Martina Cellerová
Založen: 11.5.2017 Příspěvky: 1284
|
Zaslal: po červen 21, 2021 9:59 am Předmět: Výstraha ČHMÚ 21. 6. 2021 |
|
|
Zpráva č. 000183
Odesláno: 21.6.2021 10:38:19
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000182 vydanou 20.06.2021 v 11:06:58 hodin
Územní platnost: ORP Liberec
________________________________________
Meteorologická situace: Ze západní do střední Evropy bude zvolna postupovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude v pondělí proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu.
________________________________________
Vysoké teploty
pod 500 m n.m. Nízký st. nebezpečí 21.6. 10:35 ? 21.6. 22:00
Popis: Nejvyšší teploty místy překročí 31 °C.
Doporučení: Vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.
Nebezpečí požárů Nízký st. nebezpečí 21.6. 10:35 ? 21.6. 24:00
Popis: Nebezpečí vzniku a šíření požárů.
Doporučení: V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou.
Silné bouřky Nízký st. nebezpečí 21.6. 14:00 ? 21.6. 24:00
Popis: Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami.
Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.
Velmi silné bouřky Vysoký st. nebezpečí 22.6. 00:00 ? 22.6. 10:00
Popis: Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 mm, nárazy větru kolem 80 km/h a kroupami.
Doporučení: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.
Krajské operační a informační středisko
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
tel: 950 471 100 |
|