Cyril Zapletal,
kandidát za ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny za Liberecký kraj.

Má 56 let, středoškolské vzdělání. Od roku 1967 do roku 1980 pracoval jako horník v dole a následně 8 let jako pomocný ekonom v důlním úseku dolu Barbora v Karviné. V roce 1992 se stal předsedou Odborového svazu horníků v Praze. Tuto činnost vykonával až do roku 2003, kdy nastoupil jako asistent ředitele s.p. Diamo ve Stráži p. Ralskem.

Proč jste hlasoval pro nový zákoník práce?
Protože jsem přesvědčen na základě svých dlouholetých zkušeností odborového předáka, který se zabýval pracovními vztahy, spory a vyjednáváním v praxi, že je důležitý a že ho potřebujeme. Když říkám, že ho potřebujeme, myslím tím všechny, koho se zákoník práce týká, zaměstnavatele a zaměstnance a jejich sdružení, odbory. Starý zákoník práce již nevyhovoval novým podmínkám globalizovaného hospodářství, které vyžaduje větší smluvní svobodu a prostor pro kolektivní vyjednávání, pružnější pracovní vztahy a jasné garance minimálních standardů slušné práce. To vše nový zákoník poskytuje.

Samozřejmě nový zákoník práce přebírá z minulého vše co se osvědčilo a také všechna ta ustanovení, kterými bylo naše pracovní právo harmonizováno s právem Evropské unie. Na druhé straně nemohl nový zákoník vyhovět všem očekáváním, která byla často protichůdná. Mediálně asi nejvíce zaujal požadavek ODS, aby bylo umožněno rozvazovat pracovní poměr se zaměstnancem i bez udání důvodu – ten byl samozřejmě pro nás nepřijatelný, protože by podstatně snížil ochranu zaměstnanců. Koneckonců nedávný úspěch francouzských studentů v téže záležitosti dokládá, že náš nový zákoník práce, který tento požadavek neakceptoval, je na úrovni současné doby z pohledu nejvyspělejších zemí Evropské unie. Prostě vyhodit lidi na dlažbu ze dne na den se v moderní Evropě nenosí.

Bylo také nutné změnit základní přístupové hledisko k pracovněprávním vztahům a naplnit ústavní princip, že každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Dosud tomu bylo právě naopak a starý zákoník byl právem kritizován, že obě smluvní strany, zaměstnavatele i zaměstnance v možnostech jejich vyjednávání příliš svazuje.
Myslím si, že nový zákoník práce ocení nejen zaměstnanci, jimž zajistil širokou ochranu jejich práv, ale i zaměstnavatelé, kteří přivítají asi nejvíce úpravu kont pracovní doby, která jim umožní upravit pracovní režimy lépe podle výkyvů nabídky a poptávky po jejich službách či výrobcích v průběhu roku.