, například obyčejný sál, kde by zájmové organizace i město samotné mohly pořádat plesy, taneční zábavy a další společenské akce. Nemám vůbec nic proti drobným akcím v městském muzeu i jinde, myslím si, že lidé stojící za těmito aktivitami tomu dají mnoho volného času a mnoho ze svého "já". Přesto si dovolím tvrdit, že město potřebuje v plesové sezóně ožít plesy, v květnu třeba májovou veselicí a na podzim dejme tomu zábavou na počest Mikuláše (a čerta). Co naplat, že ve městě stojí kino, kde účast je téměř mizivá, co naplat, že … atd.

Pohled čtvrtý - občan města je dnes již téměř vyrovnán s tím, že ve městě není ani pobočka finančního úřadu, úřadu státní sociální podpory či úřadu práce. Nezaměstnaný či jinak handicapovaný občan musí jet chtě nechtě vyřídit své záležitosti do okresního města, a to kolikrát jsa pod hranicí životního minima.. Beru, že se to týká pouze nějakého, trochu užšího, okruhu lidí. Není však zanedbatelné ani to, že občan musí vzhledem k neexistenci pobočky plynárny a dnes již i elektrárny jezdit vyřizovat své záležitosti jinam, opět do okresního města. A toto se již týká téměř všech rodin, a to nejen na území města, ale i občanů žijících v okolních obcích.

Pohled pátý - ve městě chybí na dosah i další služby, jako je opravna televizorů, myčka automobilů, chybí i "obyčejný" bankomat, běžný v jiných poměřitelných městech. Poslat fax je dnes problém, pokud není funkční u budovy pošty telefonní automat (ještě že není jediný ve městě), dnes si ze samotné pošty ani nezavoláte. A to už vůbec neumím domyslet, pokud by se stalo, že chcete odněkud poslat internetovou poštu. Kopírovat dnes můžete pouze na městském úřadě, jinde tato služba již prostě není.

A tak mě napadlo, že když je dnes z našeho okresního města již město krajské, jestli by nestálo za úvahu, aby se z našeho malého městečka stalo město okresní - se vším všudy, se všemi alespoň základními potřebnými úřady, s pobočkou plynárny, elektrárny, s poštou, odkud budu moci nejen v teple telefonovat, ale i třeba poslat e-mail. Se společenským sálem, s bazénem a saunou a se spoustou dalších jiných potřebných věcí, abych za nimi nemusel cestovat, byť třeba "jen" deset kilometrů.

Lidičky, víte, co by mi zbylo času a co bych ušetřil peněz ?

(o-č-n)

Pozn. autora:

Podobnost s jedním šestitisícovým městečkem na severu Čech je pouze a jen náhodná !

 

ČEČENSKO - ZEMĚ BEZ BUDOUCNOSTI

 

Čečenský obhájce lidských práv předkládá neradostný pohled na osud svého národa v rámci Ruské federace.

Charon Denijev, Stavropol, 7. ledna 2000

Současné události v Čečensku přivádějí člověka k závěru, že čečenský národ, matený propagandou přicházející ze všech stran konfliktu, touží po ukončení této noční můry při nejbližší příležitosti. Je jasné, že jak ruským federálním silám, tak ani čečenským povstalcům na rostoucích obětech mezi civilisty příliš nezáleží.

V předvečer voleb do ruské federální dumy dělala ruským politikům starost jediná věc - ochrana životů ruských vojáků, "našich dětí". O tom, že tyto "děti" denně zabíjejí své ruské spoluobčany, se příliš nehovořilo. Na ruské občanství Čečenců se totiž bere ohledu pramálo.

Čečenci jsou vystaveni otřesnému zacházení a kvůli hromadné vraždě spáchané nyní v Čečensku nikdo k odpovědnosti pohnán nebude. Výsada "jednoty státu" dostává přednost před vším ostatním. Lidská práva Čečenců jsou po celém Rusku každodenně porušována. Čečencům je odepírán přístup ke spravedlnosti, zastoupení na všech úrovních státní správy a rovným příležitostem na trhu práce.

Během posledních deseti let se v Rusku objevila mladší generace, která Čečence vnímá jako nepřátele nebo, v nejlepším případě, jako vetřelce. Rusko opustilo sovětskou internacionalistickou tradici, která zajišťovala respekt k národnostním menšinám. S tímto povědomím dnes v Čečensku bojují ruští vojáci. Panuje přesvědčení, že tito mladí lidé, naplnění nenávistí vůči Čečencům, mohou v Čečensku nastolit pořádek.

Není obtížné si představit, jak se pokojní čečenští vesničané cítí pod nemilosrdným bombardováním, které je nezbytnou odplatou Ruska za byť jen jediný povstalecký výstřel. Čečenci si jsou vědomi, že ruská armáda je připravena vyhladit veškeré civilní obyvatelstvo, bude-li to nutné kvůli pronásledování povstaleckých bojovníků, a snaží se proto povstalce přesvědčit, aby opustili jejich vesnice. Občas jsou úspěšní, ale pokud dialog selže, tisíce civilistů opouštějí své domovy a proklínají všechny zúčastněné - ruskou armádu, bývalého prezidenta Borise Jelcina, čečenského prezidenta Aslana Maschadova i povstalecké bojovníky.

Čečenci stojí před obtížným problémem: buď mohou povstalce přinutit, aby opustili jejich vesnice, anebo ve svých domovech zemřít. Lidská práva a humanitární podmínky nejsou brány v úvahu. Rusko provádí politiku státního terorismu a povstalci se starají jen sami o sebe.

Mezitím si všichni klademe stejnou otázku: kdy to všechno skončí? Odpověď se zdá být jasná: Rusko povstalce zničí bez ohledu na civilní ztráty a Maschadov pravděpodobně stráví zbytek svého života jako prezident v exilu.

Čečenci Maschadovovi nikdy neodpustí jednu věc, a to, že nevyužil jedinečnou historickou příležitost vytvořit čečenský stát.

Čečenci propásli šanci žít ve své vlastní zemi bez příkazů Moskvy. Pro značnou část čečenského obyvatelstva se jejich idea svobody nikdy nestala skutečností, neboť země upadla do nezákonnosti, v níž byl každý spor řešen silou zbraní a v níž se skvěle dařilo zločincům.

Čečenci se nikdy nestanou úplnými občany Ruska, požívajícími stejných práv, a Rusové naopak nikdy nebudou v Čečensku vítáni. Nenávist a vzájemné podezřívání bude mezi oběma národy přetrvávat.

Dr. Charon Denijev je obhájce lidských práv a čelní představitel čečensko-ingušského společenství ve Stavropolu.

© Institute for War & Peace Reporting

 

K nepokojům v českých věznicích.

Podíl justice, státní moci a veřejnosti na současném stavu

Český helsinský výbor jako nevládní a nezávislá organizace již několik let realizuje projekt sledování stavu vězeňství v ČR a ve svých zprávách o stavu lidských práv i jinde se k situaci ve vězeňství vyjadřuje kriticky. Odborní pracovníci ČHV navštěvují jednotlivé věznice, hovoří se řediteli a personálem věznic a zejména s obviněnými a odsouzenými. ČHV je nadále v kontaktu se řadou zahraničních i tuzemských organizací podobného zaměření. V posledních letech se uskutečnilo množství jednání mezi ČHV a zástupci vlády, parlamentu, senátu a vězeňské služby.

V současné době proběhly v několika věznicích (Kuřim, Rýnovice, Vinařice, Ostrava-Heřmanice aj.) spontánní akce vězňů, kteří formou neodebírání vězeňské stravy (okolo 6.000 vězňů) protestují proti nepříznivým podmínkám ve věznicích. Konkrétně poukazují vězňové na přeplněnost věznic, která místy dosahuje až 180%. V důsledku takové stísněnosti (až pod 2 m2 na vězně, přitom Evropské vězeňské standardy požadují 6-11 m2) selhává celá řada systémů od hygieny až po výchovné programy a práci s vězněm. Požadavky vězňů v tomto ohledu jsou oprávněné a zasluhují pozornost. Vězni ve svých požadavcích dále požadují výměnu na vedoucích funkcích s odůvodněním, že právě na hlavy ředitelů věznic a jejich zástupců, popř. dalších vedoucích funkcionářů věznic, padá odpovědnost za současný stav.

Je pravdou, že v řadě věznic dochází k vydávání silně omezujících nařízení, zasahujících do již téměř neexistujícího soukromí vězňů. Jde o zákazy jakékoli výzdoby, zákaz přepírání špinavého prádla, zákaz ležení či sedění na posteli (jenž platí i pro ty, kteří těžce pracují) - přitom věznice i pokoje bývají nesnesitelně přecpány a postele jsou jediným volným prostorem, mnohde je nedostatek sedaček (např. 5 kovových sedaček na 11 vězňů) - zákazy obdarovat příbuzné, zákazy telefonátů, walkmanů, příkazy zasedacího pořádku v jídelnách atd. Život ve věznicích je ovládán četnými omezeními, z nichž některá jsou nesmyslná a některá obvykle bývají vydávaná z důvodů neschopnosti Vězeňské služby ČR respektive státu zajistit normální chod věznic.

Český helsinský výbor po celou dobu své činnosti poukazuje na závažné hygienické, stavební, personální, kapacitní a další nedostatky ve vězeňství. Vzhledem k tomu, že situace nebyla po dlouhou dobu systémově řešena ústředními orgány ČR a naše veřejnost byla vůči kritickým hlasům o nevhodnosti vězeňských podmínek v podstatě hluchá, dochází v současnosti k vyhrocení situace, jejíž příčiny shledává ČHV nikoli v pohodlnosti, náročnosti nebo senzacechtivosti vězňů, jak by se mohlo jevit neinformovanému pozorovateli, nýbrž v dlouhodobé ignoraci skutečných problémů ze strany státní moci. Nevhodné, až nelidské zacházení s vězni pak nelze přičítat na vrub pouze Vězeňské službě ČR, ale - a to zejména - státním orgánům.

Teprve současný ministr spravedlnosti JUDr. Otakar Motejl začal realizovat dlouho požadovanou reformu soudnictví, která mimo jiné zásadně ovlivní způsob rozhodování soudů v trestních věcech. Jde o to, že česká justice nebyla dosud schopna v dostatečné míře uvést do praxe řadu moderních institutů (např. trest obecně prospěšných prací, narovnání - dohoda mezi pachatelem a obětí o nápravě apod.), které by značnou měrou ulehčily věznicím. ČHV společně s dalšími nevládními a odbornými institucemi považuje krátkodobé trestání odnětím svobody za neúčelné, mnohdy naopak za škodlivé. Proto se již řadu let zasazuje o vybudování systému, jenž by umožnil v širší míře používat alternativní postupy, které lépe a rychleji vedou k náhradě škod a k nápravě pachatelů drobné a méně závažné trestné činnosti. Trestní řízení je nadále neúměrně dlouhé, není výjimkou, kdy bagatelní věc, již by bylo možno rozhodnout a napravit či potrestat okamžitě, se řeší déle než rok. Taková činnost justice ztrácí výchovný a preventivní efekt. Navíc průtahy řízení prodlužují i vazební věznění a tím dále stoupá počet vězňů. (V současnosti je to okolo 23.000 osob, z toho asi 8.000 ve vazbě).

Stresová situace dlouhodobě nutí Vězeňskou službu ČR volit při řešení každodenních krizí mezi nevhodnými řešeními vždy to nejméně problematické, přesto nikoli optimální. Celkový kritický stav ve věznicích se tedy nedaří řešit. Věznice zaměstnávají množství nekvalifikovaného personálu, neboť nejsou schopny zaplatit kvalitní odborníky. Řada věznic má připravené projekty na modernizaci, zlidštění podmínek, ale stát není schopen a odmítá je financovat. Na druhé straně stát plýtvá finančními prostředky tím, že používá naprosto nadbytečné a nepřiměřené vazby a trestu odnětí svobody. Je známo, že výdaje ze státního rozpočtu na jednoho vězně kolísají mezi 300 až 1000 Kč na den. Vězňové nemají práci a stát není schopen a nečiní ani zásadních kroků zajistit pro vězně pracovní příležitosti, aby se alespoň část nákladů na chod věznic zaplatila.

Kolektivní ubytování vězňů na pokojích je další z příčin neúnosnosti výkonu trestu odnětí svobody v daných podmínkách. Dle ČHV by potřebám vězňů lépe odpovídaly místnosti respektující jejich soukromí a odpovídající evropským standardům. O jejich nezbytnosti v budoucnu není v odborné veřejnosti sporu. Jedině tak bude možno z věznic úspěšně odstranit nekontrolované šikanování, vydírání, ponižování, vzájemné násilí a negativní ovlivňování mezi vězni. Teprve tehdy bude šance, že převáží výchovný vliv trestu odnětí svobody.

Současné vězeňství, pokud pomineme snahy nadšenců mezi řediteli a personálem VS ČR, plní své funkce jen do té míry, že odsouzené a vazebně stíhané izoluje na omezenou dobu od vnějšího světa. Velmi nedokonale se daří plnit minimální požadavky na stravu (35,-Kč na vězně a den, v porovnání služební pes má normu okolo 42,-Kč - tedy vyšší než člověk!), ošacení (často potrhané, v některých věznicích platí zákaz praní prádla) a hygienu (jedna rolička toaletního papíru na měsíc, nedostatečné možnosti mytí a sprchování apod.). Tím spíše pokulhávají jakékoli výchovné, pracovní a terapeutické aktivity, které by měly být těžištěm a hlavním smyslem výkonu trestu, aby již nedocházelo k recidivě.

Z výše uvedených náznaků je patrné, že vězeňství trpí celou řadou vzájemně podmíněných a provázaných problémů. Ačkoli veřejnost má patrně tendenci prostor za vězeňskou zdí považovat za jiný izolovaný svět, je nutno si uvědomit, že spoluobčané, kteří se dopustili trestního jednání, se dříve či později ocitnou na svobodě. Veřejnost by měla pochopit, že je to výchova, práce s vězněm, vzdělávání, zaměstnání, podpora jeho pozitivních sklonů a dovedností a nikoli ignorace, špína, násilí, šikana a ponižování, co umožní, aby z výkonu trestu vyšel člověk schopný dále žít v souladu se zákonem a všeobecně uznávanými mravními principy. Veřejnost (a nikoli jen vězni sami) by měla své politiky donutit, aby zajistili funkčnost a hospodárnost vězeňského systému v ČR i širší uplatnění alternativních trestů.

Mgr. M. Krurina a H. Kunstlová, Český helsinský výbor

 

Provoz MŠ v Chrastavě v době hlavních prázdnin v roce 2000

Městská rada na svém jednání dne 24. 1. 2000 dle návrhu MŠ stanovila provoz ve školkách v období od 10. července do 3. září 2000 následovně:

10. 7 až 16. 7. , 31.7 až 13.8 a 28.8. až 3.9. otevřena MŠ Luční

10.7. až 30. 7. a 28.8 až 3.9. otevřena MŠ Revoluční

7. 8. až 3. 9. otevřena MŠ Nádražní

14.8. až 3.9. otevřena MŠ Andělská Hora

10.7. až 16.7. a 21.8. až 3.9. otevřena MŠ Vítkov

 

Jak vyplývá z tabulky, provoz v období prázdnin je zajištěn tak, že po celé období má minimálně otevřena jedna školka ve "vnitřní" Chrastavě. Otevřenou MŠ mohou v tomto období navštěvovat i děti z jiné kmenové školky.

- mc -

 

LIHOVINY Z TRŽNICE OHROŽUJÍ ZDRAVÍ

 

Poslední dobou zjišťují inspektoři České zemědělské a potravinářské inspekce (ČZPI) zvýšený nárůst prodeje lihovin, nesplňujících požadavky na jakost a zdravotní nezávadnost. S tím souvisí i zvýšený počet stížností spotřebitelů na lihoviny prodávané zejména na tržnicích a ve stáncích asijských obchodníků, a to už nejen v příhraničních oblastech, ale i na tržnicích ve vnitrozemí.

Spotřebitelé se často ve snaze ušetřit orientují na lihoviny s lákavě nízkou cenou a opomíjejí možná zdravotní rizika. Nákup lihovin na tržnicích je však sázkou do loterie, jejímž vítězem je většinou nepoctivý obchodník či distributor. Až po otevření lahve totiž konzument s překvapením zjistí, že vodka či rum, které u stánku zakoupil, připomínají svou vůní a chutí spíše ředidla nebo přípravky na mytí oken. Reklamace takového výrobku bývá u asijských obchodníků obtížná nebo prakticky nemožná.

V roce 1999 byla v severočeském kraji kontrole lihovin ze strany ČZPI věnována patřičná pozornost. Z kontrolovaných 93 šarží lihovin celkem 55 nevyhovovalo zákonu o potravinách a prováděcím předpisům. Důvodem bylo neúplné označení, netypická vůně a chuť, nižší obsah etanolu a u jedné třetiny nevyhovujících vzorků byla prokázána zdravotní závadnost. Příčinou porušení zdravotní nezávadnosti bývá nejčastěji nadlimitní obsah kontaminujících látek, zejména ftalátů, terciálního butanolu a v některých případech i benzenu, toluenu a xylenu. Tyto látky jsou pro lidský organismus škodlivé. Například během odbourávání ftalátů v průběhu látkové výměny mohou vznikat i karcinogenní látky.

Značnou měrou se na zjištění zdravotní závadnosti podílejí falzifikáty lihovin, které bývají vyrobeny ze syntetického lihu. Nejvíce jsou falšovány tuzemské rumy a vodky, v menší míře pak meruňky a bylinné likéry. V severočeském kraji se vyskytují falšované rumy nebo vodky od firem, které již minimálně dva nebo tři roky nevyrábějí. Jedná se o firmy: Daněk Ostrava, Glen Hill Dolní Bouzov, Cool Liquers Jirkov nebo Lom u Mostu (staročeský rum), Alnet Zlín a Bubák - S - Soltys Golčův Jeníkov. Na tržnicích se také dají koupit falzifikáty lihovin od renomovaných výrobců, ty bývají obtížně rozpoznatelné. Ještě před zaplacením si proto dobře prohlédněte láhev a etiketu. Podezřelé jsou etikety lepené ručně, tedy lepené pouze po okrajích, přičemž některý z okrajů bývá i zvlněný. Podezřelý je i příliš "obyčejný" papír a nejasné kontury vyobrazení na etiketách. Barvy na etiketách falšovaných lihovin jdou často po přejíždění prstem setřít a totéž platí i o potisku na alkorku (uzávěru). Nelegální výrobci používají pro plnění většinou litrové lahve.

Mezi falzifikáty se stále častěji prosazují i lihoviny zahraničních značek. Zde se jedná především o zdravotně závadné vodky. V severních Čechách jsou do oběhu uváděny tři výrobky: Kremlevskaya premium vodka, Vodka Lvovska a Moskovskaya vodka. Na falšované lihoviny prodejci nemají doklady o původu zboží a nelze pak zjistit distributory a nelegální výrobce těchto lihovin.

Pokud si chcete koupit nějakou lihovinu, rozhodně se proto vyhněte tržnici. V případě, že budete nakupovat u stánku, vyhledávejte známé značky. Vodítkem při výběru lihoviny může bát i označování. Na obalech falzifikátů často chybí složení výrobku a označení šarže. Ta bývá značena buď nástřikem data výroby na lahev, etiketu či alkorek nebo formou kódované šifry umístěné za velkým písmenem L.

(Ze zdroje ČZPI)

CHRASTAVŠTÍ ZÁPASNÍCI V I. LIZE !

V roce 1999 se našemu oddílu podařilo poprvé v historii probojovat do I. ligy, když jsme s přehledem vyhráli II. ligu. Bohužel odstoupením hlavního sponzora jsme se museli z I. ligy odhlásit pro nedostatek financi. Letos se však do první ligy (nejvyšší soutěže) vracíme.

V roce 2000 byl změněn název i systém soutěže I. ligy a liga byla přejmenována na celostátní republikovou ligu družstev seniorů. Družstva jsou rozdělena do dvou skupin. První tři družstva z každé skupiny budou bojovat o titul, zbytek o konečné umístění. V základní části se družstva utkají ve čtyřech kvalifikačních kolech, kde nastoupí družstvo proti družstvu. Veškeré náklady této soutěže mají na svých bedrech jednotlivé oddíly zápasu.

Byla vytvořena skupina "východ" - Baník Ostrava, Sokol Vítkovice, Slovan Hodonín, TŽ Třinec, Havlíčkův Brod, Sokol Hradec Králové, a skupina "západ" - Glaverbel Teplice (loni Mistr ČR), ASK Valzap Chomutov, Sokol Plzeň, KA Smíchov, SVA Holýšov, Klášterec nad Ohří a Spartak Chrastava.

Jednotlivá kvalifikační kola proběhnou 5.2. v Chomutově, 29.4. v Holýšově, 24.6. v Teplicích a 21.10. v Chrastavě. Jednotlivá finále se pak uskuteční 11.11.2000 a 2.12.2000 (místa budou dodatečně určena). - s -

 

ZE ZAHRADY A DOMÁCÍHO CHOVU

Chrastavské listy, ve spolupráci s firmou Farmářské služby s.r.o., pro své čtenáře připravily další novou rubriku, ve které se budeme společně zamýšlet nad některými tématy z oblasti zahrádkaření či farmaření v malém.

Dnes bychom se společně měli zamyslet s heslem " zkuste to SnAMI" nad ekonomikou drobného chovu brojlerových kuřat, která je docela rozšířená. Obecně, položme si otázku - má to vůbec cenu?

Vyjděme z následných aktuálních informací:

A) použijeme krmné směsi (KS) pro výkrm brojlerů

- spotřeba KS na 1 kg přírůstku je přibližně 2,5 kg

- porážková hmotnost za 50 dní výkrmu okolo 1,8 kg

- spotřeba KS na porážkovou hmotnost asi 4,5 kg

a konečně cena za 1 kg KS okolo 8,-Kč.

A nyní můžeme počítat: 1 kg KS = 8,-Kč x 4,5 kg KS = 36,-Kč za 1 živé kuře o hmotnosti cca 1,8 kg = 20,-Kč/1 kg živé hmotnosti. Při průměrné výtěžnosti 72% z hmotnosti je cena za 1 kg očištěného a vyvrhnutého kuřete 27,70 Kč.

B) Ještě nižší náklady jsou při použití bílkovinného minerálního koncentrátu pro drůbež BVK-DR, především pro vlastníky obilních šrotů. Smícháním zmíněného koncentrátu s ječným či pšeničným šrotem lze získat kompletní krmnou směs pro výkrm veškeré drůbeže.

A na závěr ještě jedna poznámka - maso vyjde nejen levněji, ale pro mnohé se chov drůbeže může stát koníčkem a tento fakt nelze dobře zakalkulovat do ceny vyprodukovaného kuřete.

A na závěr ještě několik slev, které jsou poskytovány v únoru 2000 v prodejně FARMÁŘSKÝCH SLUŽEB s.r.o. (pod kostelem):

- pšenice 40 kg 148,- Kč

- otruby pšeničné 40 kg 116,- Kč

- kukuřičný šrot 40 kg 204,- Kč

- maso krmné 2 kg 19,50 Kč

- konzervy GRAND (drůbeží, ryba, maso) 0,85 kg 21,10 Kč

- konzervy JOLY optimum 10,1 kg 195,- Kč

 

Připravil: I.Vydra a Farmářské služby s.r.o.

Na podporu malého podnikání je letos více peněz než loni

Na podporu malých a středních firem letos vláda vyčlenila dvě miliardy korun, tedy zhruba o dvacet procent více než loni. Podle ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislava Macky z minulého roku žádné prostředky nezbyly, ale ani výrazně nechyběly. Letos, kdy je k dispozici větší množství peněz, by tedy mohla být uspokojena většina žadatelů, kteří splní kritéria jednotlivých programů.

Podnikatelé ,stejně jako v předchozích letech, tak mají možnost žádat o levné půjčky, dotace k úrokům z úvěrů, záruky či příspěvky. Velký zájem se očekává opět o program KREDIT, v rámci kterého si podnikatelé mohou zažádat o výhodný úvěr až do výše deseti miliónů korun s dobou splatnosti do šesti let a roční úrokovou sazbou sedm procent. Nově byl letos zaveden program HRANICE, který slibuje půjčky rovněž úročené sedmi procenty pro podnikatele z vybraných příhraničních regionů. V loňském roce získalo levné úvěry 226 firem, což je asi dvaapůlkrát více než v roce 1998. Novinkou je i zvýhodnění podnikatelů, kteří se chystají zřídit pojízdnou prodejnu. Mohou získat až padesátiprocentní dotaci na nákup této provozovny.

Pro letošní rok bylo vyhlášeno celkem osmnáct podpůrných programů. Čtrnáct z nich spravuje českomoravská záruční a rozvojová banky, program PODPORA EXPORTU má na starosti agentura Czech Trade, o DESIGN se stará Design centrum České republiky a projekt MALÉ PŮJČKY a PORADENSTVÍ zajišťuje Agentura pro rozvoj podnikání.

Na uváděných místech jsou k dispozici veškeré formuláře k podávání žádostí. Zájemce tu dostane rovněž informace, jak žádost správně vyplnit a podat.

Aby byla žádost přijata, musí obsahovat identifikační údaje žadatele, charakteristiku projektu, výdaje na jeho realizaci a financování a údaje o hospodaření firmy. Pokud má podnikatel zájem např. o bankovní záruky či dotace k úrokům, měl by doložit i údaje od úvěrující banky, případně leasingové společnosti. S nimi je nutno předem žádost o úvěr či leasing projednat. Do záruční banky pak podnikatel jde s již přislíbenou půjčkou či smlouvou o nájmu.

Důležitá styčná místa a spojení:

programy realizované Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou - pobočky ČMZRB

Praha 1, Jeruzalémská 4, tel.: 02/ 242 30 734

Hradec Králové, Eliščino nábřeží 777, tel.: 049/ 618 505

Plzeň, Bezručova 8, tel.: 019/ 72 22 31 03

internet: www.cmzrb.cz

program PODPORA EXPORTU

- Agentura CZECH TRADE, politických vězňů 20, Praha 1, tel.: 02/ 2406 2713

- dále pobočky ČMZRB, Hospodářská komora ČR, Okresní hospodářské komory

program DESIGN

- Design centrum České republiky, Jakubské nám. 5, Brno, tel.: 05/ 422 1142

program MALÉ PŮJČKY a PORADENSTVÍ

- RPIC - regionální poradenská centra, BIC - podnikatelská inovační centra

 

(pozn. autora: další informace najdete: Chrastavské listy 1/ 2000, str. 7-8; Hospodářské noviny-dokument, 30.12.1999; MF Dnes 25.1.2000, příloha Peníze)

 

NOVÝ MOST NA RYCHLOSILNICI I/13 BUDE DOKONČEN V ROCE 2002

Většina Chrastaváků již jistě zaznamenala, že byla započata výstavba druhého souběžného mostu na rychlosilnici I/13, procházející Chrastavou. Starý most byl zčásti odbourán a provoz na něm omezen. Ačkoliv počasí bylo v lednu mrazivé výstavba pilířů pro nový most pokračuje. Do současnosti stojí již všech šest sloupů. Celá tato investiční akce je spolufinancována Evropskou unií a příjde na 3,5 milionu euro, což v přepočtu činí asi 100 miliónů korun. Akci provádějí Stavby silnic a železnic Liberec. Levý - nový most by měl být dokončen již letos v říjnu a měl by na něm být zahájen provoz. Bude následovat demolice mostu nového a na jeho místě bude postaven nový.

Podle informací stavitelů stavba spolyká přes 1400 plných mixů betonu. Most by se v budoucnosti měl stát součástí propojení mezi Prahou, Libercem a SRN (Žitava). - iv -

 

SERIÁL O PŘÍJMENÍCH

Dnes začneme pohledem do telefonního seznamu UTO Liberec. Budete určitě překvapeni mnoha nezvyklými příjmeními, které byste tam našli. Uvádím alespoň několik příkladů: Áč, Andy, Blabla, Bomba, Braxatoris (latinská podoba příjmení Sládek), Čiko, Čmugr, Čočo, Dam, Damm, Dám, Dzan, Džerengo, Gyngo, Charypar, Cheben, Jaďuďa, Džurban, Joita, Komjáti, Kmetyo, Kytýr, Kyzyvát, Qualizza, Semusio, Pětioký, Ťok, Uxa a mnohé další.

Přibývá exotických jmen vietnamských obchodníků, kteří u nás trvale žijí, např. Doan Van Chien, Pham Tien nebo Song Wei Hua.

Některá častá příjmení mají několik pravopisných podob jako např. Baier, Bayer, Bajer nebo Frič, Fryč, Fritsch či Hofman, Hofmann, Hoffmann.

Každý ví, že nejčastější české příjmení je NOVÁK. Počet obyvatel s tímto příjmením jde do desetitisíců. Vlibereckém telefonním seznamu je uvedeno příjmení Novák 160 krát a Nováková 95 krát. To je jistě úctyhodné množství.

Říká se, že značný počet příjmení vznikl z křestních jmen různými úpravami. Jako důkaz pravdivosti tohoto tvrzení poslouží následující výčet příjmení: JAN - Janák, Janeček, Janáček, Janda, Jandera, Janoušek, Jančík, Jankovec aj., PETR - Petráček, Petránek, Petřík, Petříček, Petrů, Petrus atd., PAVEL - Pavlík, Pavlíček, Pavlásek, Pavlů, Pavlata, Pavelka atd.

Ve zmíněném telefonním seznamu najdete rovněž příjmení polská (Sikorski, Piaskowski, Kozlowski), ruská (Žukov), italská (Tabarelli, Sbrilli), maďarská (Nagy = velký) či rumunská (Negru = černý).

Velký počet příjmení prozrazuje povolání dávných předků jejich dnešních nositelů. Patří sem Truhlář, Šafář, Šenkýř, Štolba (= podkoní), Krejčí či Vlasák (= prodavač vlasů na paruky). A co Hudec, Hudák, Hudeček či Hudousek? Jejich dávní předkové byli jistě šikovní muzikanti.

Také názvy ptáků a zvířat jsou na Liberecku hojně zastoupeny. Svědčí o tom tato příjmení: Strnad, Drozd, Čáp, Straka, Brabec, Sokolíček, Vydra, Liška, Veverka atd.

Také jména známých osobností z historie či sportu tu mají své nositele, i když asi bez přímého příbuzenského vztahu s originálem: Jágr, Husák, Jakeš či Žižka. To poslední se v seznamu vyskytuje dokonce 24 krát.

Příjemně zní např. příjmení Svěžen, naproti tomu si jen stěží dovedu představit pocity člověka, který se po celý život představuje příjmením Smrt či Smrtka (obě tato příjmení v seznamu také najdeme).

Některá příjmení jsou skutečně originální, i když jejich nositel za nic nemůže. Patří k nim Domalíp, Vítámvás, Chleborád, Skočdopole, Strašrybka, Suchařípa, Vosolsobě, Ontověděl či Drahokoupil.

Pokusme se o výklad několika příjmení z Chrastavy. ŠULC (má různé podoby, např. Schulz, Scholze, Šolc) býval na vesnicích dřívějších panství starosta, tj. osoba, která dohlížela na plnění různých dávek a povinností pro vrchnost. ŠTOREK - jméno vzniklo z německého Storch = Čáp. TEUBNER znamená v překladu holubář, tedy chovatel holubů. TESLÍK byl tesař (teslice= tesařská sekera). CALETKA pekl calty, tedy pečivo (v Praze je Celetná ulice, kde žili pekaři). WEBER znamená německy "tkadlec", WEGNER (nebo Vágner) znamená v překladu "kolář", CELLER je pravděpodobně zkomolené slovo Seiler, což znamená "provazník", ŽĎÁRSKÝ nebo ŽĎÁREK býval majitel pozemku, který vznikl vypálením lesa, VODIČKA býval obvykle hostinský, o němž bylo známo, že ředil pivo vodou, TRAKAL bývala přezdívka pro člověka, který loudavě chodí, ŠUBRT bývalo označení ševce, VAVERA je zkomolené Vébr=tkadlec, VINKLÁŘ bývalo označení pro obchodníka, jenž míval svůj krámek ve výklenku pod schody, URBAN znamená latinsky "městský", WEISS znamená v překladu "bílý" (vlasy, pokožka...), TENCER byl znám jako výborný tanečník, SUCHÝ znamenalo totéž co "hubený", FEJFAR vzniklo z německého Pfeifer, tedy "pištec" (hrál na píšťalu u vojenské kapely), MAJER býval správce panského dvora (statku), příjmením SEHNOUTKA byl označen člověk, který chodil při chůzi sehnutý, shrbený, PARTL je zkomolené jméno Bartoloměj atd.

V příštím pokračování uvedeme další příjmení občanů Chrastavy.

Připravuje na pokračování PhDr. František Vydra

 

Informace z městské knihovny...

Městskou knihovnu v Chrastavě navštívilo v loňském roce 6.970 registrovaných čtenářů (návštěvníků bylo mnohem více). Tito čtenáři si vypůjčili 42.672 svazků knih a časopisů. Knihovna odebírala 31 titulů periodik. Příjmy knihovny činily 22.701,-Kč (tj. čtenářské poplatky a upomínky). V rámci vzdělávacích akcí bylo uspořádáno 24 soutěží a kvízů a 23 exkurzí pro jednotlivé ročníky základních škol.

Nakoupeno bylo 596 svazků knih (v hodnotě 72.908,-Kč, z nichž vám některé nabízím.

Rozsáhlá sága o válce a drogách, která začíná v roce 1959 v Laosu a končí koncem osmdesátých let v Honkongu - to je kniha od C.Falconera - OPIUM.

Pro ženy vyšly knihy od Gaby Hauptmannové LŽI V POSTELI a od D.Stelové další z jejich oblíbených titulů - HVĚZDA.

R.Pilcherová je čtenářkám známa jako autorka hřejivých, moudrých příběhů, psaných s jemností a citem. Po jejím úspěšném startu románu Hledači mušlí a několika dalších, následuje příběh dvojčat, pod názvem VE ZNAMENÍ BLÍŽENCŮ.

Mezi mistry detektivky se svým prvním románem zařadila K.Reichsová knihou PŘIJDU TĚ ZABÍT.

Od Zdeny Frýbové vyšla zábavná a vtipná rodinná kronika ROBIN DRUHÝ A JEHO RODINA, která je volným pokračováním Robina. Vypráví o rodině se psy, v níž se všichni navzájem milují, všichni si jdou navzájem na nervy, ale především se přes všechno dokáží přenášet s humorem.

Knížka KOUZELNÝ SVĚT POHÁDEK potěší především dětské čtenáře pohádkami jako jsou Sněhurka, Popelka, Louskáček a další.

Nakladatelství JUNIOR připravilo novou knížku čtyř pohádek Z POHÁDKY DO POHÁDKY pro nejmenší děti, které jsou psány velkými písmeny tak, aby i začínající čtenáři sami text zvládli.

MALÝ PRŮVODCE OLYMPIJSKÝMI SPORTY od V.Flegla děti podrobně seznamuje s atletikou, fotbalem, tenisem, šermem, prostě se všemi letními i zimními olympijskými sporty. Navíc se děti dozví, kteří naši reprezentanti získali v letech 1924 - 1998 zlaté olympijské medaile.

Jedinečná pětidílná ENCYKLOPEDIE ZEMĚPISU, popis více než 180 nezávislých zemí světa, přes 700 fotografií, mapy, které jsou vybaveny souřadnicovými sítěmi pro rychlou a snadnou orientaci - jednotlivé kontinenty.

Nejúspěšnější herecké memoáry mají další pokračování inspirované čtenářskou přízní. Kniha přináší opět zcela zaručenou dávku humoru a legrace - JIŘÍ SOVÁK POČTVRTÉ.

Další kniha populární herečky Stelly Zázvorkové AŤ VÁM CHUTNÁ, vynikající kuchařky, volně navazuje na úspěšný titul Recepty z Vla-chovky - také zde doprovází originální recepty poutavé vyprávění z hereckého prostředí.

Půvabnou knížku OBRÁZKY Z LÁSKY od I.Hüttnerové, doprovází autorčino povídání o rodině, malování atd.

VESELE PŮSOBÍCÍ NÁBYTEK PRO DĚTI - knihu uvítají především rodiče, kteří zařizují pro své ratolesti dětský pokoj.

F.Zellich - TAJEMNÉ VĚDY A JEJICH VYUŽITÍ - čtenář se seznámí s různými vědními obory - např. astrologie, grafologie, magie, věštectví a další.

Kniha ZAHRADNÍ PLOTY A ZDI bude jistě inspirací pro milovníky zahrad.

I vy máte možnost si vybrat tu správnou knihu za minimální poplatek (roční) v naší knihovně, která je pro vás otevřena ve dnech:

pondělí 9 - 13 hodin

úterý 12 - 18 hodin

čtvrtek 12 - 18 hodin

H.Matoušová - knihovnice