Chrastavské slavnosti

Komedie o Anežce v podání divadla ŠUSKe slavnostem tradičně patří jarmark na náměstíKoncert v kostele sv. Vavřince
 

Chrastavské slavnosti – historie i současnost…

 
Foto: Jana ZahurancováV roce 1996 se dva pracovníci stavebního odboru MěÚ Chrastava dohodli, že je potřebné udělat NĚCO, co by podpořilo místní patriotismus. Akci, kde by se místní lidé mohli setkat, pobavit, promluvit, něco dobrého pojíst a popít, něco vidět …Zkrátka, že vymyslí a zrealizují "trachtaci", která se uskuteční v našem městě venku, kde proběhne kulturní a sportovní program. Dvojici doplnila učitelka z místní MŠ a později se přidávali další spolupracovníci či spíše přátelé a nadšenci, a tak spatřily světlo světa první Chrastavské slavnosti. V porovnání s těmi dnešními, to byla spíše "huráakce" s malinkým trhem a strašlivým lijákem v odpoledních hodinách… Ale semínko vzklíčilo, start tu byl a vytvořila se postupně tradice. Časem začala konat podobné akce i další města a obce v okolí.

Foto: Jana ZahurancováV roce 2002 proběhl již sedmý ročník Chrastavských slavností, který s tím prvním měl společný jarmark, koncert v kostele, kulturní program na krytém pódiu na náměstí, vystoupení pěveckého sboru místní ZŠ, ohňostroj apod. I třídenní tradici jsme zachovali, pátek bývá dnem, kdy se ve škole neučí a probíhají různé soutěže a večer je připravena první část kulturního programu. Hlavním dnem je sobota, kdy je na náměstí uzavřena doprava, vznikne tu jedno velké tržiště s tradičními rukodělnými výrobky a v parku u kašny se na pódiu střídají zpěváci, muzikanti, tanečníci, šermíři a další účinkující. V minulých letech nechyběly ani atrakce a ukázky např. historických vozidel místních hasičů – v Chrastavě se nachází druhé největší Muzeum hasičské techniky v ČR, tradiční je i oblíbená módní přehlídka, divadelní představení pro děti i dospělé a vyvrcholení akce půlnočním ohňostrojem. V neděli se běhá orientační běh pro veřejnost, hraje a zpívá a v podvečer Chrastavské slavnosti končí.

V roce 2001 jsme si vymysleli Letní královnu. Chrastavské slavnosti jsou totiž prezentovány jako oslava letního slunovratu a celých šest let probíhaly v měsíci červnu. První Letní královnu a její družinu doprovázel fanfárový průvod až z bavorského Eichstättu. Předaným klíčem pan starosta symbolicky odemkl léto v Chrastavě, ale přesto pršelo a bylo nevlídno a krásná královna i družičky drkotaly zuby a mrzly. Jak to vypadalo v roce 2001 si můžete prohlédnout na fotografii z náměstí:
Foto: Jana ZahurancováPo Medardu je zde počasí velmi nejisté a pravděpodobnost, že bude pršet, vysoká. Proto se 7. Chrastavské slavnosti konaly již v květnu, od 17. do 19. 5. 2002, kdy je v Chrastavě, podle statistiky z Českého meteorologického ústavu počasí jistější na slunce nebo spíše na dobu, kdy neprší. A to už se dostávám k současnosti zmiňované v názvu. Chrastavské slavnosti se staly akcí s přeshraničním dosahem. Propagační skládačka byla vydána tříjazyčně a město navštěvují hosté z Německa i Polska. Chrastavské slavnosti se svým významem staly součástí projektu "Nisa, řeka, která nás spojuje" a jsou prioritou v propagaci akcí tohoto druhu, v rámci cestovního ruchu. Rýsuje se slibná spolupráce s partnerským městem Eichstätt. Jinými slovy, plány a nápady máme a není jich málo.

I v roce 2002 nám Letní královna v Chrastavě odemkla léto, a  oslavu letního slunovratu jsme si udělali zkrátka s předstihem, proč ne?! Uskutečnil se i plánovaný seskok parašutistů, který se v r. 2001 vzhledem k dešti nekonal. Připraven byl opět bohatý kulturní program, kde si přišli na své milovníci nejrůznějších hudebních žánrů, divadla, ale i dobrého jídla i pití. Vstupenka na Chrastavské slavnosti platila po celé tři dny nejen na veškerý program s touto akcí spojený, ale i do Městského muzea, Führichova domu (rodný dům slavného malíře s bohatou expozicí děl i malířů dalších) a Muzea hasičské techniky s unikátní a jedinečnou sbírkou starodávných stříkaček a dalších exponátů. To vše za pouhých 40 Kč.