Martina Cellerová
Založen: 11.5.2017 Příspěvky: 1306
|
Zaslal: po červen 02, 2025 7:26 am Předmět: Výstraha ČHMÚ 1. 6. 2025 |
|
|
Zpráva č. 000156
Odesláno: 1.6.2025 11:40:55
Zpráva aktualizuje předchozí zprávu č. 000155 vydanou 01.06.2025 v 09:18:02 hodin
Územní platnost: ORP Liberec
________________________________________
Meteorologická situace: Přes naše území bude v neděli a v pondělí postupovat zvolna k východu zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude proudit teplý a vlhký vzduch od jihozápadu.
________________________________________
Velmi silné bouřky Vysoký st. nebezpečí 1.6. 17:00 ? 1.6. 23:00
Popis: Očekává se přechod linie silných až velmi silných bouřek doprovázených především nárazy větru kolem 90 km/h, v menší míře krupobitím a přívalovými srážkami kolem 30 mm.
Doporučení: Je předpovídán nebo pozorován intenzivní hydrometeorologický jev. Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně. Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Nutno zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.
Silné bouřky Nízký st. nebezpečí 2.6. 12:00 ? 2.6. 20:00
Popis: Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených zejména přívalovými srážkami kolem 30 mm a kroupami do 2 cm.
Doporučení: Lokálně se může vyskytnout přívalový déšť se zatopením podchodů, podjezdů, sklepů a níže položených míst a rozvodnění malých toků. Možnost izolovaných škod větrem, zejména v důsledku lámání větví stromů. Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz. |
|