Poslanecká novela zákona o volbách v Senátu prošla 

JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D PhDr. Robin Böhnisch Bc. Oldřich Němec
JUDr. Zdeněk Koudelka,
Ph.D.
 PhDr. Robin Böhnisch Bc. Oldřich Němec

Senát dne 5.10.2006 schválil významnou změnu volebního zákona, kterou navrhli v minulém volebním období 2002 – 2006 sociálnědemokratičtí poslanci Robin Böhnisch, Zdeněk Koudelka a Oldřich Němec, a která úspěšně prošla právě na sklonku minulého volebního období Poslaneckou sněmovnou.

Změna zákona o volbách do Parlamentu České republiky spočívá v tom, že napříště budou moci voliči upřednostnit na kandidátce kroužkem až čtyři kandidáty namísto dosavadních dvou a k přednostnímu přidělení mandátu poslance bude stačit pět namísto dosavadních sedmi procent preferenčních hlasů (což je podíl z hlasů, které obdrží politická strana v tom kterém volebním kraji).

Tato úprava znamená posílení většinových prvků v rámci poměrného volebního systému do dolní komory parlamentu a dává voličům výrazně větší vliv na konkrétní složení Poslanecké sněmovny. Tzv. preferenční kroužky mohou napříště výrazně pozměnit pořadí kandidátů oproti tomu, jak jej sestavily orgány politických stran.

Zákon nyní ještě musí podepsat prezident republiky (předpokládá se jeho souhlas). Potom zákon vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Ing. Marek Šváb

Regionální poslanecká kancelář

Trutnov 

Z vystoupení zástupce předkladatele v Senátu dne 5.10.2006:

 Poslanec Robin Böhnisch: Vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky a senátoři, dovolte mi na úvod poděkovat za možnost vystoupit zde na půdě Senátu a v krátkosti uvést změnu zákona o volbách do Parlamentu ČR. Vím, že mnozí z vás by raději trávili svůj čas ve svých regionech, připravovali se na senátní a komunální kampaň a že se vám dnešní schůze poněkud prodlužuje. Nebudu příliš zdržovat.

Dovoluji si před vás předstoupit s velmi stručnou změnou volebního zákona, která začala svou nelehkou pouť Poslaneckou sněmovnou, vládou a Senátem již v dubnu loňského roku. Připomínám, že loňského roku., Vyvracím mnohokrát opakovanou výtku na nás na předkladatele, že jsme tuto novelu podali účelově, těsně před letošními volbami do PS. Nebylo tomu trak.

Jaké byly osudy novely od jejího podání po projednání ve výborech Poslanecké sněmovny po téměř roce, jak těžce se dostává návrh na plénum Sněmovny, jak se přelévaly sympatie pro tuto změnu podle vývoje primárek v jednotlivých politických stranách, to zde nebudu rozvádět. Předpokládám, že vaše vlastní politická zkušenost jde ruku v ruce s představivostí.

Než se dostanu k vlastnímu obsahu novely volebního zákona, chci vás upozornit na to, že zde prezentuji kompromisní variantu z dílny ústavně-právního výboru PS. Ten poměrně radikální poslanecký návrh výrazně změkčil. Díky tomu prošla novela třetím čtením v dolní komoře bez větších kontroverzí.

Nyní to k vlastnímu obsahu změny zákona o volbách do Parlamentu ČR. Poslanecká sněmovna schválením této novely otevřela cestu k tomu, aby - bude-li souhlasit Senát a prezident republiky - v dalších volbách do dolní komory mohl volič upřednostnit preferenčním kroužkem čtyři místo dosavadních dvou kandidátů. Kandidátům by stačilo na přednostní přidělení mandátu pět místo dosavadních sedmi procent tzv. preferenčních hlasů, což je podíl z počtu hlasů pro tu kterou stranu v tom kterém volebním obvodu.

Předkladatelé návrhu zákona, byli to kromě mě poslanci Zdeněk Koudelka a Oldřich Němec, který je zde také přítomen - se snažili reagovat na dlouhodobý trend klesajícího zájmu potenciálních voličů o účast ve volbách a na připomínky politologů a sociologů, že za krizi důvěry v politiku může především nevíra občanů ve vlastní schopnost ovlivnit politickou scénu. Krize důvěry bezpochyby může posilovat i to, že když se voliči před hlasováním podívají na seznam kandidátů, téměř v každé politické straně najdou jména, která se jim nelíbí. Potom každý z voličů musí řešit otázku, zda dá hlas straně, když tím podpoří i jemu nepřijatelné politiky a v souvislosti s tím nakonec řeší i dilema své aktivní účasti ve volbách.

Místopředseda Senátu Jiří Liška: Promiňte, pane poslanče. Kolegyně a kolegové, prosím o klid.

Poslanec Robin Böhnisch: Navržená novela přijatelným způsobem posiluje většinové prvky v rámci poměrného systému voleb do PS. Dle názoru navrhovatelů mohou být tyto změny, které povedou k posílení vlivu voličů na personální složení Sněmovny a k užší vazbě mezi voličem a politikem, jako je tomu v případě senátorů, významným motivačním faktorem pro zvýšení účasti občanů na hlasování.

Příjemným vedlejším efektem této změny ve volebním zákoně by pak mohla být určitá kultivace primárek uvnitř jednotlivých stran a omezení vlivu stran na podobu kandidátek ve smyslu práce politika Giovaniho Sartoriho Srovnávací sociální inženýrství, který píše: Čím silnější je stranická organizace a čím více jsou prostředky na kampaň nějakým způsobem stranicky kontrolovány, tím větší je pravděpodobnost, že proces primárních voleb bude stranicky manipulován, ztratí svou demokratickou hodnotu a přinese opět kandidáty závislé na stranách. Tolik citace Sartoriho.

Vážené senátorky a senátoři, závěrem mi dovolte říci tolik: každý volební systém má své výhody a nevýhody, které se musí velmi konkrétně vážit. Z tak stranických priorit a hlediska umožnění většího významu volby voličů z hlediska výběru konkrétních lidí, má jistě své relace, ale domnívám se, že přijetím našeho návrhu byste mohli přispět k tomu, aby se zájem voličů o volby zvýšil a aby moment odcizení politiky a politiků byl poněkud oslaben. To je bezesporu cíl parlamentní demokracie. Děkuji za pozornost.