Vyhláška č. 5/98
města Chrastavy ze dne 11. 5. 1998 o nakládání s komunálním a stavebním odpadem na území města


Městské zastupitelstvo v Chrastavě schválilo dne 11. 5. 1998 podle ust. § 9 zákona č. 125/1997 Sb., o odpadech a v souladu s § 14, odst. 1, písm. i a § 36, odst. 1, písm. f) zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku:

I.
Účel vyhlášky
Touto vyhláškou se na katastrálním území města stanoví:

a) systém sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálního odpadu vznikajícího na území města Chrastavy včetně míst urče- ných k ukládání tohoto odpadu

b) způsob nakládání se stavebním odpadem

c) způsob prokazování využívání nebo zneškodňování komunálního odpadu

d) způsob úhrady za svoz, třídění a zneškodňování komunálního odpadu

e) sankce za porušení povinností stanovených touto vyhláškou
II.
Vymezení základních pojmů
1) Odpad

Odpad je movitá věc, která se pro vlastníka této věci stala nepotřebnou a vlastník se jí zbavuje s úmyslem ji odložit, nebo která byla vyřazena na základě zvláštního právního předpisu. Okruh věcí, které se považují za odpad, je stanoven v příloze č. 1 zákona o odpadech č. 125/1997 Sb. (dále jen zákon).

2) Komunální odpad

Komunální odpad je veškerý odpad vznikající na území města při činnosti fyzických osob, pro kterou nejsou právními předpisy stanovena zvláštní pravidla nebo omezení, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání. Komunální odpad je také odpad vznikající při čištění veřejných komunikací a prostranství a při údržbě zeleně včetně hřbitovů.

3) Nebezpečné složky komunálního odpadu
(dále jen "nebezpečný odpad")

Nebezpečný odpad jsou např. baterie, zbytky barev a rozpouštědel, zářivky a zbytky spotřební chemie (§ 9, odst. 4 zákona. Za nebezpečný odpad se dále považuje jakýkoliv odpad, který splňuje jednu nebo více z uvedených nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 zákona.

4) Velkoobjemové složky komunálního odpadu
(dále jen "velkoobjemový odpad")

Velkoobjemový odpad je odpad, jehož rozměry znemožňují jeho umístění do jiných než velkoobjemových sběrných nádob.

5) Stavební odpad

Stavební odpad je veškerý odpad vznikající při výstavbě nových objektů, přestavbách, opravách a demolicích (podle katalogu odpadů).
6) Tříděné složky komunálního odpadu
(dále jen "tříděný odpad")

Tříděný odpad je pro účely této vyhlášky ten, pro nějž jsou na území města rozmístěny speciální sběrné nádoby (např. sklo, papír).

7) Sběrné nádoby

Sběrnými nádobami se rozumí nádoby rozmístěné na území města pověřenou osobou, určené pro odkládání komunálního odpadu fyzickými osobami.

8) Původce odpadu

Původcem odpadu je právnická osoba, pokud při její činnosti vzniká odpad nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž činnosti vzniká odpad. Pro komunální odpad vznikající na území města, který má původ v činnosti fyzických osob, na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce odpadu považuje město. Město se stává původcem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba odpad odloží na místě k tomu určeném.

9) Vlastník odpadu

Vlastníkem odpadu je jeho původce. Pro fyzické osoby, které nejsou původci odpadu, platí, že jsou vlastníky odpadu, který vznikl při jejich činnosti do okamžiku, než jej odloží na místě k tomu určeném.

10) Oprávněná osoba

Oprávněnou osobou je každá právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, oprávněná k nakládání s odpady podle zákona.

11) Pověřená osoba

Pověřenou osobou je oprávněná osoba pověřená městem k úkonům v systému sběru, třídění a zneškodňování komunálního odpadu na území města.

12) Fyzická osoba

Za fyzickou osobu se pro účely této vyhlášky považují všechny fyzické osoby s trvalým nebo přechodným pobytem v Chrastavě a dále fyzické osoby, které mají nájemní nebo vlastnické právo k užívání nemovitosti na území města.

III.
Rozsah působnosti vyhlášky
1) Tato vyhláška se vztahuje na fyzické osoby.

2) Právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání mohou využít systém nakládání s odpady stanovený touto vyhláškou na základě písemné dohody s městem.

IV.
Všeobecné povinnosti při nakládání s odpady
1. S odpadem lze nakládat pouze způsobem stanoveným zákonem, předpisy vydanými k jeho provedení touto vyhláškou, nebo dalšími právními předpisy.

V.
Systém nakládání s komunálním odpadem
1) Komunální odpad je shromažďován ve sběrných nádobách přista- vených na území města pověřenou osobou.

2) Komunální odpad musí být ukládán do sběrných nádob tak, aby je bylo možno uzavřít a při manipulaci z nich odpad nevypadával.

3) Tříděný odpad je shromažďován v určených a označených sběrných nádobách.

4) V rámci systému jsou fyzické osoby povinny si zajistit dostatečné množství sběrných nádob prostřednictvím pověřené osoby.

5) Zakazuje se:
a) odkládat odpady mimo sběrné nádoby a mimo případná jiná místa k tomu určená městem
b) znečišťovat prostor stanovišť sběrných nádob a jejich okolí
c) odkládat do sběrných nádob a mimo místa k tomu určená odpad stavební, nebezpečný odpad, odpad velkoobjemový a žhavý popel
d) využívat sběrných nádob pro tříděný odpad k jinému účelu, než ke kterému jsou určeny.

6) Pro odkládání nebezpečného a velkoobjemového odpadu bude prostřednictvím pověřené osoby prováděn mobilní sběr nejméně 2x ročně v termínech vyhlášených pověřenou osobou po dohodě s městem.

7) Město si vyhrazuje právo nahradit systém mobilního sběru velkoobjemového odpadu a nebezpečných složek komunálního odpadu sběrem stacionárním na sběrném dvoře, příp. umožnit provádět oba systémy současně.

8) Sběrné nádoby na tříděný odpad jsou umístěny celoročně na vy- hrazených stanovištích určených městem.

9) Stálá nebo přechodná stanoviště sběrných nádob určuje město po dohodě s uživatelem nemovitosti.

10) Město zajistí prostřednictvím pověřené osoby dostatečný počet sběrných nádob a dostatečnou četnost jejich odvozu, nejméně však 1x za 14 dnů.

VI.
Úhrada za využívání systému sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálního odpadu stanoveného obcí
1. Výši úhrady stanoví město v souladu se zvláštními předpisy.

2. Z úhrady jsou hrazeny náklady města spojené s tříděním, svozem, využitím a zneškodněním komunálního odpadu (včetně velkoobjemového a nebezpečného odpadu) a odpadu umístěném na nemovitosti města, u kterého není známa fyzická nebo právnická osoba, která odpad na nemovitosti, která není určena k odkládání odpadů, umístila.

3. Cenu stanovenou cenovým výměrem platí fyzické osoby v hotovosti nebo bezhotovostním převodem v termínech a způsobem stanoveným v cenovém výměru.

VII.
Využívání nebo zneškodňování odpadu mimo systém stanovený městem
1. Fyzická osoba je osvobozena od povinnosti komunální odpad odděleně shromažďovat, třídit a předávat k využití a zneškodnění podle systému stanoveného městem, pokud prokáže, že tento odpad využívá sama nebo sama zneškodňuje v souladu se zákonem a zvláštními právními předpisy a to minimálně v tomto rozsahu:
- zneškodňování komunálního odpadu alespoň 1x za 14 dní
- předávání oddděleně vytříděných odpadů k využití 4x ročně
- předávání odděleně vytříděných nebezpečných odpadů ke zneškodnění 2x ročně
- předávání odděleně vytříděného velkoobjemového odpadu k využití a zneškodnění 2x ročně.

2. Doklad o předání odpadu jiné osobě k využití nebo zneškodnění musí obsahovat tyto údaje:
a) jméno, rodné číslo nebo č. OP
b) jméno nebo název oprávněné osoby
c) adresu (sídlo) oprávněné osoby, adresu zařízení k využití nebo zneškodnění odpadů, včetně IČO
d) datum předání odpadu
e) druh předávaného odpadu (katalogové číslo) a množství
f) jméno, funkci a podpis pracovníka, který odpady přijal
g) čitelný otisk firemního razítka.

3. Doklad, podle odst. 2, je fyzická osoba povinna archivovat po dobu 1 roku, kdy takto s odpady naložila. Na vyžádání pověřeného pracovníka města je povinna tyto doklady předložit ke kontrole.

4. V případě zneškodňování komunálního odpadu nebo některých jeho složek (s výjimkou papíru) na vlastní nemovitosti musí fyzická osoba doložit oprávněnost použití zařízení k takovému nakládání, a to včetně dokladů od výrobce zařízení (např. kotle), že zařízení je k tomuto nakládání s odpady vyhovující.

5. Kompostování bioodpadu je možné pouze na vlastní nebo pronajaté nemovitosti, přičemž nesmí docházet k obtěžování sousedů nebo k porušování jiných předpisů ( zákon o vodách apod.).

6. Pokud fyzické osoby společně užívají pro uložení komunálního odpadu jednu sběrnou nádobu a o tomto učiní písemnou dohodu, kterou předloží na vyžádání pověřeného pracovníka města, nepovažuje se toto společné užívání za užívání mimo systém stanovený městem.

VIII.
Nakládání se stavebním odpadem
1. Stavební odpady vznikající činností osob, na něž se vztahuje tato vyhláška musí být využity nebo zneškodněny v souladu se zákonem a souvisejícími předpisy.

2. Využitím nebo zneškodněním podle předchozího článku se rozumí:
a) vlastní využití
b) předání k recyklaci v recyklačním zařízení
c) zneškodnění v příslušném zařízení ke zneškodňování odpadů.

3. Doklady, kterými osoba dokládá způsob využití nebo zneškodnění stavebních odpadů, musí obsahovat:
a) jméno, rodné číslo nebo č. OP fyzické osoby
b) druhy a množství stavebního odpadu, které předal k využití či k zneškodnění
c) název, adresu a IČO firmy, která převzala odpady k využití nebo zneškodnění.

4. Pokud využívá stavební odpady sám, uvede druhy a množství odpadu a doloží oprávněnost a způsob jejich využití.

5. Doklady o využití nebo zneškodnění stavebního odpadu dle odst. 3 a 4 je stavebník povinen archivovat po dobu 3 let. Na požádání pověřeného pracovníka města, je povinen tyto doklady předložit ke kontrole.

IX.
Kontrola dodržování vyhlášky
Kontrolu dodržování této vyhlášky jsou oprávněny provádět osoby pověřené městem.

X.
Přechodná a závěrečná ustanovení
1. Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. července 1998.

2. Dnem účinnosti této vyhlášky se ruší část čtvrtá vyhlášky č. 1/1994, o ochraně životního prostředí, ze dne 14. 3. 1994.


zástupce starosty města: Ing. Michael Canov
starosta města: Mgr. Petr Medřický


[Zpět na obsah]