Chrastava - www.chrastava.cz - homepage Chrastava
Fórum o Chrastavě
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Exekuční byznys
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Chrastava -> Politika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: st únor 11, 2015 12:01 am    Předmět: Takové shrnutí, jak to funguje. Citovat

http://pravyprostor.cz/exekutori
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ivaa



Založen: 9.5.2014
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st březen 04, 2015 3:48 pm    Předmět: Citovat

Myslím si, že víc lidí a úředníků by potřebovalo otevřít oči. Doporučuji přečíst si článek z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jak tento neuvěřitelně nekompetentní úřad může exekutory oficiálně posuzovat jako podnikatele? Chudáčkům totiž budou unikat zisky (už teď je mají malé, že?). Zákonem byli ustanoveni pro výkon veřejné moci, i když nekvalitními zákony jim stát umožnil neuvěřitelně bohatnout na úkor občanů ( i nás všech, kteří s nimi nepřišli do styku - ty chudáky, které ožebračili totiž pak živí stát). Ale veřejná správa je pro úředníky UOHS asi cizí pojem.

citace:
https://www.uohs.cz/cs/hospodarska-soutez/aktuality-z-hospodarske-souteze/1934-stanovisko-uohs-k-diskutovane-regulaci-cinnosti-exekutoru-planovane-ministerstvem-spravedlnosti.html
V souvislosti s debatou o zavedení tzv. principu teritoriality pro poskytování služeb exekutorů, tedy zjednodušeně řečeno zavedení pravidla, že exekuci může provádět pouze exekutor, v jehož územním obvodu se nachází bydliště nebo sídla dlužníka, vyjádřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obavy, zda takové opatření nesníží úroveň hospodářské soutěže mezi exekutory a v důsledku nepoškodí spotřebitele...

Současně skutečnost, že jednotlivé exekutorské úřady nemají své jisté klienty, ale musí o ně navzájem soutěžit...

ÚOHS pokládá za legitimní příspěvek do debaty o přípravě regulace, která může mít závažné dopady pro podnikání na příslušném relevantním trhu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt březen 05, 2015 1:14 am    Předmět: Exekuční byznys Citovat

Celý exekuční zákon je paskvil, který porušuje Listinu základních práv a svobod a to hned v několika bodech. Zajímavý odkaz: http://exekuce-neni-byznys.webnode.cz/news/a2-cteni-obecna-rozprava-zarazeno-na-pozvance-jednani-vyboru-od-25-2-2015
25.2.2015 proběhlo 2.čtení a občanům na zlepšení stavu velké vyhlídky na pozitivní změnu nedává, naopak. Problém je, že lidé, kterým se zatím nic nestalo, si myslí, že se jich tenhle problém netýká. Ti, které už neoprávněná exekuce postihla, obvykle nemají prostředky se bránit ani dát o sobě vědět. A protože platí, co tě nepálí, nehas, čekáme jako ovce, až ostříhají nás.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 8:00 pm    Předmět: Malá ukázka, jak to funguje :-( Citovat

Z FB pana Karla Fleischera Stop soukromým exekutorům:
Pokud byla v Česku provedena exekuce, která povinnému zabránila v placení dalších svých povinností, nebo pohledávek, pak by měly náklady následně vzniklých dluhů nést stát a exekutor a soud, který toto nařídil. Paušální české nezabavitelné minimum totiž nepamatuje na to, že povinný má i jiné platební povinnosti a český styl je uvalit exekuci na všechno naráz a tím zastavit platební schopnost dlužníka zcela, nebo zčásti na dlouhou dobu a tím mu způsobí další dluhy. Podle mého toto není chyba, ale záměr. protože zcela logicky - pokud by to byla chyba v zákoně z roku 2001 už by byla dávno napravována. Je to tedy záměr - jeden bagatelní dluh způsobí exekucí, která může probíhat všemi způsoby naráz a je zpoplatněna 2000% poplatky z částky dluhu. Tak se zamezí povinnému platit ostatní věci a vzniknou mu další pohledávky po splatnosti a tím další obchodní případy českých soukromých exekutorů. A navenek se o povinném jen řekne, že je to hajzl, co nechce platit a dluží kam se podívá. Že platit nemůže už ale nikdo nezkoumá. Ani soudy a nikdo. Dokonce na tento argument už léta neslyší ani poslanci různých vlád za dobu, co o tomto v této skupině píši neustále dokola.
Proto je třeba to řešit v spolupráci se zahraničními kompetentními orgány a donutit českou vládu tyto zákony změnit. Exekuce nesmí způsobit další platební neschopnost.
Karel Fleischer V praxi to vypadalo tak, že prostě v jeden den nešlo vybrat peníze z bankomatu. Zjištění, že jde o exekuci mi trvalo asi hodinu. Telefonicky mi to banka nesdělila, osobně už ano. Pak jsem došel domů a za hodinu tam zvonil exekutor, kterého jsem normálně pustil, protože jsem chtěl jednat o splátkách. ten ale chtěl všechno a hned. To jsem neměl tak začal odpojovat počítač, brát profesionální foťák a já mohl předkládat potvrzení a doklady Finančního úřadu, že jde o firemní věci k podnikání a nic mi to nebylo platné. Neměl jsem data, počítač, který by je přijímal a zpracovával, databázi, neměl jsem čím fotit, neměl jsem na telefon na inzerci na dopravu a také na nájem a za pár dní ani na jídlo. No a pak přišla první faktura za energie a já neměl na zálohu na el a plyn, neměl jsem na nájem a kabelovku. Chodily mi upomínky, ale já to obvolával, že nemám kde brát. Argumenty zněly, že je to můj problém, anebo že mám jít někam dělat. Když jsem chtěl jít tedy někam dělat, tak mě nevzali - prý lidi v exekuci neberou - musí posílat skoro všechno exekutorům a zaměstnanec pak nemá peníze a jsou jen problémy. Tak jsem byl bez práce a bez podnikání. A pak na mě skočila zdravotní pojišťovna a hrrr exekuce, za chvíli druhá - banka, protože jsem nesplácel úvěr - nebylo z čeho. Cokoliv přijde - to berou. Nebylo čím a na čem pracovat, počítač hnil rok ve skladu a po roce bylo všechno prodáno za 3500 Kč ve dražbě.
A to už platil OSŘ a § 322 ale soud mi tenkrát sdělil, že moji žalobu zamítá, protože jsem neprokázal, že věci potřebuji k podnikání a dnes již stejně nepodnikám, prtože mi počítač zabavili, takže ho už nepotřebuju. Takže ani papír od FÚ nestačí, ani fakt, že jsem byl firma a měl jsem svůj web a rozjednané případy a v počítači byla agenda firmy a software byl podnikatelský. Podle soudu a exekutora jsem to neprokázal. Nestačí živnostenský list, daňová přiznání. Já chtěl sjednat splátky a on chtěl vidět moji daňovou evidenci, tu jsem mu nedal, protože ji měl můj daňový poradce, který mi psal i roční uzávěrku a DP a přehledky pro ZP a SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt březen 26, 2015 8:15 pm    Předmět: Jak sepsat Návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost Citovat

http://novaktomas.blog.idnes.cz/c/406859/Navrh-na-zastaveni-exekuce-pro-nemajetnost.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: so duben 04, 2015 7:18 pm    Předmět: Pro ty, kdo mají přístup na FB - Home Credit Citovat

Známý advokát Sokol vydával rozhodčí nálezy pro společnost Home Credit i jiné, ačkoliv k tomu neměl pravomoc. Exekuce, které pak byly nařízeny, jsou protiprávní a musejí být zastaveny, jako v případě tohoto našeho klienta.
Prosíme, SDÍLEJTE tuto informaci, týká se to tisíců lidí, kteří neví, že se stali obětí podvodu těch nejvlivnějších!!! Soudy jsou však na naší straně!!! Pomáhejme si a šiřme tuto zprávu!
https://www.facebook.com/zastavimexekuci/photos/a.719864641357428.1073741828.714757491868143/959794017364488/?type=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt duben 09, 2015 8:53 pm    Předmět: Jaké příjmy exekutor bere a jaké nemá Citovat

Pro lidi s přístupem na FB : https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=821688144577023&id=579813408764499&notif_t=notify_me
Jinak překopírovávám: Hromadná žaloba na Stát proti exekucím
JAKÉ PŘÍJMY EXEKUTOR BERE. A JAKÉ BRÁT NEMÁ
Ze mzdy, důchodu, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a dávek státní podpory, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku) vám exekutor musí ponechat pouze nezabavitelné minimum na živobytí. Vedle toho existují příjmy, které jsou exekutorovi zapovězeny ? a z pohledu dlužníka by tedy měly být ?v bezpečí?:
Dávky pomoci v hmotné nouzi
Příspěvek na bydlení
Dávky sociální péče
Jednorázové dávky sociální podpory
JAK ŽÁDAT O ČÁSTEČNÉ ZASTAVENÍ EXEKUCE
Když vám exekutor obstaví účet, a sebere z něj i dávky sociální péče, nezabavitelnou část mzdy nebo jiné exekučně nepostihnutelné příjmy, měli byste exekutora neprodleně kontaktovat a původ peněz prokázat. Když se na vrácení peněz nedohodnete, zašlete na adresu exekutorského úřadu do 15 dnů písemný návrh na částečné zastavení exekuce, zdůvodněte a doložte v něm, které peníze exekutor blokuje neoprávněně. Měli byste na základě toho peníze dostat zpět. ?Prokázání původu peněz na účtu je velmi zdlouhavá věc, s nejistým výsledkem. Návrh na částečné zastavení exekuce nemá odkladný účinek a lhůta, do kdy by exekutor případně neoprávněně zabavené peníze vrátil, je pro člověka, který se ocitl v situaci naprosto bez peněz, příliš dlouhá. Navíc se může podobná situace opakovat každý měsíc,?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: čt duben 09, 2015 9:05 pm    Předmět: Ještě pár rad Citovat

Od téhož autora na FB - Hromadná žaloba na Stát proti exekucím ?https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=821660271246477&id=579813408764499&substory_index=0
Věřitel jásá, dlužník brečí. Exekutor bere víc. Nezabavitelná částka v roce 2015
Nezabavitelná částka ? tedy suma, kterou vám exekutor, kdyby čert na koze jezdil, z příjmů sebrat nesmí, je od ledna nižší. Věřitel zaplesá; jeho nároky se budou uspokojovat rychleji. Aspoň o kapku. Dostat z dlužníka dlužené peníze, a když ne všechno, tak aspoň maximum možného ? je to sice nepopulární a nevděčné, ale pro exekutora ústřední náplň práce. V rukavičkách jednat nemusí, nesmí ale překročit mantinely zákona ? nemůže kupříkladu dlužníka nechat úplně vykrvácet, musí mu zbýt na život. Počítá se ovšem se životem vpravdě skromným. Páky má exekutor tři: srážky ze mzdy a dalších příjmů, obstavení účtu, zabavování a následný prodej majetku dlužníka v dražbě. Nejbolavější (z pohledu dlužníka) a nejúčinnější (z pohledu exekutora) je takzvaná mobiliární exekuce. Nezabavitelná částka: co exekutor sebrat nesmí
Nejjednodušší a nejčastější metodou exekuce jsou srážky ze mzdy nebo jiného typu měsíčního příjmu. Ze mzdy, důchodu, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a dávek státní podpory, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku) vám exekutor musí ponechat pouze nezabavitelné minimum na živobytí. A právě nezabavitelná částka se od ledna 2015 snížila. Nově dělá 6118 korun měsíčně. Odvíjí se od životního minima (které se neměnilo) a normativních nákladů na bydlení (které se snížily).
Nezabavitelná částka je tvořena dvěma třetinami součtu životního minima jednotlivce, tedy sumy 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel, a to bez ohledu na to, v jaké obci skutečně dlužník žije. Zmíněná částka normativních nákladů dělá od ledna 5767 korun. Loni dosahovala 5873 korun.
Když budete postupovat podle nastíněného postupu, dopočtete s k výsledku 6118 korun. Přesně tolik letos dělá (měsíční) nezabavitelná částka. Loni byla o 71 korun vyšší: dosahovala 6188,67 korun. Rozdíl na pohled není dramatický. Ale když je na tom člověk zle, počítá se každá koruna.
KTERÉ POHLEDÁVKY MAJÍ PŘEDNOST - Přednostní pohledávky jsou:
pohledávky výživného
pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví
pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy
pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění
pohledávky náhrady přeplatků na dávkách nemocenského pojištění, důchodového pojištění a úrazového pojištění
pohledávky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pohledávky pojistného na veřejné zdravotní pojištění
příspěvek na úhradu potřeb dítěte svěřeného do pěstounské péče
pohledávky náhrady přeplatků na podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci
pohledávky náhrady přeplatků na dávkách státní sociální podpory
pohledávky regresní náhrady podle zákona o nemocenském pojištění
pohledávky náhrady mzdy, platu nebo odměny a sníženého platu nebo snížené odměny, poskytované v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény.
Když obstaví účet - Pokud máte účet v bance, nechá vám ho exekutor velmi pravděpodobně hned na začátku exekuce zablokovat, obstavit. Trable čekají zejména člověka, který si na účet nechává posílat všechny příjmy. Exekutor může zablokovat všechny peníze na účtu, aniž musí zjišťovat, o ?jaké peníze? jde ? nesejde na tom, jestli se jedná o mzdu nebo některý z nezabavitelných příjmů, které jsme jmenovali v úvodu. Zákonná brzda je jen jedna: dlužník má právo vybrat si z účtu jednorázově částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima ? tedy 6820 korun (v případě, že tolik na účtu má).
Jestli vám hrozí exekuce, pomůže, když se domluvíte se zaměstnavatelem nebo úřadem práce, aby vám peníze posílali jinak, třeba složenkou. Exekutor vám sice z příjmů nejspíš začne ukrajovat, jak jsme popsali výš, ale budete mít jistotu, že vám zůstane aspoň nezabavitelné minimum.
Když je exekutor rychlejší a sebere i exekučně nepostihnutelné příjmy, kupříkladu dávky sociální péče, ozvěte se a původ peněz mu prokažte. Pokud vám nebude chtít peníze vrátit, podejte nejpozději do patnácti dnů návrh na částečné zastavení exekuce ? a doložte v něm, které peníze exekutor blokuje neoprávněně. Měli byste na základě toho peníze získat zpátky.
Když srážky z příjmů a peníze z účtu na pokrytí dluhu nestačí, přichází na řadu mobiliární exekuce, kdy exekutorovi lidé zaklepou u vás doma, začnou sepisovat, oblepovat, a následně zabavovat a prodávat v dražbě. O tom, kdy na mobiliární exekuci může dojít a jaká má pravidla, jsme psali před časem:
Exekutor za dveřmi: Kdy může začít zabavovat u vás doma - Zatímco některé exekutorské úřady metodu mobiliární exekuce v podstatě nevyužívají, a co nevymůžou ?na dálku? z účtu nebo srážkami z příjmů, nevymůžou vůbec, jiné právě na ?mobiliárkách? postavily úspěšný byznys.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2015 10:37 pm    Předmět: Komora: Změny v exekučním řádu sníží úspěšnost exekucí Citovat

A stále to drhne, malé krůčky, které mnohým nepomohou http://m.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/309295-komora-zmeny-v-exekucnim-radu-snizi-uspesnost-exekuci/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: út duben 28, 2015 10:47 pm    Předmět: Tisíc odstínů právní šedi Citovat

Cituji: Pokud změny projdou, bude to již 39. novelizace exekučních pravidel za posledních čtrnáct let. Přesto tento zákon stále vypadá tak, jak vypadá, v neprospěch věřitelů a dlužníků, ve prospěch exekutorů. Upozorňuji, že věřiteli bývají různé úvěrové společnosti s lichvářskými úroky, šmejdi, kteří vydělávají na naivnosti starých lidí aj. Netvrdím, že pouze takoví, ale především ti trvají na prodeji nemovitosti i kvůli bagatelním dluhům, do kterých se lidé často dostanou kvůli nim.
Co by neměl exekutor zabavit
Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.
Exekutor by rovněž nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům by norma přidala písemnosti osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, jež se týkají dlužníka nebo jeho rodiny. S touto konkretizací komora problém nemá. Bojím se, že především proto, že je na exekutorovi, zda hodnota předmětu zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení. Opět je to na jeho benevolenci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne květen 03, 2015 8:12 am    Předmět: Jak to chodí a porovnání s jinými zeměmi. Citovat

http://kapal.blog.idnes.cz/c/459930/nasi-exekutori-jsou-nejhorsimi-vyderaci-v-evrope.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: st květen 06, 2015 5:34 pm    Předmět: V D-testu o exekucích Citovat

https://www.dtest.cz/clanek-4354/strasak-exekuce-kdy-se-obavat-navstevy-exekutora
https://www.dtest.cz/clanek-4275/pravo-exekuce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: st květen 06, 2015 6:26 pm    Předmět: Nic jsem nedostal, nic nedlužím. Citovat

Česká pošta prý vykáže zisk, pokud jí stát bude mírně dotovat. Mám pocit, že Českou poštu dotujeme hned několikrát. Máte zkušenosti s přeposíláním pošty? Mamka trpí demencí a z toho důvodu jsem byla soudem stanovena opatrovníkem. Jsem tudíž povinna mamce spravovat její finance, sledovat účty a jedenkrát ročně podat vyúčtování soudu. Proto už 3.rok máme zřízené přeposílání pošty. Tzn., jednou za půl roku zaplatíme přes 1.000,- Kč, aby pošta místo do trvalého bydliště mamky chodila k nám do Chrastavy. Půl roku se s poštami v Jablonci n.N. i Chrastavě (ta je v tom nevinně, protože zde jen platíme přeposílání, ale nemůže doručit, co nedostane) dohadujeme, že nám nechodí výpisy z účtů a jiná podobná korespondence. Je velké riziko, že mamka doklad někde u sebe založí a platba neodejde. Nemáte šanci proti tomuto státnímu molochu se bránit. Odpustili by nám platbu za jeden měsíc. Důvod, proč pošta nechodí - doručovatelka je nová, nebo ta stálá na dovolené a brigádnice neví. Strávila jsem na poštách čas ve frontách, zdržovala ostatní zákazníky, posílali mě z jedné pošty na druhou. Na hlavní poště v Jablonci n.N. jsem 2x podala stížnost, ale žádný doklad o stížnosti nedostanete. Vyplníte maximálně tiskopis, ten pošlou jako podnět na oblast, tam to pošlou zpět k prošetření a vy nemáte v ruce nic. Je to asi stejně účinné, jako byste volali z okna. Takže složenka z berňáku na zaplacení daně z nemovitosti opět skončila u mamky, která ji naštěstí tentokrát nikam nezaložila, takže jsem ji našla. A tady jsem u jádra pudla. Vy nemáte žádná práva, jen povinnosti. Stát po vás chce všechno možné, ale už nedohlédne na to, aby jeho firma konala, jak má a jak je ve světě obvyklé. Klidně se vám může ztratit důležitý doklad a vy se nemusíte o pohledávce ani dozvědět. Pozor, já rozhodně nenadávám doručovatelkám ani pracovnicím na přepážce. Za málo peněz dělají těžkou práci, pošta je nutí, aby se zabývaly a vnucovaly lidem bankovní produkty, na které by měly mít speciální vzdělání, aby prodávaly kdejakou blbost, prostě nezachází se svými zaměstnankyněmi právě laskavě. Když byla pracovnice na poště v prvním patře s kolegou při otevřeném okně přepadena a pošta přišla o milióny, odnesla to tato pracovnice, nikoliv firma, která měla zabezpečit mříže do oken, aby se tam dalo pracovat i v letních vedrech. Selhali manažeři, ale odnesli to ti nejmenší. Nevím, kde je zakopán pes při doručování, dřív až na výjimky v létě v době dovolených přeposílání vcelku fungovalo, ale od letošního ledna už téměř vůbec ne. Je s podivem, že v oddělení reklamací a stížností a pak oddělení doručovatelek na hlavní poště tvrdí, že za to mohou Paseky, ale tam by tato pošta vůbec neměla z hlavní pošty odejít. Měla by jít rovnou sem. Tak až vám bude někdo říkat, že za dluhy si lidé mohou sami, vzpomeňte si, jak také mohou vzniknout. A pokud jste četli i předchozí příspěvky, víte, kam se pro malý dluh člověk může dostat. Přeji vám pěkný den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: st červen 03, 2015 2:44 pm    Předmět: Otázky a odpovědi na nejčastější dotazy Citovat

Pro ty, kdo mají přístup na FB: https://www.facebook.com/579813408764499/photos/np.1433281490899569.100000039900436/847015652044272/?type=1&notif_t=notify_me
Hromadná žaloba na Stát proti exekucím Otázky a odpovědi na Vaše nejčastější dotazy
Exekutor mi v rámci exekuce sráží ze mzdy, může kromě toho zabavil i můj majetek a finanční prostředky na účtu?
O způsobech provedení exekuce rozhoduje sám exekutor a je pouze na jeho uvážení, které ze zákonných způsobů provedení exekuce zvolí. Kromě srážek ze mzdy může zablokovat bankovní účty i ostatní finanční aktiva (penzijní připojištění, investiční životní pojištění, akcie, atd.), může provést tzv. mobiliární exekuci (soupis a zabavení movitých věcí) a může také usilovat o prodej Vaší nemovitosti.

Může mi exekutor zabavit finanční prostředky, které si nechávám posílat na účet přítelkyně (kamarádky, příbuzného, zkrátka třetí osoby)?
Exekutor dle zákona může postihnout všechny prostředky, o kterých se domnívá, že patří dlužníkovi. Teoreticky se tak může stát, že by např. v součinnosti s třetí osobou zjistil, že peníze na účtu přítelkyně jsou prokazatelně dlužníka ? povinného a konkrétně tyto prostředky by poté mohl zabavit. Bankovní účet Vaší přítelkyně ovšem jako takový zablokovat nemůže. V praxi si dlužníci v exekučních řízení nechávají zasílat finanční prostředky často na účty třetích (blízkých) osob a v drtivé většině bez potíží ze strany exekutorského úřadu.

Musím pustit exekutora do bytu, i když je exekuce vedena proti mému spolubydlícímu, který ani není na mé adrese trvale nahlášen?

Ano, přístup do bytu (či jiných soukromých prostor) exekutorovi umožnit musíte, ovšem pouze za předpokladu, že existuje důvod se domnívat, že se v těchto prostorách budou nacházet movité věci dlužníka (povinného). Trvalý pobyt, ani kontaktní adresa nehraje v těchto případech žádnou roli. Tak že pouze za předpokladu pokud jsou věci dlužníka ve vaším bytě..
Všichni víme že nejezdí exekutor ale vykonavatel a ten není úřední osoba !! Proto si sám zvážím zda-li ho vpustím

Nemám dost peněz, abych mohl uhradit exekuci, proto chci exekutora požádat o splátkový kalendář. Musí my vyhovět? Má právo odmítnout?

Na splátkovou dohodu ze strany exekutora nemáte bohužel žádný právní nárok. Byl by to pouze vstřícný krok ze strany exekutora. Nicméně pokud nevlastníte žádný majetek, finanční aktiva a nemáte exekučně zabavitelný příjem, popř. máte nízký příjem, který exekucí nelze postihnout, tak exekutor sám zjistí, že je exekuce nevykonatelná a měl by ji během určité doby sám ukončit pro nemajetnost povinného, popř. můžete podat návrh na odklad, popř. zastavení exekuce sám.

Žiji dlouhodobě v zahraničí, nemám v České Republice žádný majetek, ale je proti mně vedeno exekuční řízení (v ČR). Může mě exekuce postihnout i v zahraničí (Španělsko, stát EÚ)?

Pokud bude věřitel chtít, může na Vás exekuci nechat nařídit i v zahraničí (ve státech Evropské Unie) a to buď na základě tzv. evropského exekučního titulu, nebo na základě prohlášení vykonatelnosti. Bude-li věřitel důsledný, tak se exekuci pobytem v zahraničí (státy EU) nevyhnete.

Je proti mně vedeno několik exekučních řízení, ale já nemám žádné dokumenty a potřebuji získat dokumenty ohledně mých dluhů pro účely soudního oddlužení. Kam se mohu obrátit?

Pokud nevíte, které exekutorské úřady jsou pověřeny výkonem rozhodnutí, obraťte se nejprve na Váš místně příslušný soud, tedy Váš nejbližší okresní soud (adresy všech soudů naleznete na webu www.justice.cz). U tohoto soudu můžete nahlédnout do příslušných spisů (a pořizovat kopie dokumentů). Vezměte si s sebou občanský průkaz a u soudu Vám rádi poradí a pomohou. Můžete také využít systém centrální evidence exekucí, kde se za poplatek dozvíte, kolik exekučních řízení je proti Vám vedeno, a které exekutorské úřady exekuční řízení vedou.

Bydlím u kamaráda a hrozí mi příjezd exekutorských vykonavačů a zabavování majetku. Bojím se, aby nepostihli i majetek mého kamaráda. Mohu se proti tomu nějak pojistit? Pomohl by např. notářsky sepsaný soupis majetku?

Tento postup lze doporučit. Sepište u notáře seznam majetku a přidejte ještě čestná prohlášení osoby, která je vlastníkem dotyčných movitých věcí i osoby, která bydlí ve stejném bytě, ale které dotyčné věci nepatří. Nejlepší pojistkou jsou dokumenty o vlastnictví dané věci (stačí např. faktura, záruční list, darovací či kupní smlouva atp. ? v ideálním případě ovšem dokument, kde budou uvedeny identifikační údaje majitele). Dalším důležitým faktorem, který přispěje k ochraně majetku třetí osoby (v tomto případě Vašeho kamaráda) je správně sepsaná podnájemní či nájemní smlouva. V této smlouvě musí být přesně specifikováno, že podnájemník obývá pouze určité prostory, a že veškeré vybavení a příslušenství bytu patří majiteli (kamarádovi).

Pokud se k Vám dostaví vykonavatelé a budete mít smůlu, že zrovna půjde o (promiňte ten výraz, ale bohužel to jinak výstižněji nelze nazvat) ?namachrované primitivy opojené mocí?, tak mohou postihnout i majetek třetích osob (Vašeho kamaráda) a žádné dokumenty je zajímat nebudou. Majetek mohou buď sepsat a ?oblepit?, nebo jej mohou rovnou odvést. V tomto případě je potřeba se obrátit písemně přímo na exekutorský úřad s žádostí o vyškrtnutí věcí ze seznamu exekucí postiženého majetku a přiložit listiny prokazující existenci tohoto majetku. Exekutor musí do třiceti dnů rozhodnout. Pokud je rozhodnutí záporné, je nutné se obrátit na ?exekuční? soud tzv. vylučovací žalobou (soudy v těchto případech rozhodují velmi rychle), předložit veškeré dokumenty (podnájemní či nájemní smlouvu, notářský zápis, čestná prohlášení a v nejlepším případě i nějaké dokumenty prokazující vlastnictví dané věci ? faktury, záruční listy, darovací smlouvy atp.) prokazující Vaše tvrzení a soud tyto věci nechá vyškrtnout ze soupisu zabavitelných movitých věcí, popř. je přikáže třetí osobě vrátit, pokud už byly zabavené. Obecně platí, že čím více budete mít dokladů ukazujících na majitele dané věci, tím větší budou Vaše šance na úspěch.

Exekutor uvalil exekuci na spořící účet mého dítěte, protože jsem zde veden jako zákonný zástupce. Má právo takto postupovat?

Exekutor v tomto případě porušuje zákon, na takový postup právní nárok nemá (výjimkou by byla situace, kdyby postihl Vaše finanční prostředky, tedy pouze prostředky dlužníka ? povinného, na tomto účtu). Podejte vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil. Na exekuovanou věc, v tomto případě spořící účet Vašeho potomka, je vázáno právo třetí osoby a vzhledem k tomu, že se exekuční řízení nevede proti vlastníkovi spořícího účtu, kterým nejste Vy jako povinný, ale Váš potomek, tak nemůže být tento účet exekučně postižen kvůli exekuci, která je vedena proti Vám.

Exekutor mojí manželce zabavil vozidlo, které používá ke svému podnikání a je psané na její IČO. Může takto postupovat?

Nejedná-li se o pohledávku váznoucí na této věci (dluh Vaší paní, jehož předmětem je přímo tento automobil), tak exekutor porušuje zákon a takto postupovat nesmí. Neprodleně podejte (písemně) k exekutorskému úřadu návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku postiženého exekucí. Pokud exekutor nevyhoví, tak vylučovací žalobu k exekučnímu soudu.

Dle § 322, zák. č. 99/1963 Sb. Občanského soudního řádu jsou věci, které povinný nezbytně nutně potřebuje k provozování podnikatelské činnosti, z výkonu rozhodnutí vyloučeny.

Můj příjem je cca 7.000,-Kč měsíčně, což je nezabavitelná položka, současně nevlastním významnější majetek. Může být exekuce proti mně pozastavena?

Exekutor by měl v tomto případě (po provedení šetření) exekuci sám bez návrhu zastavit, pro nemajetnost. Pokud by dlužník v tomto případě podal žádost, nemá na kladné vyřízení automatický nárok. O nevymahatelnosti musí vždy rozhodnout exekutor, který exekuci vykonává.

Ustanovení zákona č. 99/1963 Sb. (§ 268 ods. 1 písm. e) občanského soudního řádu říká: ?Výkon rozhodnutí bude zastaven, jestliže průběh výkonu rozhodnutí ukazuje, že výtěžek, kterého jím bude dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů.? Výkonem rozhodnutí se v tomto případě myslí exekuce. Pokusí-li se exekutor prodávat téměř bezcenný majetek a výtěžek z tohoto prodeje nepostačuje ani na úhradu nákladů exekuce, je vhodné, aby návrh na zastavení exekuce z důvodu nemajetnosti podal i sám dlužník. Zastaví-li soud z tohoto důvodu výkon rozhodnutí (exekuci), může oprávněný podat návrh na nařízení exekuce znovu. Může tak učinit dokud neuplyne promlčení lhůta 10 let ode dne, kdy mohla být exekuce nařízena poprvé (ode dne, kdy dlužník porušil exekuční titul, tedy nesplnil to, co mu bylo soudem stanoveno).

Exekutor mi v rámci exekuce zablokoval účet a nemám přístup k penězům, které nutně potřebuji k uspokojení základních potřeb. Co mám dělat?

Podle ustanovení § 304b občanského soudního řádu (zák. č. 99/1963 Sb., ve znění pozdějších změn) ve spojení s ustanovením § 65 exekučního řádu (zák. č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti, ve znění pozdějších změn) se zákaz nakládání s peněžními prostředky na bankovním účtu postiženém exekucí nevztahuje na peněžní prostředky do výše dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zákona o životním a existenčním minimu (zák. č. 110/2006 Sb., ve znění pozdějších změn). Tzn., že i v průběhu exekuce, z exekučně zablokovaného účtu si může dlužník vybrat a banka mu to musí umožnit, částku ve výši dvojnásobku životního minima. Nevydá-li Vám tuto částku bankomat, obraťte se na pracovníky banky.

Částka životního minima jednotlivce činí podle shora uvedeného zákona pro rok 2012 částku ve výši 3.410,- Kč měsíčně. S odkazem na shora uvedené můžete požádat banku o výplatu částky i z exekučně zablokovaného účtu ve výši 6.820,- Kč.

Aktuální informace o výši životního a existenčního minima naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://www.mpsv.cz/cs/11852.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Blanka Vávrová



Založen: 25.5.2007
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: po červen 08, 2015 9:33 pm    Předmět: Opravdu se cítíte v bezpečí před exekutory? Citovat

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10363268581-ochrance/311281381960003/video/170944
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Chrastava -> Politika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 2 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com