Chrastava - www.chrastava.cz - homepage Chrastava
Fórum o Chrastavě
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pohoda nebo nuda ve školce?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Chrastava -> Úřady a instituce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
novotnazdenka



Založen: 15.9.2013
Příspěvky: 16777210

PříspěvekZaslal: ne září 15, 2013 4:40 pm    Předmět: Pohoda nebo nuda ve školce? Citovat

Do mateřské školy chodí děti rády, některé více, jiné méně. Záleží na rodičích, jak je na vstup do školky připraví, je to opravdu individuální. Ale záleží i na učitelkách a personálu, který s nimi tráví většinu dne a dokáže jim vytvořit podnětné a vstřícné prostředí, aby se cítily v pohodě. Všichni víme, že dítě je individuální osobnost, a proto je také zapotřebí k němu tak přistupovat.
S o to větším podivem se dozvídám, že děti předškolního věku, dokonce děti starší 6-ti let, v mateřské škole v Chrastavě ?musí? po obědě spát. Myslela jsem si, že těmto časům, kdy byly děti ke spánku nuceny, již odzvonilo. Proč tedy nyní?
Je jasné, že děti mladší mají potřebu spánku větší a pobyt v kolektivu pro ně bývá náročný. Zde bych se pro spaní, popř. odpočinek přimlouvala, ale opět s respektováním individuality každého dítěte. Ale děti předškolní a starší, pro které hodina povinného ležení představuje nenáviděnou část dne ve školce. Kdo z vás dospělých vydrží hodinu nečinně ležet? Možná lenoch, ale ne vaše děti!
Vždyť v Rámcovém programu pro předškolní vzdělávání (dokument MŠMT ČR je závazný pro všechny pedagogické pracovníky- http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/12/RVP_PV-2004.pdf) jasně stojí, že učitelky musí přihlížet k individuálním potřebám dětí (např. spánek a odpočinek). Proč by nemohly po obědě poslouchat pohádku, relaxační hudbu? Učitelky jsou nápadité a jistě umí vymyslet mnoho dalšího. Poté se děti mohou v herně věnovat dalším klidovým činnostem tak, aby nebyly rušeny děti, které potřebu spánku mají. Jsem bývalá učitelka MŠ v důchodu a vím, že to lze při troše dobré vůle zorganizovat.
Co tedy za tím stojí? Neochota? Pohodlí? My všichni přece chceme, aby děti na školku vzpomínaly v tom nejlepším. Tak co s tím?
_________________
Zd. Novotná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jabadadoo



Založen: 28.4.2007
Příspěvky: 66
Bydliště: Chrastava

PříspěvekZaslal: po září 16, 2013 8:17 pm    Předmět: To: novotnazdenka Citovat

Dobrý den,

pravdou je že do školky chodí některé děti rády a některé nerady. Pravdou také je že některým dětem vadí nutnost odpoledního...poobědového ležení. Je i možné to že si některé děti na tuto nutnost stěžují. Ale mým názorem je že si děti mají zvyknout i na to že někdy holt musí dělat i to co se jim nelíbí. I za vás, když jste dělala jak píšete učitelku....ale i ředitelku v MŠ musela všechna dítka po obědě pěkně do postele a nebyly vyjímky. Kdo nechtěl po obědě spát pro toho si přišli rodiče nebo babičky. A naopak si myslím....když bude dítě po obědě hodinu ležet tak určitě usne....kdo by po dobrém jídle neusnul....já ano a to nejsem lenoch. A nejde o to že by si děti mohly v klidu hrát i nikoho nerušit. Sama určitě moc dobře víte jak příklady táhnou. Dovolíte jednomu (vašemu) že nemusí spát a za týden nebude chtít spát ani jedno....i přes to že doposud spalo rádo...

To je jen můj názor ale myslím že v tomto nebudu sám. Při informačních schůzkách nikdo s názorem aby děti nemusely spát nesouhlasil. Byl jsem tam a viděl jsem to.
_________________
Plecháč Jan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kačenová



Založen: 16.4.2007
Příspěvky: 46
Bydliště: Chrastava

PříspěvekZaslal: út září 17, 2013 1:29 pm    Předmět: Citovat

Přikláním se k názoru, že jim ta hodina odpočinku neuškodí. Individuální přístup je sice fajn, ale nejen ve školce, ale celkově v životě se člověk musí přizpůsobit řádu, režimu, zažitým věcem. Nevidím natom tedy nic špatného.
Lenoch nejsem a také si po obědě ráda oddechnu, proč taky ne. Jen ať odpočívají, dokud to jde Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
novotnazdenka



Založen: 15.9.2013
Příspěvky: 16777210

PříspěvekZaslal: út září 17, 2013 8:02 pm    Předmět: Citovat

Myslím, že musím reagovat na slova p. Plecháče. V roce 1998 a1999 došlo ke změnám v mateřské školce a byla odstraněna lehátka a nahrazena pouze podložkami. Děti od té doby na nich pouze odpočívaly, některé dle potřeby i usínaly. Byly to předškolní děti, 5ti až 6ti leté.
K názoru, že v životě je třeba se přizpůsobovat režimu, řádu apod., mám jen připomínku, že je to tehdy, když to má smysl.
_________________
Zd. Novotná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mocarkovazd



Založen: 17.9.2013
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út září 17, 2013 9:25 pm    Předmět: Citovat

Ani já nemohu nereagovat na odpověď p. Plecháče k danému problému.
Na tento fakt jsem jsem při třídních schůzkách v MŠ upozornila já. Bohužel však v nepravou chvíli, a to na závěr schůzek, kdy se již většina rodičů věnovala administrativním záležitostem na schůzce probíraným. Takže narozdíl od p. Plecháče já jsem zaznamenala ze strany přítomných rodičů spíš mlčení či netečnost k mému dotazu, proč jsou děti předškolní (tj. ze třídy žížalek) hodinu denně (po půlhodinovém odpočinku při poslechu pohádky) nuceny ke spánku, když vlastně ani ty postýlky ve svém oddělení nemají?
Co tedy znamená mlčení rodičů - souhlas či nesouhlas?
_________________
Zd. Močárková
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kačenová



Založen: 16.4.2007
Příspěvky: 46
Bydliště: Chrastava

PříspěvekZaslal: st září 18, 2013 9:08 am    Předmět: Citovat

tak teď tomu už tedy nerozumím vůbec. Každopádně si ale myslím, že by bylo daný problém lepší řešit přímo ve školce než tady na foru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jabadadoo



Založen: 28.4.2007
Příspěvky: 66
Bydliště: Chrastava

PříspěvekZaslal: út září 24, 2013 11:29 am    Předmět: Citovat

Dobrý den,

tak i přes to že si stále myslím že nikomu neublíží aby si po o odpočinul tak se toto řeší v celé společnosti a do celé věci se vložil i zástupce ombudsmana pan Stanislav Křeček.

kód:
http://www.novinky.cz/domaci/314168-nutit-deti-spat-ve-skolce-je-nepripustne-tvrdi-zastupce-ombudsmana.html


Tak už jen si jít stěžovat na inspekci a bude po problému Shocked
_________________
Plecháč Jan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petra164



Založen: 22.8.2007
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: so listopad 09, 2013 9:51 pm    Předmět: Citovat

Mohla bych se zeptat co vám bylo odpovězeno?

mocarkovazd napsal:
Ani já nemohu nereagovat na odpověď p. Plecháče k danému problému.
Na tento fakt jsem jsem při třídních schůzkách v MŠ upozornila já. Bohužel však v nepravou chvíli, a to na závěr schůzek, kdy se již většina rodičů věnovala administrativním záležitostem na schůzce probíraným. Takže narozdíl od p. Plecháče já jsem zaznamenala ze strany přítomných rodičů spíš mlčení či netečnost k mému dotazu, proč jsou děti předškolní (tj. ze třídy žížalek) hodinu denně (po půlhodinovém odpočinku při poslechu pohádky) nuceny ke spánku, když vlastně ani ty postýlky ve svém oddělení nemají?
Co tedy znamená mlčení rodičů - souhlas či nesouhlas?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
novotnazdenka



Založen: 15.9.2013
Příspěvky: 16777210

PříspěvekZaslal: ne listopad 10, 2013 5:16 pm    Předmět: Pohoda nebo nuda ve školce? Citovat

Kromě již uvedených příspěvků jsem nezaznamenala žádnou reakci, ani ze strany učitelek mateřských škol. Tak jen doufat, že se nad tématem zamyslí.
_________________
Zd. Novotná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Chrastava -> Úřady a instituce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com